ماشین حساب برای طراحی اولیه کامپوزیت | هوافضای جوان

ماشین حساب برای طراحی اولیه کامپوزیت

در این مطلب یک محاسبه‌گر معرفی می‌کنیم تا در طراحی اولیه و بدست آوردن مشخصات کامپوزیت به ما کمک کنه و نتایج بعضی از محاسبات در مورد اون‌ به سرعت در اختیارمون قرار بگیره.

همونطور که می‌دونید کامپوزیت‌ها به دلیل نسبت استحکام به وزن بالایی که دارند برای استفاده در صنعت هوافضا بسیار مناسب هستند. کامپوزیت از یک بستر ( ماتریس) و الیاف تقویت کننده ساخته می‌شه. متناسب با نوع بستر و نوع الیاف خواص کامپوزیت متفاوت می‌شه. کاموزیت لایه لایه ساخته می‌شه و ضخامت لایه‌ها و تعداد اونها در خواص کامپوزیت اثر گذار هستند. درصد وزنی و حجمی الیاف و ماتریس نهایتا سبب می‌شه تا خواص کامپوزیت، چگالی و زمان لازم برای پخت کامپوزیت تغییر کنه.

با استفاده از چند تا فاکتور ورودی با انجام محاسبات می‌شه به خواص کامپوزیت پی برد که این امکان در این لینک قرار داده شده.

در این قسمت شما نوع ماتریس رو از بین چهار نوعی که براتون قرار داده شده(سیانات استر، فنولیک، اپوکسی و BMI) انتخاب کنید.

اما هر کدام از این ماتریس‌ها محصولات مختلفی با کدهای مشخص و فرمولاسیون مختلفی دارند که در قسمت بعدی اون رو انتخاب می‌کنید.

بر اساس دوفاکتوری که بالا مشخص کردید نوع فایبرهایی که می‌تونید انتخاب کنید فرق می‌کنه و اون رو در قسمت زیر تعیین می‌کنید.

در قسمت بعد وزن سطحی الیاف یعنی اینکه در هر متر مربع چند گرم از الیاف مد نظرتون هست و درصد جرمی ماتریس یعنی نسبت جرم ماتریس به جرم کل کامپوزیت رو مشخص می‌کنید. حالا ورودی‌های این ماشین حساب آماده شده و حساب کردن انجام میشه.

نتایج در قسمت پایین مشخص میشه. در این قسمت ابتدا ضخامت هر لایه بعد از پخت کامپوزیت بر حسب میلیمتر مشخص می‌شه. درصد حجمی الیاف یعنی نسبت حجم الیاف به حجم کل کاموزیت بعد از پخت، خروجی بعدی این ماشین حسابه، و در نهایت چگالی کامپوزیت ارائه می‌شه. با زدن دکمه “دیدن خلاصه نتایج” شما می‌تونید ببینید که در محدوده‌های نزدیک اعداد ورودی چه نتایجی قابل دستیابی بود و متناسب با اون ورودی‌هاتون رو تغییر بدید.

در دو قسمت انتهایی سایت شما ابتدا مشخص می‌کنید که در نهایت به چه درصد حجمی فایبر در کامپوزیت نیاز دارید و مشخص می‌کنید که کامپوزیت شما قراره به صورت چند لایه ساخته بشه تا ماشین حساب به شما بگه تعداد لایه‌های Bleed یا همون لایه‌های تنفس برای ساخت باید چندتا باشه. لایه‌های تنفس به لایه‌هایی می‌گن که در هنگام ساخت یعنی لایه چینی و وکیوم کردن برای جذب ماتریس اضافه از اونها استفاده می‌شه.

برای استفاده از این ماشین حساب از لینک زیر استفاده کنید:

http://www.hexcel.com:82/calculators/src/CompositeProps2WithBleed.aspx


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.