راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی | هوافضای جوان

راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی

۲ آپریل ۲۰۱۸( ۱۳ فروردین ۱۳۹۷) شرکت اسپیس ایکس با کمک راکت فالکون۱۹ یک محموله سه تنی را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد. ویژگی منحصر به فرد این محموله، به همراه داشتن یک وسیله آزمایشی جدید است. این وسیله آزمایشی RemoveDEBRIS نام دارد.

همانطور که می‌دانید تا کنون ماهواره‌های زیادی به فضا فرستاده شده‌اند که ماموریت تعدادی از آن‌ها به دلایل مختلف به پایان رسیده و در نتیجه جز زباله‎های فضایی محسوب می‌شوند. مدت‌هاست که دانشمند به جز نگرانی‌های مربوط به انباشت زباله‌ها در زمین، نگران ردپای بشر بر محیط زیست فضا نیز هستند! ناسا معتقد است که حدود ۵۰۰۰۰۰ جرم ساخته بشر به دور زمین در حال گردش هستند و سرعت بسیاری از آن‌ها به اندازه‌ای است که به فضاپیماهای موجود در مسیرشان آسیب برسانند و تعداد بیشتری زباله تولید کنند!! RemoveDEBRIS که توسط یک دانشگاه بریتانیایی به نام Surrey ساخته شده، با هدف جمع کردن زباله‌های فضایی به ایستگاه فضایی فرستاده شده است.

قرار است که ساکنین ایستگاه فضایی RemoveDEBRIS را با کمک بازوهای رباتیکی به فضا منتقل کنند. این وسیله باید در ماموریت خود چهار تکنولوژی زیر را آزمایش کند:

۱)مشاهده و بررسی زباله‌ها به وسیله دوربین‌های نصب شده

۲)جمع آوری زباله‌ها به وسیله پهن کردن یک وسیله تور مانند در فضا و به دام انداختن زباله‌ها: همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، یک فضاپیمای مکعبی نقش زباله‌های فضایی را بازی می‌کند و removeDEBRIS باید با کمک یک تور این فضاپیما را به دام بیاندازد.

جمع آوری زباله فضایی به وسیله تور

۳) جمع آوری زباله‌ها به وسیله یک نیزه!

۴) افزایش درگ با استفاده از یک بادبان: در این تکنولوژی با استفاده از یک بادبان درگ افزایش یافته و در نتیجه سرعت وسیله کم می‌شود با کاهش سرعت شعاع مدار وسیله کاهش یافته تا جایی که وارد اتمسفر زمین شده و می‌سوزد. این تکنولوژی یک سال و نیم بعد یعنی در پایان ماموریت removeDEBRIS آزمایش می‌شود.

بادبانی برای افزایش درگ

منبع:

www.futurism.com


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.