صحنه آهسته زیبا از موتوهای موشک حامل فضاپیمای آپولو 11 | هوافضای جوان

صحنه آهسته زیبا از موتوهای موشک حامل فضاپیمای آپولو ۱۱

در این فیلم، دوربین‌های با نرخ فریم بالا (۵۰۰۰ فریم بر ثانیه)، تصویر بسیار آهسته‌ای از محل موتورهای موشک ساترن ۵ در پرتاب فضاپیمای آپولو ۱۱ را تصویر برداری نموده‌اند. این تصویر برداری آهسته این امکان را فراهم نموده است که پدیده‌هایی که در فیلم‌های عادی این لحظه قابل تشخیص نبوده‌اند را ببینیم.

این ویدئو از لحظات استارت موتورهای موشک آغاز می‌شود. در این لحظه موشک بر روی بازوهای نگه دارنده سکوی پرتاب قرار گرفته است و یک کانال بزرگ در زیر آن، برای هدایت گازهای خروجی موتورها در نظر گرفته شده است. در لحظات اولیه روشن شدن موتور و پیش از گسترش کامل موج ضربه‌ای ناشی از جریان گازهای خروجی موتور، هوای درون کانال ثابت است و به همین دلیل، جریان گازهای موتور، ابتدا از کناره کانال سرریز نموده و سپس به داخل آن مکیده می‌شود.

در لحظات بعدی این ویدئو شاهد ریزش قطعات یخ از روی بدنه موشک هستیم. دلیل وجود یخ‌ها این است که با جریان پیدا کردن گازهای هیدروژن و اکسیژن (سوخت و اکسیدکننده‌ی موشک ساترن ۵) در لوله‌های سوخت رسانی، دمای این گازها به شدت کاهش پیدا می‌کند. (دلیل آن به کاهش فشار این گازها مربوط است) کاهش دمای شدیدی این گازها و در نتیجه کاهش دمای بدنه‌ی موشک، منجر به آن می شود که هوای مجاور بدنه موشک خنک شده و رطوبت درون آن منجمد شود (شبیه به فرآیند برفک زایی یخچال‌ها!) این اتفاق منجر به ریزش قطعات یخ و توده‌ای از مه در حوالی موشک می‌شود.

در ادامه این ویدئو، ساختار جالب گازهای خروجی از موتور دیده می‌شود، به این معنی که جریان گرم گازهای خروجی (که با درخشندگی بالا مشخص است) در ابتدای خروج از نازل موتور، توسط لایه‌ای از جریان خنک (درخشندگی بسیار کم) احاطه شده است. این مسأله به دلیل آن است که برای خنک نگاه داشتن دیواره نازل در موتورهای راکتی سوخت مایع، سوخت را پیش از پاشیدن به داخل موتور، از منافذ داخل دیواره نازل عبور می‌دهند (به عنوان مایع خنک کننده) و با توجه به اینکه دمای سوخت این موشک (مثل اغلب موشک‌های کرایژنیک دیگر) در حین پرتاب بسیار پایین می‌رود، جریان روی دیواره نازل بسیار خنک می‌باشد. (گوینده این مسأله را به گازهای خروجی توربین ارتباط داده است)

در انتهای این ویدئو نیز، تصویری آرماگدونی از باقیمانده‌های سکوی پرتاب پس از پرتاب موشک دیده می‌شود. بازوهای نگه دارنده موشک و بسیاری تجهیزات دیگر در آتش ناشی از موتور موشک می‌سوزند، در همین حین، شیرهای آبرسانی کف سکوی پرتاب شروع به پاشش آب به روی سکوی پرتاب می‌کنند. اما دمای بالای محیط، آب این شیرها را به محض خروج از شیر تبخیر می‌کند و بخار غلیظی تمام محیط را در بر می‌گیرد.

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.