Luna X 2000 | هوافضای جوان

Luna X 2000

Luna X 2000 یک پرنده بدون سرنشین آلمانی (UAV) در خدمت Bundeswehr (ارتش آلمان) است و توسط EMT آلمان ساخته شده است. در سال ۱۹۹۹، پس از یک مرحله توسعه دو ساله، سیستم LUNA مجوز نظامی خود را دریافت کرد. این پرنده (Luna X 2000) از سال ۲۰۰۰ توسط نیروهای KFOR آلمان استفاده می‌شود و همچنین توسط نیروهای آلمانی در افغانستان نیز استفاده شد. در اواسط سال ۲۰۰۹، ارتش آلمان دستور ساخت ۴ سیستم دیگر با مجموع ۴۰ پهپاد را داد. نیروی دریایی پاکستان در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۲ با EMT برای خرید سیستم های UAV LUNA قرارداد امضا کرد. این پرنده برای اهداف شناسایی از فاصله نزدیک، انتقال داده‌های ویدئویی زنده یا گرفتن تصاویر با وضوح بالا در نظر گرفته شده بود. اما همچنین می‌تواند کارهای دیگری مانند نمونه برداری نقاط و اقدامات پشتیبانی الکترونیکی (ESM) را با توجه به محموله‌ای که حمل می‌کند انجام دهد.

 این پرنده پهپاد کوچکی است، با قطر بال ۴.۱۷ متر و وزن بارگیری  ۳۷ کیلوگرم. بدنه و بال‌ها از مواد مرکب ساخته شده‌اند. سیستم اویونیک این پرنده شامل یک سیستم کنترل خودکار هواپیما و سیستم مدیریت کامل دیجیتال است.سنسورهای این پرنده شامل ژیروسکوپ، سنسورهای نرخ دور زدن، قطب‌نمای مغناطیسی، سنسورهای داده هوا، جی پی اس و شتاب سنج می‌باشند. این پرنده با یک منجنیق ساده به پرواز در می‌آید. پس از پرتاب با منجنیق، برنامه خودش که در صورت لزوم می‌تواند در طول پرواز تغییر یابد، را دنبال می‌کند. پس از انجام ماموریت به طور خودکار با کمک چتر نجات و  یا با تور بازیابی می شود.

 

قابلیت جمع شوندگی این پهپاد

عملیات

LUNA توسط  خدمه‌ای شامل دو اپراتور با یک تیم راه اندازی و بازیابی دو نفره اداره می‌شود و توسط وسیله نقلیه کوچک یا هواپیمای کوچک حمل می‌شود. یک مجموعه ی معمولی این پرنده شامل ده هواپیما، دو پرتابگر (منجنیق) و دو ایستگاه کنترل زمینی (GCS) می باشد. در تصویر زیر منجنیق ۶ متری این پرنده را مشاهده می‌کنید.

قرارگیری X 2000 روی پرتابگر برای شروع ماموریت

 

این پهپاد با استفاده از یک تور بزرگ براحتی بازیابی می شود

موتور

یک موتور دو سیلندر دو زمانه با توان ۵.۰ کیلو وات در بالای بدنه نصب شده است­، این موتور یک پروانه‌ی (Pusher)سه تیغه‌ای در اختیار دارد­، اپراتور می تواند موتور را خاموش کند تا پرنده بتواند در سکوت به سمت هدف حرکت کند و بر فراز آن بچرخد(Loiter)­، این موتور پس از آنکه هواپیما از منطقه هدف خارج شد دوباره راه اندازی می شود، تا ماموریت نظارت را ادامه دهد یا به پایگاه بازگردد.

تبادل داده

محدوده تبادل داده‌ی این پرنده ۸۰ کیلومتر است. این محدوده با استفاده از رله‌های هوایی یا زمینی توسعه یافته است. 

 

Luna X-2000 در کنار اتاق کنترل و چنگک تور فرود

محموله

یک دوربین رنگی برای ناوبری و کنترل خلبان در دماغه این پرنده نصب شده است. سنسور شناسایی استاندارد سیستم LUNA یک دوربین فیلم برداری CCD با کیفیت پایین است. برای عملیات در شب یک دوربین مادون قرمز با مصرف انرژی کم و وزن پایین روی پرنده نصب شده است. همچنین ظرفیت بار ۱۰ لیتری با تعدادی از سنسورهای دیگر را می‌توان روی این پرنده نصب کرد. در تصویر زیر دوربین این پرنده را مشاهده می‌کنید.

دوربین و سنسورها که در زیر بدنه قرار دارد

رادار

برای عملیات تحت تمام شرایط آب و هوا، LUNA می‌تواند با یک رادار دیافراگم مصنوعی مجهز شود. در فوریه سال ۲۰۰۴، ارتش آلمان با موفقیت برنامه ریزی آزمایشات رادیویی دیافراگم مینیاتوری(MiSAR) را در سیستم LUNA انجام داد.

ایستگاه کنترل زمینی

ایستگاه کنترل زمینی در یک کانکس  قرار دارد، مثلا در سیستم ارتش آلمان، ایستگاه کنترل زمینی در کانکس یک کامیون سبک یا در جیپ ۴ × ۴ Wolf قرار دارد. صفحه نمایش ال سی دی موجود در این استگاه تصاویر هوایی را نمایش می‌دهد؛ همچنین سیستم کنترل کابین خلبان مجازی این پرنده از نقشه‌های دیجیتال سه بعدی استفاده می‌کند. از بازپخش ماموریت برای ارزیابی پست‌های ماموریت، شبیه سازی و آموزش استفاده می‌شود. از قابلیت‌های پردازش اختیاری LUNA می‌توان به بهبود تصویر دیجیتال، همپوشانی داده‌های تصویری و مادون قرمز، تصویر هوایی و تطابق نقشه و … اشاره کرد.

 

ایستگاه کنترل زمینی

سوانح

در ژوِین ۲۰۱۷ یک نمونه از این پهپاد در پاکستان سقوط کرد.

در دسامبر ۲۰۱۳ یک نسخه از آن در افغانستان به دست طالبان افتاد.

 

فرود اضطراری با چتر در نقطه ای که تحت کنترل طالبان بوده

مشخصات فنی

  • نیروی محرکه: دو موتور ضربه ای دو سیلندر
  • سرعت معمول: ۷۰ کیلومتر بر ساعت
  • ارتفاع پروازی: ۳۵۰۰ متر
  • مداومت پروازی: ۶ ساعت (تا ۸ ساعت قابل افزایش)
  • طول: ۲.۳۶ متر
  • طول بال ها : ۴.۱۷ متر
  • برد: ۱۰۰ کیلومتر
  • ارتفاع: ۰.۷۸ متر
  • وزن برخاست: کمتر از ۴۰ کیلو گرم
  • محدوده تبادل داده : بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر

در زیر فیلمی از این پهپاد را مشاهده می‌کنید:

 

منابع

https://aviation-safety.net/wikibase/wiki.php?id=198454

https://backcountryvoices.wordpress.com/2013/12/17/german-heron-drone-hacked-and-crashed-by-taliban-in-afghanistan

https://www.dawn.com/news/1192274

https://en.wikipedia.org/wiki/EMT_Luna_X-2000


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.