هواپیمای Airbus A220 | هوافضای جوان

ایرباس A220

ایرباس A220 که از آن با عنوان بمباردیه سری C نیز نامبرده می­شود­، یک هواپیمای دو موتوره­ ی باریک بدنه ­ی برد متوسط می­باشد که توسط شرکت ایرباس به بازار عرضه می­شود. در حقیقت با بخشی از سهام بمباردیه توسط ایرباس، از این پس قرار است این هواپیما در محصولات ایرباس به مشتریان عرضه شود­. A220 دارای دو نسخه با نام­های A220-100 و A220-300 می­باشد­، A220-100 که دارای ۱۰۸ تا ۱۳۳ صندلی است­، اولین پرواز خود را در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۳ انجام داد­. نسخه دیگر یعنی A220-300 دارای تعداد صندلی بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ می­باشد و نخستین پرواز خود را در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۵ انجام داد­. اواخر اکتبر سال ۲۰۱۷ شرکت ایرباس اکثر سهام (۵۰.۰۱ درصد) در برنامه سری C را خریداری کرد و این قرارداد در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ بسته شد­. به عنوان بخشی از این معامله، بمباردیر ۳۱ درصد سهام خود را در این هواپیما حفظ کرد و شرکت Investissement Quebec نیز ۱۹ درصد سهام را حفظ کرد­.

در این هواپیما به نسبت زیادی  از مواد مرکب استفاده شده است­. کابین هواپیماهای سری C بزرگ­ و دارای مخازن ذخیره ­سازی بالای سر­، که به مسافران اجازه ­ی حمل کیف بزرگی در بالای سر می­دهد­. بمباردیر ادعا می کند که در مقایسه با کابین هواپیماهای باریک بدنه ­ی در حال سرویس­، هواپیماهای سری C بالاترین ظرفیت بالای سر برای هر مسافر و همچنین عرض راهروی وسیع­تری فراهم می­کند که سوار شدن و خروج مسافران از هواپیما را سریع تر می کند­.

هواپیماهای سری C حاوی ۷۰٪ مواد پیشرفته شامل ۴۶٪ مواد مرکب و ۲۴٪ آلیاژ آلومینیوم-لیتیوم هستند­. بمباردیه ادعا می­کند که در مجموع ۱۵ درصد هزینه­ هر صندلی بر مایل را کاهش می­دهد­. همچنین ۲۰ درصد کاهش مصرف سوخت و ۲۵ درصد کاهش هزینه­ های تعمیر­ و نگهداری و در نهایت کاهش ۴ برابری اثرات سر و صدا را نیز ادعا می ­کند­.

فضای داخلی Airbus A220  

تولید این هواپیما پس از تامین و عرضه موتور  Pratt & Whitney PW1000G در سال ۲۰۱۷ با ۷ تحویل سری C در سال ۲۰۱۶ و رسیدن به ۳۰-۳۵ هواپیما در سال ۲۰۱۷ آغاز شد­. تولید سالانه تا سال ۲۰۲۰ به ۹۰ تا ۱۲۰ هواپیما خواهد رسید. 

دو نسخه‌ متفاوت از بمباردیه سری C

تاریخچه‌­ی عملیاتی 

CS-100 (در حال حاضر A220-100) سرویس تجاری را در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ با پرواز بین زوریخ و پاریس در خطوط هوایی بین المللی سوییس  و CS-300 (در حال حاضر A220-300) سرویس تجاری را در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۱۶ با پرواز بین ریگا به آمستردام آغاز کرده اند.

هواپیمای ایرباس A220 در خطوط هوایی سوییس

در تاریخ ۸ ژوئن، پس از تصویب قانونی، ایرباس و بمباردیه اعلام کردند که ایرباس در ۱ ژوئیه ۲۰۱۸، اکثریت سهام خود را دریافت خواهد کرد­. دفتر مرکزی، تیم رهبری و خط مونتاژ نهایی اولیه در Mirabel با نیروی کار خود ۲۲۰۰ نفر باقی خواهد ماند­. بمباردیه در صورت نیاز کمبود نقدی را از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۱، تا ۶۱۰ میلیون دلار تامین می کند­. 

 

 

مشخصات عملکردی و فنی 

 پارامتر  A220-100  A220-300
 تعداد خلبان ۲ ۲
تعداد مسافر ۱۰۸ تا ۱۳۳ ۱۳۰ تا ۱۶۰
حجم بار ۲۳.۷ متر مکعب ۳۱.۶ متر مکعب
طول ۳۵ متر ۳۸.۷ متر
ارتفاع ۱۱.۵ متر ۱۱.۵ متر
قطر بدنه ۳.۷ متر ۳.۷ متر
بیشترین وزن برخاست ۶۰۷۸۱ کیلوگرم ۶۷۵۸۵ کیلوگرم
بیشترین وزن بار ۱۵۱۲۷ کیلوگرم ۱۸۷۱۱ کیلوگرم
بیشترین برد ۵۷۴۱ کیلومتر ۶۱۱۲ کیلومتر
سرعت کروز ۰.۸۲ ماخ ۰.۷۸ ماخ
 ارتفاع پروازی  ۴۱۰۰۰ فوت ۴۱۰۰۰ فوت
موتور دو موتور  Pratt and Whitney PW1500G دو موتور  Pratt and Whitney PW1500G
نوع ICAO BCS1 BCS3

 

  مراجع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Airbus_A220

https://www.airteamimages.com


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.