هدایت لیزری پرتو سوار | هوافضای جوان

هدایت لیزری پرتو سوار

حتما برایتان این سوال پیش آمده باشد که چگونه موشک های ضد زره اهداف ثابت یا متحرک را با دقت بالا مورد اصابت قرار می دهند؟ در این موشک ها از سامانه های هدایتی مختلفی استفاده می شود، اما یکی از مهمترین آنها هدایت لیزری پرتو سوار (beam riding) است. روش هدایتی که یکی از برترین موشک های ضد زره دنیا بنام کورنت که ساخت روسیه است و نمونه ایرانی آن یعنی دهلاویه از این روش بهره می گیرند.

هدایت این موشک ها اصطلاحا پرتو سوار است به این صورت که اپراتور موشک با هدف گیری، ابتدا یک پرتو (Beam) لیزری  را به سمت هدف نشانه روی می کند. موشک براساس گیرنده لیزری خود اصطلاحا بروی پرتو لیزر سوار شده و تا آخرین لحظه خود را با آن تطبیق می دهد و در نهایت به هدف برخورد می کند.  اگر به فیلم این موشک ها دقت کرده باشید، در طول مسیر مانورهای موجی شکل دارند که بخشی از آن ناشی از همین روش هدایتی است. در حقیقت در آن لحظه سامانه هدایت موشک تلاش میکند خود را بروی پرتو سوار کند. هدایت به این روش در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم است و قابلیت عملیات در همهٔ شرایط آب‌وهوایی و روز و شب را داراست.

لحظه شلیک موشک کورنت

لحظه شلیک موشک دهلاویه

این روش متفاوت از هدایت نیمه خودکار لیزری است، در این نوع هدایت، کاونده موشک، لیزر باز تابیده شده از طرف هدف را تعقیب یا ترک می کند، بنابراین اگر شرایط جوی مناسب نباشد احتمال کشف پرتوهای بازتابیده شده توسط کاونده دشوار می شود.

کارشناسان خارجی موشک دهلاویه را به دلیل موفقیت های زیادش در آسیب رساندن یا منهدم کردن تانک هایی همچون آبرامز و مرکاوا در دسته بهترین موشک های ضد زره دنیا قرار داده اند. همزمانی توسعه این موشک با جنگ های منطقه، فرصتی را فراهم آورده که این موشک ضد زره در کنار سایر جنگ افزارها وارد میدان واقعی جنگ شده و اصلاحات احتمالی روی آنها انجام شده و یا ارتقا یابند. تعداد بسیار بالایی از ادوات آمریکایی و اسرائیلی توسط جنگ افزارهای ساخت ایران نابود شده اند. این موضوع کاملا واقعیت دارد. اما با توجه به قرنطینه شدن محل این عملیات ها، تصاویر محدودی از آنها به بیرون انتشار پیدا کرده است تا مشتریان این ادوات کم نشده و ابهت ظاهری آنها زیر سوال نرود.

خط تولید دهلاویه

طراحی سامانه های هدایتی معمولا توسط مهندسین دینامیک پرواز و الکترونیک انجام می شود.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.