هدایت­ یک وسیله‌ی پرنده | هوافضای جوان

هدایت­ یک وسیله‌ی پرنده

هر وسیله‌­ی پرنده هدفی دارد، به طور مثال هدف از یک موشک ضد­کشتی انهدام یک کشتی می‌­باشد، یا مثلا هدف از یک موشک ماهواره‌­بر خارج کردن ماهواره از جو می­باشد، یا هدف از یک پهپاد ممکن است تهیه‌ی نقشه از قسمتی از زمین باشد‌. به منظور انجام این اهداف وسیله‌­ی پرنده می‌­بایست یک مسیری را طی کند و در نهایت به موقعیت و یا سرعت نهایی خود برسد، وظیفه‌­ی سیستم هدایت یافتن دستورات لازم برای پرنده مثل کم و زیاد کردن سرعت و یا تغییر زاویه و … برای طی این مسیر می‌­باشد­.

سیستم های هدایت براساس نوع وسیله پرنده یا هدف آن و ویژگی های حاکم بر آنها انواع مختلفی دارد، مانند: هدایت فرمانی، هدایت پرتوسوار،هدایت آشیانه­‌یاب، هدایت اینرسی و …­ . در تصویر زیر نمونه­ ای از سیستم هدایت پرتو سوار می­بینید­.

نحوه‌ کار هدایت پرتوسوار

حسگر هدایت

هر سیستم هدایت دارای قسمتی به نام حسگر هدایت می‌­باشد، وظیفه‌­ی این قسمت فراهم نمودن اطلاعاتی در مورد موقعیت و یا سرعت پرنده می‌­باشد‌. از نمونه‌­های حسگر هدایت می‌­توان به جستجوگر (seeker) اشاره کرد، جستجوگر وسیله­‌ای است که موقعیت و یا سرعت نسبی پرنده را نسبت به هدف اندازه گیری می­‌کند­. در شکل زیر نمونه­ای از جستجوگر نصب شده بر روی یک موشک را مشاهده می­‌کنید­.

نمونه‌ای از جستجوگر نصب شده بر روی یک موشک

پردازنده 

از دیگر قسمت­‌های سیستم هدایت، می­توان به پردازنده­ یا همان کامپیوتر آن اشاره کرد، وظیفه پردازنده گرفتن ورودی‌­ها، که این ورودی ها می­‌توانند مختصات و یا سرعت  نسبت به هدف باشند و یا مختصات و سرعت مطلق نسبت به یک دستگاه مختصات­. و در نهایت محاسبه خروجی­‌هایی است که به طی کردن مسیر هدایت پرنده منجر می‌­شوند­. در شکل زیر تصویر از یک نمونه کامپیوتر نصب شده بر موشک می­بینید.

تصویری از کامپیوتر D-17B نصب شده بر روی موشک Minuteman

تجهیزات مخابرات

همچنین بر روی سیستم هدایت تجهیزات مخابراتی هم هست که همانطور که از اسمشان مشخص است وظیفه­‌ی این تجهیزات ارسال و یا دریافت اطلاعات از یک فرستنده‌ی دیگر می‌­باشد که این فرستنده‌ی دیگر ممکن است سایت زمینی باشد یا یک هواپیما و یا … ­. به طور مثال در تصویر زیر نمونه­ ای از یک دریافت کننده­‌ی اطلاعات که بر روی پهپاد نصب می­شود را می‌­بینید­.

تصویری از دریافت کننده (receiver) نصب شده روی یک پهپاد

منابع

http://ae.sharif.edu/~nobahari/courses/Guidance%20and%20Navigation/I2GFV.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/D-17B


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.