صیاد 1 | هوافضای جوان

صیاد ۱

اطلاعات کلی: صیاد ۱، یک موشک زمین به هواست(موشک هایی که از روی زمین به سمت هواپیما ها یا موشک های در حال پرواز شلیک می شن) که سازنده ی اون کشورِ ایرانه. این موشک، توسعه یافته ی موشک S-75 روسیه و همچنین از موشک HQ-2 چینی تاثیر گرفته. این موشک، که از نوع برد-متوسطه، از دو مرحله تشکیل شده، مرحله ی شتاب دهنده (booster) از سوختِ جامد و موتور اصلیِ اون از سوخت مایع استفاده می کنه. صیاد-۱ جزو موشک های بزرگ و سنگین به حساب می یاد، در شکل(۱) ابعاد این موشک در مقایسه با موشک صیاد-۲ نشون داده شده.

به طور کلی بر روی بدنه ی اکثر موشک هایی که قابلیت هدایت و کنترل دارند، دو دسته پره ی ثابت و متحرک نصب می شه، که دسته ی اول برای کنترل و هدایت موشک و دسته ی دوم به منظور پایداری اون نصب می شن. در موشک S-75 روی پره های هر دو مرحله ی موشک، سطوح کنترلی متحرکی برای هدایت موشک وجود داره، از اونجایی که موشک صیاد شباهت زیادی به موشک S-75 داره، به نظر می رسه که روی پره هاش سطوح کنترلی نصب شده.

1

شکل (۱)

سیستم هدایت و کنترل: برای هدایت و کنترل موشک ها سیستم های متنوعی وجود داره که در موشک صیاد از سیستم            command to line-of-sightاستفاده می شه. در این حالت هدایت کننده در کنار پرتاب کننده قرار داره و تمام دستورات از اونجا به موشک مخابره می شه.

چگونگی انتقال و نصب: همونطور که در شکل(۲) می بینید، هر کدوم از موشک ها روی یک یدک کش قرار گرفته و به وسیله ی یک کامیون حمل می شن. قبل از روشن کردن موشک، باید اون رو روی یک پرتاب کننده نصب کنن تا برای زمانی که هواپیماهای دشمن رویت می شن آماده باشه. مدت زمان نصب کردن یک موشک روی پرتاب کننده به تجربه و مهارت متصدی مربوطه اما معمولا ۵ دقیقه بیشتر طول نمی کشه.

2

شکل (۲)

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.