هدایت آشیانه‌یاب | هوافضای جوان

هدایت آشیانه‌یاب

همانطور که در بحث هدایت یک وسیله‌ی پرنده گفته شد، سیستم های هدایت براساس نوع وسیله پرنده یا هدف آن و ویژگی های حاکم بر آنها انواع مختلفی دارد، یکی از این نوع سیستم هدایت آشیانه‌یاب می‌باشد.  در سیستم هدایت آشیانه‌یاب، وسیله هدایت‌شونده هدف را با استفاده از انرژی منتشر شده از آن می‌بیند و به سمت آن حرکت می‌کند.

این سیستم‌ها به سه دسته‌ی فعال، نیمه‌فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند.

۱.فعال

در سیستم هدایت آشیانه‌یاب فعال، رهگیر یا به طور مثال موشک، رهگیر هدف را به اصطلاح روشن می‌کند یعنی باعث می‌شود که بتواند هدف را دنبال کند، یا به عبارتی رهگیر انرژی منتشر شده از طرف هدف را دریافت می‌کند و به کمک آن هدف را دنبال می‌کند در شکل زیر تصویری از سیستم هدایت آشیانه‌یاب فعال را می‌بینید.

سیستم هدایت آشیانه‌یاب فعال

قابلیت شناسایی اجسام بدون تشعشع، قابلیت اندازه‌گیری فاصله و سرعت نزدیک شوندگی هدف، عدم وابستگی به هیچ منبع خارجی برای شناسایی هدف و قابلیت فراموشی پس از شلیک از مزایای این سیستم می‌باشند. همچنین قابل شناسایی بودن سیستم، گران‌تر بودن نسبت به دو سیستم دیگر، توان مصرفی بیشتر نسبت به دو سیستم دیگر و محدودیت برد به علت محدود بودن اندازه‌ی جستجوگر از معایب این سیستم هستند.

۲.نیمه‌فعال

در سیستم هدایت آشیانه‌یاب نیمه‌فعال، یک منبع سوم هدف را روشن می‌کند و با کمک آن رهگیر می‌تواند هدف را ببیند و آن را دنبال کند، در تصویر زیر نمونه‌ای سیستم هدایت آشیانه‌یاب نیمه‌فعال می‌بینید.

سیستم هدایت آشیانه‌یاب نیمه‌فعال

 

برد بیشتر نسبت به دو سیستم دیگر مزیت این روش می‌باشد. همچنین عدم قابلیت فراموشی پس از شلیک و در معرض شناسایی بودن روشن کننده‌ی هدف از معایب این سیستم هستند.

۳.غیرفعال

در سیستم هدایت آشیانه‌یاب غیرفعال، هدف خود منبع انرژی است و نیازی به روشن شدن ندارد، در نتیجه رهگیر می‌تواند آن را دنبال کند. در زیر تصویری از یک نمونه سیستم هدایت آشیانه‌یاب غیر فعال مشاهده می‌کنید.

سیستم هدایت آشیانه‌یاب غیرفعال

کم بودن وزن، ابعاد و هزینه‌ی جستجوگر نسبت به سیستم فعال و قابلیت فراموشی پس از شلیک از  مزایای این روش هستند. همچنین وابسته بودن به امواج بازتابیده شده از هدف عیب این سیستم است.

منابع

http://ae.sharif.edu/~nobahari/courses/Guidance%20and%20Navigation/I2GFV.pdf


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.