نرم افزار دیجیتال دتکام | هوافضای جوان

نرم افزار دیجیتال دتکام

نرم‌افزار DATCOM که مخفف عبارت “United States Air Force Stability and Control Digital DATCOM” است، برنامه ای به منظور محاسبه پایداری استاتیکی، مشتقات دینامیکی و کنترل را برای هواپیمای بال ثابت (Fixed Wing) می باشد. نرم‌افزار دتکام به یک فایل ورودی حاوی اطلاعات هندسی یک هواپیما نیاز دارد و خروجی آن مشتقات پایداری بدون بعد هستند که با توجه به شرایط پرواز مشخص شده‌اند. این مقادیر به دست آمده می‌توانند برای جنبه‌های مختلف دینامیک پرواز و طراحی هواپیما استفاده شوند. این نرم افزار اگرچه یک نرم افزار سطح بالا نیست، اما پاسخگویی بسیاری از طرح ها بوده است. یکی از ویژگی های خوب این برنامه، قابلیت اتصال به نرم افزار متلب و تولباکس های آن می باشد. دتکام در سال ۱۹۷۶ و در نیروی هوایی ایالات متحده توسعه پیدا کرده است.

ورودی‌ها

تنظیمات و شرایط پروازی، پارامترهای ترکیب (مرکز جرم)، پارامترهای بدنه، پارامترهای بال، دم افقی و دم عمودی، سطوح کنترلی و سطوح برازا و … .

خروجی‌ها

خروجی‌ها شامل پیکربندی‌های زیر هستند:

بدنه‌ی تنها، بال تنها، بال افقی تنها، بال عمودی تنها، پیکربندی بال-بدنه،پیکربندی دم افقی-بدنه، پیکربندی دم عمودی-بدنه، پیکربندی بال-بدنه-دم افقی، پیکربندی بال-بدنه-دم عمودی و پیکربندی بال-بدنه-دم افقی-دم عمودی. برای هر پیکربندی، ضرایب و مشتقات پایداری در هر زاویه حمله مشخص می‌شوند.

در زیر تصویری از محیط این نرم‌افزار مشاهده می‌کنید:

نرم افزار DATCOM

در آینده به آموزش و نحوه کار با این نرم افزار خواهیم پرداخت.

 

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/USAF_Stability_and_Control_DATCOM


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.