موشک prithvi | هوافضای جوان

موشک prithvi

یکی از موشک های بالستیک برد کوتاه کشور هند موشک prithvi است. سال ۱۳۷۲ بود که رسما این موشک وارد نیروهای دفاعی هند شد و سه مدل از اون ساخته شد که هر کدام به سفارش یکی از نیروی های دفاعی هند بود. مهم ترین ویژگی ای که از این موشک گفته می شه اینه که می تونه کلاهک هسته ای با خودش حمل کنه.

نیروی زمینی ارتش ، نیروی هوایی و دریایی هر کدوم به صورت مجزا مدل های مختلفی از این موشک سفارش دادند.

In this file photograph handed out by the Indian Ministry of Defence taken on May 09, 2007, the Prithvi surface to surface missile is launched during a test at Chandipur in the Indian state of Orissa. India's military on May 23, 2008 conducted a successful test of a short-range nuclear-capable ballistic missile, defence sources said. The test of Prithvi (Earth) was carried out from India's Integrated Testing Range at Chandipur-on-sea, some 200 kilometres(125 miles) northeast of Orissa���s state capital Bhubaneswar.  AFP PHOTO/MINISTRY OF DEFENCE HANDOUT/FILES - RESTRICTED TO EDITORIAL USE - (Photo credit should read HO/AFP/Getty Images)

مدل ۱ : این مدل رو نیروی زمینی ارتش با برد ۱۵۰ کیلومتر و وزن محموله ۱۰۰۰ کیلوگرم سفارش داد. توی این مدل بیشتر وزن محموله مد نظر بوده برای همین بردش خیلی کمه ولی وزن محموله رو زیاد گرفتند. یکی از مهم ترین ویژگی های این موشک دقت زیاد اونه و گفته شده که دقتش بین ۱۰ تا ۵۰ متره.

مدل ۲ : فرق این مدل با مدل قبل اینه که برد تا ۲۵۰ کیلومتر افزایش پیدا کرده ولی وزن محموله اون نصف شده. این تغییرات به استراتژی هر نیرویی بستگی داره و این مدل هم به سفارش نیروی هوایی ساخته شده و سال ۲۰۰۴ هم وارد کار شد.

این موشک کوتاه برد یک مرحله ای است و از موتور سوخت مایع استفاده می کنه.

prithvi-kToC--621x414@LiveMint

مدل ۳ : بر خلاف دو مدل قبل این موشک دو مرحله ای است و جالبه که مرحله اول این موشک سوخت جامد استفاده می کنه و مرحله دوم هم از سوخت مایع استفاده می کنه. از قابلیت های این موشک اینه که می تونه سرجنگی های مختلفی رو با وزن های مختلف حمل کنه همین موضوع باعث شده که بردهای متغیر داشته باشه. هر چی از وزن سرجنگی کم کنیم بردهای بیشتری رو می تونیم هدف قرار بدیم.

تو این موشک اگر وزن سرجنگی رو ۱۰۰۰ کیلوگرم در نظر بگیریم بردش ۳۵۰ کیلومتر می شه اگر وزن سرجنگی رو ۵۰۰ کیلومتر بگیریم بردش ۶۰۰ کیلومتر می شه و هم چنین اگر وزن سرجنگی رو ۲۵۰ کیلوگرم بگذاریم بردش به ۷۵۰ کیلومتر می رسه. از این عدد و رقم ها یه نتیجه دیگه ای هم می شه گرفت و اون این که ارتباط برد و وزن سرجنگی به صورت خطی نیست یعنی این که نمی شه گفت اگر وزن سرجنگی رو نصف کردیم برد اون دو برابر می شه.

Dhanush-Missile

دانوش اسم دیگه این موشکه که به سفارش نیروی دریایی ساخته شده. از قابلیت های دیگه ای که برای این موشک گفتند اینه که می تونه از دریا یعنی از روی ناو پرتاب بشه. درسته بردش کمه اما همین که می تونه از ناو پرتاب بشه می تونه به اهداف دور دست هم دسترسی داشته باشه. این موشک برای از بین بردن ناوهای جنگی دشمن و فرودگاه های دشمن خیلی موثره.

DHANUSH_2368211e

این موشک بالستیک و عمود پرتابه و هنگام پرتاب نباید از حالت عمودی خودش خارج بشه. نکته بسیار جالب اینه که این موشک کشتی پرتاب سکوی پرتابی داره که اون رو همیشه عمود نگه می داره یعنی وقت هایی هم که موج داریم سکوی پرتاب از تغییر پیدا کردن زاویه اون جلوگیری می کنه. فیلم زیر لحظه پرتاب از روی کشتی رو نشون می ده.


 

 

5 دیدگاه در ”موشک prithvi

 • ۶ مرداد ۱۳۹۴ در ۲:۴۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام.
  این موشک هاتف۲ پاکستان رو هم معرفی میکنی؟ میگن که برای مقابله با دانوش ساخته شده.

  پاسخ
  • ۶ مرداد ۱۳۹۴ در ۴:۵۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بله ایشالا در اولویت قرار می دیم.

   پاسخ
  • ۶ مرداد ۱۳۹۴ در ۴:۵۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   خیر این موشک بالستیک تنها از روی سطح پرتاب می شه.

   پاسخ
 • ۶ مرداد ۱۳۹۴ در ۲:۴۹ ق.ظ
  پیوند یکتا

  داش محمد میخوامت! یه دونه ای.
  با زبون خودت یه علم کردن گلایدر رو هم ملتفت مون ای.ببین یه درخواست کردم ازت.
  ببین خاک پاتیم.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.