هلیکوپتر کبری (Cobra AH-1) | هوافضای جوان

هلیکوپتر کبری (Cobra AH-1)

اولین هلی کوپتری که برای عملیات های جنگی ساخته شد هلی کوپتر کبری است که به جنگ ویتنام بر می گرده. شرکت بل که یکی از سازنده های معروف هلی کوپتر در دنیاست از این هلی کوپتر دو مدل مختلف طراحی و تولید کرده. یه مدل تک موتوره و یه مدل دو موتوره.

photo_1339476197534-1-0

نیاز به چنین هلی کوپترهایی تو جنگ ویتنام برای آمریکا باعث شد که به سمت طراحی هلی کوپترهای تهاجمی بروند. عملیات های مختلفی توسط این هلی کوپتر انجام می شه که از جمله مهم ترین اون ها حمله به نیروهای زمینی دشمن ، شناسایی و درگیری هوایی است. البته در موارد خاص از این هلی کوپتر به منظورهای دیگه مثلا اتفاء حریق و کمک به مصدومین حادثه دیده استفاده می کنند.

nose-to-nose-23793

مدل اول تنها یک موتور داشت همین موضوع باعث شده بود که مانور پذیری پایینی داشته باشه. با مدل دومی که از هلی کوپتر ساخته شد مانورپذیریش خیلی بالاتر رفت و عملیات های متنوع تری رو می تونست انجام بده. مدل دو موتوره معروف به سوپر کبری است.

ایران قبل از انقلاب ۲۰۲ فروند از نوع دوموتور سفارش خرید داد که تعدادی از اون ها همین حالا هم در حال استفاده اند و ایران هم جزء ۱۲ کشوریه که از این هلی کوپتر استفاده می کنه. تو هشت سال دفاع مقدس هم با این هلی کوپتر تونستیم خیلی از نیروهای زمینی و زرهی بعثی ها رو از بین ببریم. بعدها هم شرکت پنها سعی که این هلی کوپتر رو مهندسی معکوس کنه و بعضی قسمت های این هلیکوپتر رو هم ارتقا بده؛ محصول ساخته شده پنها ۲۰۹۱ نام گرفت.

___20120824_1991667882

تسلیحات :

همون طور که گفته شد اولین هلی کوپتری که به نیت تهاجم به دشمن ساخته شد همین هلی کوپتر کبری است بنابراین قابلیت حمل سلاح های مختلف برای اون در نظر گرفته شده. در جلوی این هلی کوپتر یک توپ ۲۰ میلی متری با ۷۵۰ گلوله قرار داره. ۸ فروند از موشک های معروف تاو که برای انهدام خودروهای زرهی استفاده می شوند رو حمل می کنه. البته هرچی مدل های اون بالاتر می ره قابلیت های اون هم بالاتر می ره مثلا در مورد مدل های W و Z گفته اند که می تونه موشک های هوابه­هوا و موشک ضد تانک AGM حمل کنه.

مشخصات فنی برای مدل تک موتوره :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول : ۱۶.۲ متر
قطر پره : ۱۳.۴ متر
تعداد پره : ۲ پره
ارتفاع : ۴.۲ متر
وزن خالی : ۲۶۳۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۴۳۱۰ کیوگرم

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۲۷۷ کیلومتر بر ساعت
برد : ۵۷۴ کیلومتر
سقف پروازی : ۱۱۴۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۶.۲۵ متر بر ثانیه

AH-1G_orthographical_image.svg


 

 

4 دیدگاه در ”هلیکوپتر کبری (Cobra AH-1)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.