سامانه پدافندی Seawolf | هوافضای جوان

سامانه پدافندی Seawolf

موشک ها همیشه برای حمله مستقیم علیه دشمن بکار نمیرن. گاهی وقت ها لازمه از اون ها برای شکار هواپیماها، هلیکوپتر ها و حتی موشک های دشمن استفاده کنیم. یعنی نقش پدافندی یا دفاع از یک مکان خاص و یا حتی از یک وسیله ی متحرک مثل شناورهای جنگی رو به اون ها بسپریم. موشک دفاع هوایی Seawolf یکی از این موشک هاست و همونطور که از اسمش پیداست، کاربردش در دریاهاست یعنی اینکه از روی شناورهای جنگی شلیک میشه و ماموریتش دفاع سریع از شناور در برابر حملات موشک های ضدکشتی و هواپیماهاست. طراحی این موشک در اواخر دهه ۱۹۶۰ توسط شرکت انگلیسی British Aircraft Corporation  انجام شده و بعد ها در شرکت های دیگری در خط تولید قرار گرفته.

9999680886_8c022ba052_b

موشک Seawolf در یک نمایشگاه

هدف از طراحی این موشک فراصوت که سرعتش به ۳ ماخ میرسه (حدود ۳ هزار کیلومتر بر ساعت) جایگزینی با موشک قدیمی seacat  و حفاظت بهتر از کشتی های جنگی انگلستان بود، چون تیربارها یا توپ های ناوها و ناوچه ها دیگه نمیتونستند به خوبی از پس موشکها و هواپیماهای پرسرعت اون زمان بر بیان، به همین دلیل سامانه های دفاعی شناورها به موشک های پر سرعت تجهیز شدند که یک نمونه موفق از اونها گرگ دریا یا همان Seawolf بود.

800px-Seacat_Seawolf_IWM_Duxford

Seawolf در کنار برادرش، seacat

این موشک ۸۲ کیلوگرمی با طول ۱.۹ و قطر ۰.۳ متریش میتونه یک کلاهک ۱۴ کیلوگرمی رو با خودش حمل کنه. موتور این موشک سوخت جامده یعنی به راحتی و در عرض چند ثانیه آماده هدف گیری و شلیک میشه و هدف هایی در فاصله ۱ تا ۱۰ کیلومتری شکار خوبی برای این گرگ خطرناکه. بنابراین گرگ دریا یک موشک پدافندی برد کوتاهه. شاید براتون جالب باشه بدونید که این سامانه ضد هوایی میتونه با تشخیص میزان خطر موشک ها رو به صورت رگباری شلیک کنه و برای همینه که لانچر (پرتابگر) این سامانه میتونه تعداد زیادی موشک رو در خودش جای بده. رادار این سامانه پدافندی در تمام شرایط جوی براحتی میتونه اهداف رو پیدا کنه و پس از قفل بروی هدف، موشک رو شلیک کنه. سپس به صورت اتوماتیک، اطلاعات هدف مثل سرعت و زاویه رو به سامانه هدایت موشک یا موشک های پرتاب شده ارسال کنه تا موشک به صورت دقیق در امتداد هدف قرار بگیره.

Seawolf دارای دو نمونه GWS-25 و GWS-26 است که تفاوتشون در طول و نوع پرتابشونه که نمونه اول به صورت مرسوم و حالت پرتابی اریب شکل و نوع دوم به صورت عمودی شلیک میشه و طولش بزرگتره. GWS-27  هم قرار بود عضو جدید خانواده Seawolf باشه اما هیچ وقت به مرحله ی تولید نرسید.

1024px-Defence_Imagery_-_Missiles_10

پرتابگر عمودی Seawolf

Images-seawolf1_l

پرتابگر افقی Seawolf

سامانه Seawolf برای اهدافی با ارتفاع کم گزینه بسیار مناسبیه و با توجه به اینکه ابعاد و اندازه ی موشک های اون کوچیکه تعداد زیادی از اون در خزانه شناور قابل حمله. علاوه بر انگلستان کشورهای دیگه ای نظیر برزیل، شیلی و مالزی هم برای حفاظت از شناورهای جنگی خود از اون استفاده می کنند.

مشخصات سامانه پدافندی ارتفاع کوتاه seawolf

سال ساخت نوع موتور مراحل موتور برد وزن کلاهک وزن پرتاب طول قطر
سوخت جامد یک مرحله ای ۱۰-۱ کیلومتر ۱۴ کیلوگرم ۸۲کیلوگرم ۹/۱ متر ۳/۰ متر

 

 

یک دیدگاه در ”سامانه پدافندی Seawolf

  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ در ۵:۱۹ ب.ظ
    پیوند یکتا

    ما إذا کان الهجوم على القرآن ؟ لماذا علینا أن نرى مثل هذه الأمور ؟هل ترید مواجهه المسلمین قاسیه تظهر؟یرجى توضیح

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.