موشک بالستیک شهاب 2 | هوافضای جوان

موشک بالستیک شهاب ۲

شهاب۲ یکی از اولین اعضای خانواده موشکی بالستیک ایرانه و برادر بزرگتر موشک شهاب۱ بوده و یک موشک کوتاه برد به حساب میاد. خانواده موشک های شهاب که از اونها به عنوان شهاب۱، شهاب۲ و شهاب۳ یاد میشه، دارای موتورهای پرقدرت سوخت مایع می باشند. البته گفته میشه نمونه های جدیدتر و پرقدرت تری از این خانواده نیز ساخته شده. معرفی رسمی شهاب۲ مصادف بود با انجام یک رزمایش بزرگ موشکی در اوایل دهه هشتاد. البته قبل از اون وجود این موشک اعلام شده بود.

Family

خانواده موشک های ایرانی

Capture

شهاب ۲ در نمایشگاه باغ موزه دفاع مقدس

شهاب۲ توسط متخصصین داخلی کشورمون ساخته شده. البته گفته میشه این موشک با همکاری های خارجی و براساس یک موشک روسیه ای معروف به نام اسکاد-سی توسعه داده شده.  برد این موشک حدود ۵۰۰ کیلومتره و قادره کلاهکی با وزن حدود ۷۵۰ کیلوگرم رو با خودش حمل کنه، یعنی ۷۵۰ کیلوگرم مواد منفجره رو به هدفش بکوبه و منهدمش کنه. البته اگه کلاهک سبک تری با خودش حمل کنه میتونه بردش رو افزایش بده.

Untitled

شهاب ۲ در رژه نیروهای مسلح

شهاب۲ از روی یک پرتابگر یا لانچر مخصوص پرتاب میشه که پس از سوخت گیری به صورت عمودی دراومده و پس از برنامه ریزی شلیک، با فشار دادن دکمه پرتاب شروع به پرواز کرده و مسیر بالستیکی خودش رو برای رسیدن به هدفش طی میکنه. این موشک از ۴ بالک که در انتهای اون نصب شدند برای تغییر جهت و کنترل مسیر استفاده میکنه.

1_28229~0

شهاب ۲ در حال آماده سازی برای پرتاب

همونطور که گفتیم موتور این موشک از نوع سوخت مایعه. موشک های سوخت مایع از سوخت و اکسید کننده مایع برای ایجاد احتراق و تولید نیروی جلوبرنده استفاده می کنند. این نوع موشک ها مثلِ یک ماشین، سوخت گیری میکنند، یعنی قبل از اینکه موشک روشن و پرتاب بشه، تانکرهای جداگانه لازمه که به محل پرتاب بیان و سوخت و اکسید کننده رو زمانی که موشک به صورت افقی و بروی پرتابگر هست به مخازن اون تزریق کنند. این فرایند کمی زمانبره و حدود چند ساعت طول میکشه و اگه این کار بروی زمین و بدون استتارهای لازم انجام بشه، در این مدت ممکنه توسط دشمن شناسایی بشه. این موضوع یک عامل منفی برای موشک های سوخت مایع بشمار میره، البته یکی از راه حل های این کار استتارهای مناسب یا پرتاب موشک از زیر زمین یا سیلوهای زیر زمینی هست که خوشبختانه کشورمون به این فناوری دست یافته.

شهاب۲ با توجه به برد نسبتا کمی که داره کم کم جای خودش رو به عضو بهتری بنام موشک سوخت جامد قیام داده، سرعت موشک قیام مانند شهاب۲ است ولی برد اون ۳۰۰ کیلومتر بیشتر از شهاب۲ بوده و از دقت بسیار بالاتری برخوداره. البته کماکان میشه بر روی این عضو قدیمی حساب باز کرد چون بخوبی میتونه اهدافی که در شعاع ۵۰۰ کیلومتری قرار دارند، رو منهدم کنه.

مشخصات موشک شهاب ۲

سال ساخت نوع موتور مراحل موتور برد وزن کلاهک وزن پرتاب طول قطر
سوخت مایع یک مرحله ای ۵۰۰ کیلومتر ۷۵۰ کیلوگرم ۶۴۰۰ کیلوگرم ۲۵/۱۱ متر ۸۸/۰ متر

مشخصات موشک SCUD-C

سال ساخت نوع موتور مراحل موتور برد وزن کلاهک وزن پرتاب طول قطر
۱۹۶۵ سوخت مایع یک مرحله ای ۵۵۰ کیلومتر ۶۰۰ کیلوگرم ۶۴۰۰ کیلوگرم ۲۵/۱۱ متر ۸۸/۰ متر

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.