موشک استاندارد (RIM-66 standard) | هوافضای جوان

موشک استاندارد (RIM-66 standard)

موشک میان برد زمین به هوای Rim-66 standard ، موشکیه که به سفارش نیروی دریایی آمریکا طراحی و ساخته شده. این سیستم رو برای جایگزینی Rim-2 و Rim-24 که در سال ۱۳۲۹ برای ناوهای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده بودند توسعه دادند و سال ۱۳۴۲ طرح این پروژه رو شروع کردند.

این موشک از موتور سوخت جامد تک مرحله ای استفاده می کنه. از قابلیت های این موشک اینه که علاوه بر این که اجسام پرنده رو مورد اصابت قرار می ده می تونه به عنوان موشک های ضد کشتی هم عمل بکنه. هم چنین هدایت پذیری نیز برای موشک استاندارد در نظر گرفته شده.

موش ریم (استاندارد)

از جمله ویژگی های این موشک پرتاب از روی ناوهای دریاییه. اتفاقا ما از این موشک یه خاطره ی تلخ هم داریم و اون اینه که سال ۱۳۶۷ ناو آمریکایی که تو خلیج فارس بود این موشک رو به سمت هواپیمای مسافربری ما شلیک کرد. تو اون حادثه همه مسافرین ، خدمه و خلبان پرواز ۶۵۵ ایرباس ۳۰۰ کشته شدند. آمریکایی ها هم گفتند که  فکر کردند اف۱۴ ایران رو زدند. اولین باری که از این موشک استفاده شد سال ۱۳۴۹ تو جنگ ویتنام بود.

پرتاب استاندارد از ناو

انواع مدل ها :

 • RIM-66A: این مدل اولین موشکی است که وارد خدمت شده. هفت سال بعد از شروع این پروژه یعنی سال ۱۳۴۹ این موشک به ثمر نشست و بعد از ورود جایگزین RIM-24C شد.
 • RIM-66B : قابلیت اطمینان بالاتر، مزیت این مدل نسبت به مدل قبلیه. هم چنین این مدل خلبان خودکار سریع تر و موتور قوی تر و سرجنگی جدیدتری نسبت به مدل RIM-66A داره و همین باعث شده که خیلی از موشک های مدل RIM-66A رو به این مدل تغییر بدهند.
 • RIM-66E : این مدل هم مانند مدل های قبل از نوع برد متوسطه. این مدل جزء مدل های صادراتیِ این موشکه. تولید این موشک چهار سال ادامه داشت و گفته شده که موشک های تولیدی تا سال ۲۰۲۰ دوام دارند و کار می کنند.
 • RIM-66C/D : تفاوت بارز این مدل نحوه هدایت اونه. نحوه هدایتش به صورت هدایت اینرسیه و فقط در فاز نهایی از رادار نیمه فعال استفاده می کنه. این مدل زیاد مورد استفاده قرار نگرفت و با مدل های بعدی جایگزین شد.
 • RIM-66G/H/J : موتور جدیدی برای رسیدن به بردهای بلند بکار گرفته شده و سرجنگی اون هم تغییر کرده.
 • RIM-66K/L/M : آخرین مدل از این نوع موشکه که از دو جستجوگر استفاده می کنه. یک جستجوگر حرارتی و یک جستجوگر راداری.

موشک ریم (استاندارد)

همون طور که گفته شد این موشک به کشورهای مختلفی صادر شده. از جمله این کشورها می تونیم به فرانسه ، یونان ، استرلیا ، شیلی ، آلمان ، ایتالیا ، ژاپن ، اسپانیا ، ترکیه ، ایران و … اشاره کنیم. قبل از انقلاب ایران، از این موشک خریداری کرد و حتی تو جنگ ایران و عراق هم از این موشک استفاده شد. نیروی دریایی ایران هم این موشک رو بر روی شناورهای کلاس کمان خود نصب کرده و از اون استفاده می کنه.

تو عکس بالا هم دیده می شه که این موشک یه بال باریک و بلند و یه دم داره. برای کنترل و انجام مانور تمام دم قابل حرکته ولی بال ها حرکت نمی کنند. داشتن بال های بلند کمک می کنه که این موشک مانورپذیری بالایی داشته باشه و بتونه سریع و چابک به دنبال اهدافش حرکت کنه.

نحوه شلیک و عملیات این موشک رو می تونید تو فیلم زیر ببنید.

مشخصات فنی :

وزن : ۴۹۵ و ۷۰۷ کیلوگرم
طول : ۴.۷۲ متر
قطر : ۳۴۰ میلیمتر
برد : ۲۹ تا ۳۷ کیلومتر و ۷۴ تا ۱۷۰ کیلومتر
ارتفاع : ۲۴٬۴۰۰ متر
سرعت : ۳.۵ ماخ

منبع : https://en.wikipedia.org/wiki/RIM-66_Standard


 

 

6 دیدگاه در ”موشک استاندارد (RIM-66 standard)

 • ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ در ۵:۳۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  کشور مون و حاج قاسم هم از اینا داره؟

  پاسخ
  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ در ۶:۱۴ ق.ظ
   پیوند یکتا

   تو متن هم اورده شده که نیروی دریایی کشورمون از این نوع موشک ها داره

   پاسخ
 • ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ در ۵:۳۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  Rim چه صیغه ای هس؟ اصلا چی هست؟

  پاسخ
  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ در ۶:۱۶ ق.ظ
   پیوند یکتا

   اسم این موشک RIM 66 است و همون طور که گفته شد یک موشک ضدهوایی است.

   پاسخ
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ در ۴:۱۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  من مطالب رو دنبال کردم, الان با توجه به حرف هاتون که این موشک دم آبه, موشک کروزه؟

  پاسخ
  • ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ در ۹:۲۸ ق.ظ
   پیوند یکتا

   نه این موشک کروز نیست. بلکه یه موشک زمین به هواست که از کشتی عموما پرتاب می شه. موشک های کروز معمولا زیر ۱ ماخ حرکت می کنند در حالی که این موشک به ماخ های ۳.۵ هم می رسه.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.