توپخانه راکتی ب ام-21 گراد | هوافضای جوان

توپخانه راکتی ب ام-۲۱ گراد

حجم آتش بالا همیشه یک برگ برنده در نبردهای تقریبا نزدیک بشمار میاد. معمولا توپخانه ها یا راکت اندازه ها هستند که می تونند در این نبردها حرفی برای گفتن داشته باشند. قابلیت تحرک بالا یکی دیگر از ویژگی های راکت اندازهاست که تاریخچه استفاده از آنها به بیش از نیم قرن می رسه و شوروی سابق یکی از بنیانگذاران این سامانه های راکتیه و توپخانه موشکی گراد رو در اوایل سال ۱۹۶۰ طراحی کرده. گراد از ۴۰ تیوب پرتابگر ۱۲۲ میلیمتری تشکیل شده که بر روی یک کامیون قرار می گیره.

1384286241_autowp.ru_kraz_6322_ra_bastion_2

سامانه راکت انداز گراد

برد راکت های غیر هدایت شونده گراد در بهترین حالت میتونه به ۲۰ کیلومتر برسه البته برد راکت های جدید آن قادره به برد ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری هم برسه که قابلیت گراد رو در میدان جنگ خیلی افزایش میده. توپخانه موشکی گراد از محبوبت زیادی بین ارتش های مختلف دنیا برخوداره و جالبه بدونید که حدود ۷۰ کشور از استفاده کنندگان آن هستند. گراد یا تگرگ یکی از اعضای خانواده کاتیوشاست که این نام برای ما ایرانی ها بسیار نام آشناست چون یکی از موثر ترین سامانه در زمان جنگ بود. در جنگ هشت ساله، بعثی ها هم از این سامانه استفاده می کردند که بین عراقی ها به “خمسه خمسه” معروف بود چون به صورتی پنج تایی آنها رو شلیک می کردند و در ایران هم به چلچله شهرت یافت چون به صورت یکجا و چهل تایی به سوی شان شلیک می شد.

Grad

گراد در حال شلیک راکت

گراد این توانایی رو داره که ۴۰ راکت رو در مدت ۲۰ ثانیه پرتاب کنه البته این زمان و تعداد پرتاب هم براحتی قابل تنظیمه و پس از شلیک، مجددا راکت های جدید را می توان درون پرتابگر قرار داد و به سمت دشمن شلیک کرد. هر کدام از راکت های ۸۷/۲ متری گراد دارای کلاهکی به وزن ۲۰ کیلو مواد منفجره است که در صورت پرتاب تعداد زیادی از این راکت ها، جهنمی از آتش ایجاد خواهد شد.

مدل های مختلفی از گراد توسط کشور سازنده تولید شده که دارای اندازه ها و بردهای مختلفی هستند. کشورهای دیگر هم با الگو برداری از گراد مدلهای مختلفی رو برای خودشون تولید کردن.

800px-WR-40_Langusta,_MSPO_2007

نمونه بروز شده گراد با نام دبلیوآر-۴۰ ساخت لهستان

کشورمان نیز یکی از آنهاست که در گذشته موفق به طراحی معکوس این سامانه شد. نمونه بومی ۲۴۰ ملیمیتری این سامانه به نام فجر-۳ نامگذاری شده که دارای  پرتابگر ۱۲ تایی است. البته نمونه ۱۲۲ میلمتری آن هم در داخلی کشور طراحی شده که از راکت های خانواده آرش استفاده می کنه.

13910828000523_PhotoL

سامانه راکتی فجر-۳


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.