هواپیمای گشت دریایی P8-Poseidon | هوافضای جوان

هواپیمای گشت دریایی P8-Poseidon

دریاها و اقیانوس ها همیشه محلی برای رویارویی نیروهای دریایی است. ناوها، ناوچه ها و زیردریایی ها مهمترین تجهیزات دریایی این نیروها هستن که برای حمله و یا دفاع بروی آبها و یا زیر آبها حضور دارن. آگاهی از حضور این تجهیزات در زمان جنگ و حتی در زمان صلح بسیار مهمه. اما نحوه شناسایی دشمن دیگه مثل روی خشکی نیست و کمی فرق داره چون دریاها بسیار وسیعه و نمیشه همه جای آن نیروی نظامی مستقر کرد تا مراقب دشمن باشند یا اینکه مطلع شدن از زیر دریاها و مقابله با آنها کار ساده ای نیست. اینجاست که هواپیماهای گشت دریایی وارد میدان نبرد میشن. هواپیماهایی که هدفشان تجسس و شناسایی شناورهای سطحی و زیر سطحیه و می تونن با پرواز بلند مدتشون روی دریاها و اقیانوس ها براحتی اهدافشون رو کشف کنن. هواپیمای Boeing P-8 Poseidon یکی از این هواپیماهاست که وظیفش رو بخوبی و در هر شرایطی میتونه انجام بده.

16546776574_5ef27c1329_b

P-8 در حال آماده شدن برای پرواز

P-8 هواپیمای جدیدی بحساب میاد و در سال ۲۰۰۹ اولین پرواز خودش رو با موفقیت انجام داد. این هواپیما محصول بخش دفاعی شرگت بوئینگ آمریکاست و براساس هواپیمای موفق  ۷۳۷-۸۰۰ ساخته شده و به عنوان جایگزینی برای هواپیماهای قدیمی تر مثل P-3 Orion و نوع های پیشرفته تر P-3  در نظر گرفته شد. در ابتدای طراحی این هواپیما نیز ابتدا سیستم های  P-3 بروی آن نصب گردید اما بعدها این سیتم ها به فناوری های بسیار پیشرفته ارتقا داده شد.

1024px-P_8_and_P_3_over_Pax_River

پرواز زیبای P-3 در کنار P-8

ماموریت اصلی این هواپیما مقابله با زیردریایی ها و شناورهاست. این مقابله ممکنه به یک رویارویی تمام عیار تبدیل بشه چون این هواپیما مجهز به انواع موشک های ضد کشتی است. این موشک ها مثل اکثر هواپیماهای جنگنده هم در زیر بال و هم در داخل بدنه قرار میگیره.

P8 15 Dec 2014

تصویری گرافیکی از محل قرار موشکهای P-8

harpoonindia

موشک های Harpoon نصب شده روی p-8 هندی

P-8 علاوه بر موشک ها به سیستم های الکترواویونیکی، مخابراتی و راداری بسیار پشرفته ای مجهزه که توانایی جنگ الکتروینک بالایی به آن داده. این سیستم ها را تعدادی از شرکت مطرح مانند Northrop Grumman و Raytheon برای این هواپیما طراحی و تامین کرده اند. عملکرد این هواپیماها به این صورته که بروی آبها به پرواز در میان و اپراتورهای مختلفی که در کابین هواپیما قرار دارن با استفاده از سیستم های ها راداری و مراقبتی گوناگون هدف رو شناسایی کرده و در صورت نیاز با آن مقابله می کنن. این سیستم ها طوری طراحی شده اند که به طور مداوم با سایر وسایل پرنده، کشتی های جنگی و حتی ماهواره ها، در حال تبادل اطلاعات هستند.

f77aqtql7xiwru5v1swa

شماتیکی از تبادل اطلاعات poseidon

U.S._Navy_helps_search_for_Malaysia_Airlines_flight_MH370

داخل هواپیمای  poseidon

090409-N-0000X-032 INDIAN OCEAN (April 9, 2009) In a still frame from video taken by a P-3C Orion aircraft, the U.S.-flagged container ship Maersk Alabama is seen Thursday, April 9, 2009 in the Indian Ocean. (U.S. Navy Photo)

شناسایی یک کشتی باری توسط  poseidon

با توجه به اینکه این هواپیما بتازگی معرفی شده، هنوز مشتری های خارجی زیادی پیدا نکرده و در حال حاضر کشور سازنده و هند از استفاده کنندگان این هواپیما در نیروی دریایی خود هستند. ولی قابلیت های بالای این هواپیما آن را تبدیل به یک هواپیمای پرفروش خواهد کرد.

مشخصات بیشتر p8 poseidon
نوع ماموریت شناسایی- گشت دریایی
طول بدنه ۳۹/۴۷ متر
طول بال ۱۷/۶۴ متر
ارتفاع ۱۲/۸۳ متر
وزن خالی ۶۲۷۳۰ کیلوگرم (بدون سوخت و جنگ افزار)
حداکثر وزن برخاست ۸۵۸۲۰ کیلوگرم
نیروی رانش  ۲۴۰ کیلو نیوتن (۲ موتور توربوفن)
حداکثر سرعت ۹۰۷ کیلومتر بر ساعت
شعاع عملیاتی ۲۲۲۲ کیلومتر
حداکثر برد ۷۵۰۰ کیلومتر (با مخازن سوخت اضافی)
سقف پرواز ۱۲۴۹۶ متر

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.