اولين فضانورد ايراني تا سال 97 به فضا اعزام مي‌شود | هوافضای جوان

اولین فضانورد ایرانی تا سال ۹۷ به فضا اعزام می‌شود

رئیس پژوهشگاه سامانه‌های فضایی سازمان فضایی گفت: در برنامه‌های آینده محموله‌های سنگین در قالب کاوشگرهای حامل موجود زنده طراحی شده به طوری که نخستین فضانورد ایرانی بین سال های ۹۵ تا ۹۷ به فضا اعزام می‌شود.

ابراهیمی در اختتامیه سومین دوره مسابقات سامانه‌های فضانوردی در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به پروژه اعزام انسان به فضا، گفت: این پروژه در ۲ مرحله «پرواز زیر مداری» و «پرواز مداری» انجام می‌شود که در مرحله پرواز زیر مداری، فضانورد در هواپیما ساکن می‌شود و با سقوط آزاد و از طریق چترهای نجات به زمین بازمی‌گردد. مطالعات اولیه برای اعزام انسان به زیر مدار انجام شده است و این مرحله تا ۵ سال آینده انجام خواهد شد.
به گزارش مهر، دکتر محمد ابراهیمی، پروژه ارسال فضانورد به فضا را از پروژه‌های مهم سازمان فضایی دانست و افزود این پروژه در ۲ مرحله اعزام اولین فضانورد ایرانی به فضای زیر مداری و اعزام فضانورد به فضای مداری و بازگشت ایمن آن‌ها تعریف شده است. درمرحله اول ۲ فضانورد آموزش دیده ایرانی به فضای زیر مداری در ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری در مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه اعزام خواهند شد. پس از این مرحله وارد مرحله اعزام فضای مداری می‌شویم. ابراهیمی با اشاره به فناوری های لازم برای اعزام فضانورد، خاطرنشان کرد: در این راستا ۱۰ فناوری اصلی چون پیشرانش، تأمین توان، اتوماتیک سازه، مخابرات و فناوری اطلاعات، شناسایی حیات، فناوری عملیات و اکتشاف، ورود به جو و شبیه‌سازی نیازاست.
وی در ادامه با تأکید بر این که تصاویر میمون خالدار مربوط به میمونی به نام «پانی» است، می‌افزاید: پانی در آزمایش‌های قبلی استفاده شده بود. به گزارش مهر، ابراهیمی با تأکید بر این که میمون‌های زیادی در آزمایش های فضایی استفاده شده است، با اشاره به تصاویر منتشر شده در برخی از سایت های خبری از «پیشگام» – اولین میمون فضانورد ایران- خاطر نشان کرد: این عکس‌ها مربوط به عکس‌برداری رسانه‌ها از آزمایش‌های قبلی تحقیقاتی ما بوده است.
ابراهیمی درباره گزارش گاردین در زمینه تفاوت میمون های نمایش داده شده یادآور شد: «پانی» میمونی که تصویر آن به جای «آفتاب» منتشر شده بود، میمونی است که در آزمایش‌های قبلی مورد استفاده قرار گرفته است. وی با تأکید بر این که پرتاب کاوشگر پیشگام با موفقیت انجام شده است، گفت: تصاویر و فیلم ها از لحظه پرتاب تا فرود کاوشگر نشان می‌دهد که میمون با وارد شدن شوک‌های کوچک سالم به زمین بازگشته است.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.