هشت سیاره فراخورشیدی جدید در ماموریت اخیر کپلر یافت شد | هوافضای جوان

هشت سیاره فراخورشیدی جدید در ماموریت اخیر کپلر یافت شد

«فرگای مولالی» از دفتر تحقیقات کپلر تأکید کرد: بیش از هر زمان دیگری به یافتن دوقلوی زمین در مدار ستاره دیگری خارج از منظومه شمسی نزدیک شده‌ایم.

تلسکوپ فضایی «کپلر» از زمان آغاز فعالیت در سال ٢٠٠٩ تاکنون، بالغ بر ١۵٠ هزار ستاره را برای یافتن سیارات فراخورشیدی شبه‌زمین مورد بررسی قرار داده و تاکنون ۴١٧۵ سیاره را با قابلیت احتمال میزبانی از حیات شناسایی کرده است.
محققان ناسا در مأموریت اخیر تلسکوپ فضایی «کپلر»، موفق به شناسایی هشت سیاره فراخورشیدی جدید شده‌اند. از مجموع این هشت سیاره، سه سیاره در منطقه قابل سکونت ستاره میزان واقع شده‌اند؛ فاصله‌ای که امکان وجود آب به شکل مایع بر سطح سیاره را تقویت می‌کند و از این سه سیاره، دو سیاره مانند زمین سنگی بوده و شبیه‌ترین نمونه‌ به زمین محسوب می‌شوند. این دو سیاره فراخورشیدی احتمالا دارای سطوح سخت و سنگی هستند و در منطقه گلدیلاک (Goldilocks zone) یا قابل سکونت ستاره میزبان واقع شده‌اند.
سیاره کپلر- ۴٣٨b در فاصله ۴٧٠ سال نوری از زمین واقع شده و مدت زمان چرخش سیاره بدور ستاره میزبان ٣۵ روز است. قطر سیاره ١٢ درصد بزرگتر از زمین بوده و شانس سنگی بودن آن ٧٠ درصد است.
سیاره کپلر-۴۴٢b در فاصله ١١٠٠ سال نوری از زمین واقع شده و طول هر سال آن ١١٢ روز است.‌ این سیاره یک سوم بزرگتر از زمین بوده و شانس سنگی بودن آن حدود ۶٠ درصد است.
نتایج این تحقیق روز سه‌شنبه ششم ژانویه ۲۰۱۵ (١۶ دی ۱۳۹۴) در دویست و بیست و پنجمین نشست سالانه انجمن نجوم آمریکا اعلام شد.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.