نگاهی به فضا در سال 2014 (مهمترین اکتشافات) | هوافضای جوان

نگاهی به فضا در سال ۲۰۱۴ (مهمترین اکتشافات)

اکتشافات و کشفیات در مریخ

سال ٢٠١۴ پنجاهمین سالگرد پرتاب نخستین کاوشگر به سمت سیاره مریخ است. فضاپیمای Mariner۴ ناسا سال ١٩۶۴ راهی سیاره سرخ شد و نخستین تصویر را از سطح این سیاره تهیه و به زمین مخابره کرد.

موفقیت هند در دستیابی به مریخ به عنوان نخستین کشور آسیایی با استفاده از مدارگرد ٧۴ میلیون دلاری MOM، تنها چند روز پس از رسیدن مدارگرد ۶٧١ میلیون دلاری ماون ناسا، بخش دیگری از تیترهای مهم خبری یکسال گذشته محسوب می‌شود.
مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا نیز در ادامه اکتشافات بر سطح مریخ موفق به کشف نشانه‌هایی از مواد شیمیایی ارگانیک شامل کلرو بنزن، دی‌کلرو پروپان، دی‌کلرو بوتان، دی‌کلرو اتان در نمونه سنگی که سال ٢٠١٣ حفاری شده بود، گردید.کشف نشانه‌هایی از گاز متان نیز از دیگر کشفیات مهم کنجکاوی در یکسال گذشته بود.

کشفیات جدید در خصوص انفجار بزرگ
محققان آمریکایی از کشف شواهد جدیدی در خصوص نحوه گسترش کائنات پس از انفجار بزرگ (Big Bang) خبر دادند. با استفاده از تلسکوپ BICEP٢ در قطب جنوب، محققان اقدام به تشخیص نور ناشی از انفجار بزرگ کردند.
اما چند ماه بعد، محققان آژانس فضایی اروپا با استفاده از ماهواره پلانک اعلام کردند که الگوی بدست آمده توسط BICEP٢ چیزی جز گاز و گرد و غبار در راه شیری نیست.
نخستین فرود بر سطح یک دنباله‌دار
فضاپیمای «روزتا»، پس از یک سفر ١٠ ساله به دنباله‌دار ۶٧P/Churyumov-Gerasimenko رسید و فرودگر Philae برای نخستین بار در طول تاریخ اکتشافات فضایی بر سطح دنباله‌دار فرود آمد.

عبور یک دنباله‌دار عظیم از کنار مریخ

دنباله‌دار Siding Spring در اندازه یک کوه با سرعت ٢٠٣ هزار کیلومتر در ساعت از فاصله ١٣٩ هزار کیلومتری سیاره مریخ عبور کرد.
مدارگردهای مریخ هند و ناسا برای در امان ماندن از گرد و غبار ناشی از عبور این دنباله‌دار، در مناطق ایمن قرار داده شدند.

کشف سیاره شبه‌زمین در منطقه قابل سکونت
برای نخستین بار، محققان موفق به شناسایی یک سیاره در اندازه زمین در منطقه قابل سکونت ستاره میزبان شدند.
سیاره Kepler-١٨۶f حدود ١٠ درصد بزرگتر از زمین است و می‌تواند دارای آب به شکل مایع و میزبانی از حیات احتمالی باشد که در مدار ستاره Kepler-١٨۶ در فاصله ۴٩٠ سال نوری از زمین واقع شده است.

کشف سیگنال ماده تاریک
محققان سوئیسی با استفاده از تلسکوپXMM-Newton، آژانس فضایی اروپا موفق به کشف ذراتی در کهکشان آندرومدا شدند که می‌تواند نشانه‌ای از ماده تاریک باشد.

شبکه کیهانی
محققان با استفاده از تلسکوپ کک در هاوایی موفق به کشف شبکه عظیم کیهانی به طول دو میلیون سال نوری شدند.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.