شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) | هوافضای جوان

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)

1

این شرکت که با نام مخفف هسا شناخته میشه یک از مهمترین شرکت های زیر مجموعه سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع می باشد. پیشینه و شروع فعالیت هسا مانند شرکت های مشابهش، تقریبا به پیش از انقلاب بر می گرده. این شرکت در سال ۱۳۵۴ با هدف طراحی، تولید و مونتاژ انواع هواگردهای نظامی و غیر نظامی سبک و سنگین و در شاهین شهر اصفهان و در یک زمین بزرگ به وسطعت ۲۵ هزار متر مربع تاسیس شد. هسا قرار بود با همکاری آمریکا به یک مرکز بزرگ در زمینه هواپیماسازی تبدیل بشه که هم نیاز داخلی رو تامین کنه و هم نیازهای بین المللی و منطقه ای. اما با وقوع انقلاب این موضوع عملا منتفی شد و فعالیت های توسعه ای این شرکت تحت تاثیر قرار گرفت، چون تحریم های یکجانبه بسراغش آمد. اما متخصصین هسا پس از انقلاب و در سالهای جنگ کماکان ماموریت خودشون رو حفظ کردن و در کنار پشتیبانی از صنعت هوایی نظامی و غیر نظامی، پروژه ها و فعالیت های مهمی رو کلید زدند.

114-129

هم اکنون این شرکت با دارا بودن زیرساخت ها و مراکز آزمایشگاهی و پژوهشی مختلف، توانمدی های زیادی رو برای خود بوجود آورده که طبق گفته این شرکت شامل موارد زیر است:

 • طراحی، ساخت و مونتاژ بالگردها و متعلقات آنها
 • طراحی، ساخت و مونتاژ هواپیماهای نظامی و آموزشی و متعلقات مربوطه
 • طراحی، ساخت و مونتاژ هواپیماهای بدون سرنشین، فوق سبک و متعلقات مربوطه
 • طراحی، ساخت و مونتاژ هواپیماهای مسافربری، ترابری، گشت و متعلقات مربوطه
 • طراحی و ارتقاء و بهینه سازی سیستم های الکترو اویونیک و سلاح مورد نیاز هواپیماهای بال ثابت، بالگردان و سایر نیازهای هوایی و عمومی بر حسب سفارش مشتریان داخلی و خارجی
 • طراحی، مهندسی و ساخت و مونتاژ قطعات، مجموعه ها، سامانه ها و تجهیزات هوایی مورد نیاز جهت استفاده در ساخت انواع هواپیماهای بال ثابت و بالگردان و سایر نیازهای هوایی
 • طراحی، ساخت و مونتاژ محصولات اثر سطحی و متعلقات مربوطه
 • انجام امور مهندسی، نگهداری و تعمیرات هواپیماهای مسافربری
 • طراحی، تکنولوژی و ساخت ابزار و ادوات تولید و مونتاژ قطعات و مجموعه های هوایی
 • طراحی، تکنولوژی و ساخت تجهیزات زمینی و فرودگاهی و سایر متعلقات انواع هواگردها
 • طراحی، تکنولوژی و ساخت قطعات و تجهزات صنعتی

2

3

4

5

6

همونطور که گفته شد، این شرکت فعالیت های گسترده رو در زمینه هوایی انجام داده که همچنان در حال گسترشه. پروژه هایی مثل هواپیمای ایران-۱۴۰، پهپادهای رزمی و شناسایی مختلف، بالگرد شاهد ۲۷۸ و پروژه های مختلف دیگر تنها بخشی از خدمات این شرکت بزرگه که با رفع تحریم ها پیش بینی میشه پروژهای کلان و بزرگی در این شرکت شروع بشه. این شرکت با توجه به نوع فعالیتش مرکز مهمی برای بهره گیری از مهندسین و متخصصین هوافضاست.

هسا قرار بود در راستای همکاری های خود با شرکت آنتونوف اکراین، خط تولید هواپیمای جدید آنتونوف- ۱۴۸ را راه اندازی کند اما به  دلیل تحریم ها و مشکلات پیش آمده این موضوع عملا منتفی شد. مدتی بعد هم بحث تولید مشترک نمونه دیگر آنتونوف- ۱۴۸ با نام  آنتونوف-۱۵۸ مطرح شد اما باز هم این همکاری به تاریخ سپرده شد.

photo_2_1313508968

در حال حاضر با توجه به اینکه تحریم های مرتبط با صنایع هوایی کشورمان کم کم در حال برداشتن است و صنعت حمل و نقل هوایی کشورمان از نبود هواپیما رنج می برد پیش بینی میشه این شرکت فعالیت ها و همکاری های بین المللی خوبی را با  هواپیماسازن مطرح دنیا آغاز کند که مطئنا نوید بخش آینده خوبی برای این شرکت و متخصصین توانمند کشورمان خواهد بود.


 

 

یک دیدگاه در ”شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.