شرکت صنایع هواپیمایی ایران (صها) | هوافضای جوان

شرکت صنایع هواپیمایی ایران (صها)

saha

این شرکت که با نام صها هم شناخته میشه، تمرکز اصلیش روی تعمیرات و نگهداری انواع هواپیماها و موتورهای مربوط به آنهاست. و همچون هسا زیر مجموعه ای از سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع می باشد. صها  از اولین های صنعت هوایی کشور بحساب میاد و تاسیسش بر می گرده به بیش از نیم قرن پیش، یعنی سال ۱۳۴۰. صها با دارا بودن آشیانه های بزرگ می تواند انواع هواپیماهای پهن پیکر مثل بویینگ ۷۴۷ رو در خودش جای بده. جالبه که بدونید که بزرگی آشیانه سها در خاورمیانه رکورد دار است.

1752911

صها در زمینه طراحی و تولید قطعات یدکی مختلف از جمله قطعات موتور هم فعالیت می کنه این شرکت با دارا بودن امکانات و تجهیزات خوب و با تلاش متخصصانش دستاوردهای مهمی هم در زمینه تولید موتور جت داشته که طراحی موتور جت و کوچک طلوع۴ نمونه ای از آنهاست که نمونه جدیدتر آن با نام طلوع ۵ در دست طراحی است البته فعالیت ها توسعه ای این شرکت فقط محدود به این موتور نبوده بلکه پروژه های مختلفی را در حال انجام داره. هم اکنون صنعت ساخت موتورهای توربینی یا همان شرکت سَمت، عهده دار اصلی طراحی و ساخت موتورهای جت است.

156771

این شرکت کارنامه درخشانی داره و در گذشته تنها بروی ۵ نوع هواپیما و ۶ نوع موتور فعالیت تعمیراتی یا اورهال انجام می داد اما الان قادره که ۱۲ نوع هواپیمای مختلف مانند F-27 , F-14, F-5 , F-4 , Boeing 747 , Boeing 707 ,C130 و … رو تعمیر اساسی کنه یعنی اینکه تک تک قطعات هواپیما باز کرده و در صورت نیاز تعمیر کرده و یا قطعات جدید جایگزین کنه که با توجه به پیچیدگی و حجم کار، نیاز به دانش و فن بالایی داره. توانایی تعمیر اساسی چند نمونه موتور بالگرد، از توانمندی های دیگر این شرکت است.

جالبه بدونید صها مهمان های خارجی هم داشته و گفته شده که هواپیماهایی از آفریقا و آمریکای جنوبی برای انجام تعمیرات اساسی به این شرکت آمده اند که این موضوع نتیجه جدیّت و تخصص این شرکت است.

به طور خلاصه صها پرچمدار اصلی صنعت تعمیرات هواپیما و موتور در کشور است و تقریبا تعمیرات اساسی اکثر هواپیماهای نظامی کشور و طراحی و تولید قطعات مربوطه، در این شرکت بزرگ انجام میشه و مهندسین هوافضا در کنار متخصصین فنی و تعمیراتی این شرکت، این وظیفه مهم رو برعهده دارن.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.