ابابیل | هوافضای جوان

ابابیل

پرنده های هدایت پذیر از راه دور معروف به پهپادها به منظور عملیات های مختلفی از جمله عملیات های شناسایی و رزمی مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی مهم این پرنده ها عدم استفاده از خلبان و سرنشینه. کشور ما هم در زمینه طراحی و ساخت این گونه پرنده ها پیشرفت های زیادی کرده. از جمله پهپادهایی که تو ایران طراحی و ساخته شده پهپاد ابابیل است.

ab1
ابابیل رو می شه گفت یکی از قدیمی ترین پهپادهای ایرانه که از پهپاد انگیلسی Meggitt Banshee الهام گرفته شده. اولین مدل های این پرنده سال ۱۳۶۵ تولید شده و به صورت یک بار مصرف بودند. این مدل مواد منفجره ای به وزن ۴۰ کیلوگرم رو با خود حمل می کرد و خودش رو به هدف می زد. بعد از گذشت حدودا ۴ سال دوباره این پرنده طراحی شد برای این که ماموریتش عوض شده بود و دیگر نباید یکبار مصرف می بود. بنابراین این پهپاد ارتش در تمام بخش های بال و بدنه ، سیستم های هدایت و ناوبری به کلی تغییر کرد. سال ۱۳۷۰ این مدل به صورت انبوه تولید شد.
در نمونه های جدید این پهپاد از چی پی اس هم برای هدایت و ناوبری اون استفاده شده. بر روی این پهپاد سیستم خلبان خودکار نصب شده که پایداری اون رو تو هوا کنترل می کنه. این پهپاد می تونه کاملا برنامه ریزی بشه و مسیر خاصی رو طی کنه و در طول مسیر اطلاعات خودش رو ارسال کنه. مانند میزان سوخت ، سرعت ، ارتفاع ، زاویه اوج گیری ، زاویه غلت و … .
در همه مدل هایی که از این پهپاد ساخته شده بدنه به صورت استوانه ای و بلند است. این پرنده از بال هایی با عرض کم در انتهای خودش و دو کانارد در جلوی بدنه استفاده می کنه. برای کنترل این پهپاد سطوح کنترلی رو روی کانارد قرار دادند. از ویژگی های ممتاز این طرح اینه که راحت تولید می شه و عملیات ساخت پیچیده ای نداره.
گفته می شه این پرنده قابلیت مانور بالایی داره. مقطع بالی که برای بال اون استفاده شده NACA-4412 است و مقطع بالی که تو دم عمودی بکار برده شده NACA-0012 است. در این پرنده که موتورها در انتهای بدنه قرار دارند ملخ های موتور وظیفه هل دادن پرنده به سمت جلو رو دارند.
نحوه برخاست همه مدل از این پرنده به این صورته که از روی سکویی که روی کامیون یا ماشین دیگه و یا حتی عرشه کشتی قرار داره با نیروی باد یا راکت هایی پرتاب می شه و سرعت مورد نظر برای حرکت رو بدست میاره. در فاز نشست هم به دلیل این که ارابه فرود چرخ دار نداره با چترهای نجاتی که روی اون قرار داره عملیات نشستن رو انجام می ده.

ab2

تو مدل های مختلفی که از این پهپاد ساخته شده دم عمودی دو یا یک عدد بوده. همون طوری که تو تصویر بالا می بینید این پهپاد هم می تونه دو تا بال عمودی داشته باشه و هم می تونه یک عدد بال عمودی داشته باشه.
یکی از معروف ترین عملیات هایی که این پرنده انجام داده پرواز بالای رژیم صهیونیستی است. حزب الله لبنان با به کار گیری این پهپاد تونست از عمق اراضی اشغالی داده برداری کنه. بعد از رسیدن به عمق رژیم صهیونیستی مورد اصابت پدافند هوایی قرار گرفت و سقوط کرد. تو این عملیات از مدلی استفاده شد که دو تا دم عمودی داشت.
یکی دیگر از معروف ترین عملیات هایی که این پهپاد انجام داده تصویر برداری از ناو هواپیمابر آمریکایی تو خلیج فارسه که خیلی خبر ساز شد مخصوصا وقتی که تصاویر گرفته شده از ناو پخش شد. این عملیات تقریبا نیم ساعت طول کشیده. در طول انجام این عملیات ناو آمریکایی متوجه حضور این پهپاد می شه و چند جنگنده و یک هلی کوپتر رو برای شناسایی اون می فرسته اما بالاخره این پهپاد خودش رو سالم به پایگاه می رسونه. فیلم زیر هم تصاویر ارسالی از این پهپاده.

مدل های قدیمی تری که از این پرنده ساخته شده از جنس آلومینیوم است اما در مدل های جدید از کامپوزیت برای ساخت بال و بدنه استفاده شده. موتورهای بکار گرفته شده در مدل های اولیه ۲۵ اسب توان داشتند در حالی که در موتور مدل های جدید ۳۰ اسب توان وجود داره.
ماموریت ابابیل بیشتر جمع آوری اطلاعات و عکس برداری است. در بعضی موارد هم به عنوان هدف برای آزمایش پدافند هوایی استفاده شده است. در مدل های اولیه هم به عنوان پهپاد انتحاری عملیات انجام داده است.
سیستم پرتابگر

ab3

عموما پهپادهای کوچک این ویژگی رو دارند که برای نشست و برخاست نیازی به باند ندارند. این پهپاد هم این ویژگی رو داره و توسط یک سیستم پرتابگری به پرواز در میاد. عملیات پرتاب به دو صورت انجام می شه. روش اول این که به پهپاد راکتی نصب می شه و وقتی راکت روشن می شه به پهپاد سرعت می ده مانند تصویر بالا. روش دوم هم به صورت منجنیق عمل می کنه یعنی پهپاد توسط قلابی به پرتابگر وصل می شه و با حرکت پرتابگر روی ریل پهپاد نیز به سرعت مطلوب خود می رسه. برای حرکت پرتابگر در روش دوم از نیروی باد استفاده می کنند.
از ویژگی های سیستم پرتابگر اینه که سبکه و قابلیت نصب روی ماشین های مختلف رو داره علاوه بر این حمل و نقل اون هم آسون است.

ab4

مشخصات فنی

طول: ۲.۸۸ متر
عرض (با احتساب بال ها): ۳.۲۵ متر
ارتفاع (با احتساب آنتن ها): ۹۰.۸۸ سانتی متر
قطر بدنه: ۲۵ سانتی متر
سطح بال: ۱.۷۶ متر مربع
طول پیشبال ها (کانارد ها): ۱۶۸.۸ سانتی متر
سطح پیشبال ها: ۳۵ سانتی متر مربع
طول ملخ ها (پراپلر): ۶۱ سانتی متر
وزن: ۸۳ کیلوگرم (نمونه ی آلومینیومی)
حداکثر وزن برخاست: تا ۱۲۳ کیلوگرم در مدل های جدید
وزن بدنه بدون سوخت: ۳۰ کیلوگرم (نمونه ی آلومینیومی)
شعاع عملیاتی (رفت و برگشت): بسته به مدل ۱۲۰ یا ۱۵۰ کیلومتر
ارتفاع پرواز: ۱۴۰۰۰ پا
مدت زمان پرواز: ۹۰ دقیقه در مدل های اول. تا ۳ ساعت نیز در مدل های پیشرفته تر گزارش شده.
توان موتور: ۲۵ اسب بخار / ۳۰ اسب بخار
حجم موتور: ۳۴۲ سی سی / ۲۰۸ سی سی
وزن موتور: ۸.۵ کیلوگرم / ۱۰ کیلوگرم
سرعت کروز: ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت
بیشینه سرعت: ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.