موشک آستر-30 | هوافضای جوان

موشک آستر-۳۰ (Aster-30)

آستر-۳۰ (Aster 30 SAMP/T) یه موشک زمین به هوا با برد متوسطه که میتونه از یه پایگاه زمینی برای مقابله با تهدیدات پرسرعت مثل موشک های بالستیک تاکتیکی، موشک های کروز و پرنده های بدون سرنشین رزمی (UCAV) شلیک بشه. این موشک توسط شرکت Eurosam ساخته شده.

وزارت دفاع فرانسه سفارش ساخت ۶ سامانه از این موشک رو برای ارتش و ۶ عدد دیگه رو برای نیروی هوایی این کشور به Eurosam ارائه داده.

ساخت موشکای آستر-۳۰ از سال ۱۹۹۰ شروع شد و فرایند مهندسی و ساخت نمونه های اولیه این موشک تا سال ۱۹۹۷ طول کشید. تست های شلیک این موشک تو سال ۱۹۹۹  انجام شد.

اما اولین تست کامل این سامانه موشکی زمین به هوا تو جولای ۲۰۰۵ بود. این موشک در تست اولیه تونست به وسیله یه رادار Arabel یه C-22 (که یک هدف پروازیه که شرکت آئرواسپتیال فرانسه برای همین تستای موشکی طراحی کرده) رو تو ارتفاع ۷۰۰۰ متری و فاصله ۲۶ کیلومتری با موفقیت ساقط کنه و تست های دوم و سومش رو هم تونست تو سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ با موفقیت پشت سر بذاره.

تست شلیک موشک Aster-30

تست شلیک موشک Aster-30

کشورهای فرانسه و ایتالیا از ماه می سال ۲۰۰۸  برای استفاده از این سامانه توی ارتش هاشون، شروع به انجام تست های لازم روی اون کردند  و بعد از این که این سامانه تونست از تست ها سربلند بیرون بیاد  از سال ۲۰۱۰به کار گیری  این سامانه رو آغاز کردند.

اولین بار تو اکتبر سال ۲۰۱۰ این سامانه تونست یه موشک بالستیک رو با موفقیت توی مرکز تست موشکی DGA ساقط کنه.

بعد از پشت سر گذاشتن همه این تست ها، آستر-۳۰ از سال ۲۰۱۰ وارد خط تولید شده و برای صادرات آماده میشه.

MBDA که یکی از شرکت های زیرمجموعه Eurosam هست در حال ساخت موشک Aster Block 2 برای این سامانه پرتابگر زمین به هوا با برد متوسط است که نسبت به نمونه قبلی برد بیشتر و مسیریابی متفاوتی داره تا بتونه با تهدیدهای موشک های بالستیک نسل بعد هم مقابله کنه.

لحظه پرتاب موشک Aster 30 برای تست منهدم کردن موشک بالستیک

لحظه پرتاب موشک Aster 30 برای تست منهدم کردن موشک بالستیک

آستر-۳۰ بلوک ۱ مجهز به یک ردیاب پیشرفته، فیوز، پردازش سیگنال و یک سرجنگی منفجر شونده است که به محض منفجر شدن تکه های این سرجنگی به سمت هدف پرتاپ میشه. این موشک که معمولا ۱۰۰ کیلوگرم وزن داره یک سر جنگی ساخته شده توسط Fiat Avio و MBDA داره که وزنی حدود ۱۵ داره و به محض انفجار به قطعه های ۴ گرمی تبدیل میشه.

به محض شلیک این موشک به سمت هدف، داده های مربوط به سرعت و موقعیت هدف ظرف یک ثانیه به کانال های اطلاعاتی مربوطه فرستاده میشوند.

حداکثر سرعت آستر-۳۰، ۱.۴ کیلومتر بر ثانیه است. آستر-۳۰ این قابلیت رو داره که اهدافی تو فاصله ۵۰ متر تا ۲۰ کیلومتری رو هدف قرار بده. برای اهداف پروازی که ارتفاعشون بیشتر از ۳ کیلومتره حداکثر برد آستر ۳۰ به ۱۰۰ کیلومتر و برای اهدافی که ارتفاعشون زیر ۳ کیلومتره برد آستر بین ۳۰ تا ۵۰ کیلومتره.

نمای نزدیک موشک Aster-30

نمای نزدیک موشک Aster-30

توی ویدئوی زیر که توسط ارتش فرانسه تهیه شده می تونید صحنه هایی از تست این موشک، شلیک، برخوردش با هدف و منهدم کردنش رو تماشا کنید:

 

 


 

 

یک دیدگاه در ”موشک آستر-۳۰ (Aster-30)

  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ در ۵:۳۲ ق.ظ
    پیوند یکتا

    شروع و فرود خوبی نداره و به سبک تون نمیخوره! منتظرم سه نماش هستم

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.