فاتح 110 | هوافضای جوان

فاتح ۱۱۰

موشک های بالستیک هم می تونند به صورت عمود پرتاب باشند و هم مایل پرتاب. موشک های مایل پرتاب نسبت به عمود پرتاب برد کمتری دارند. فاتح ۱۱۰ یه موشک بالستیک مایل پرتابه که سال ۱۳۸۱ آزمایش شد و موفقیت خودش رو به همه اثبات کرد.

فاتح ۱۱۰ از یه مرحله تشکیل شده  و موتور اون هم سوخت جامده. از ویژگی های مهم این موشک اینه که برد کم ولی دقت بالایی داره برای همین این موشک برای هدف قرار دادن پایگاه های آمریکایی که در نزدیک کشورمون است خیلی مناسبه.

شلیک فاتح 110

شلیک فاتح ۱۱۰

موشک هایی که به صورت مایل پرتاب هستند از برای هدف گیری نیاز به دو زاویه دارند یه زاویه بین موشک و افق رو بیان می کنه و یه زاویه هم به سمت هدف قرار می گیره. برد نسل اول این موشک تقریبا به ۲۰۰ کیلومتر می رسه اما با پیشرفت تکنولوژی مدل های جدید از اون تولید شده که ۳۰۰ کیلومتر برد داره این مدل به نسل چهارم این موشک معروفه. برای این که برد این موشک تنظیم بشه باید زاویه ای که موشک با افق می سازه رو تغییر داد.

گفته می شه برای طراحی فاتح ۱۱۰ زلزال ۲ به عنوان پایه قرار گرفته و الان به تولید انبوه رسیده. برای هدایت فاتح ۱۱۰ از چی پی اس و ژیروسکوپ استفاده شده. این دو سیستم با هم در ارتباط هستند و اگر یکی از سیستم های هدایت از دست بره می تونه با اون یکی خودش رو به هدف برسونه. دو نوع پرتابگر برای این موشک وجود داره یکی ثابت و یکی هم متحرک.

سرعت موشک به ۳.۵ ماخ می رسه و فرصت عملکرد رو از دشمن می گیره. تو عکس زیر می بینید که این موشک از ۴ بالک استفاده می کنه. بالای هر بالک نیز یک بالک مثلثی کوچکتر دیده می شه این بالک کوچک باعث می شه که جریان به صورت منظم بر روی بالک بریزد و کنترل موشک بهتر شود. علاوه بر این بالک ها از کانارد هم استفاده می کنه.(کانارد بالک هایی است که در جلوی موشک قرار گرفته)

فاتح 110

فاتح ۱۱۰

اون چیزی که باعث شده این موشک خیلی معروف بشه اینه که حزب الله لبنان از سال ۲۰۰۶ این موشک رو در اختیار داره و با اون می تونه تمام مساحت سرزمین های اشغالی رو مورد هدف قرار بده. به خاطر سرعت بالای اون ممکنه که گنبد آهنین رو با چالش رو به رو کنه البته هنوز در میدان عملی این موضوع اثبات نشده. خطای فاتح ۱۱۰ کمتر از ۱۰ متر است و به خاطر همین دقت بالا به این موشک ها نقطه زن گفته می شه. تو شکل زیر می تونید تمام مناطقی رو که حزب الله با این موشک می تونه مورد اصابت قرار بده رو ببینید.

مناطق در دسترس فاتح 110

مناطق در دسترس فاتح ۱۱۰

همچنین ارتش سوریه هم تعدادی از این موشک رو در اختیار داره، این موشک در سوریه به نام “تشرین” شناخته میشه. علاوه بر سوریه و حزب الله، کره شمالی هم مشتری این موشک بود.

1

یک موشک فاتح ۱۱۰ در ارتش سوریه

یکی از مدل های این موشک معروف به خلیج فارس است. از اون برای مورد اصابت قرار دادن کشتی استفاده می شه. بنابراین این مدل می تونه اهداف متحرک رو مورد اصابت قرار بده. بردش همون ۳۰۰ کیلومتره ولی وزن سرجنگی اون ۶۵۰ کیلوگرمه. از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی بین این دو موشک وجود نداره به جز اینکه کلاهک موشک خلیج فارس یک دریچه شیشه ای داره که پشت اون جست وجوگر اپتیکی قرار گرفته و با این دوربین و با سیستم پردازش تصویری، کشتی دشمن رو شناسایی و منهدم میکنه.

مشخصات فنی :

وزن کل : ۳۴۵۰ کیلوگرم
وزن سرجنگی : ۵۰۰ کیلوگرم
طول : ۸.۸۶ متر
قطر : ۰.۶۱ متر

 

 

5 دیدگاه در ”فاتح ۱۱۰

 • پینگ‌بک: موشک هرمز | هوافضای جوان

 • ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ در ۷:۴۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  لطفا یه چرخی تو اینترنت بزنید و اسم اصلی چینی این موشک رو پیدا کنید که در ایران حتی رنگ و خودرو کشنده هم نسبت به مدل اصلی تفاوتی نکرده ، بعد دروغ های این چنینی رو به خورد کاربر های محترم بدهید

  پاسخ
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۰ ب.ظ
   پیوند یکتا

   بعضاً گفته میشه موشک فاتح ۱۱۰ کپی موشک چینی دونگ فنگ ۱۱ هست. اما در این مورد باید به نکات زیر توجه کنیم:
   ۱. بررسی شباهت ظاهری: میشه ادعا کرد تنها شباهت ظاهری DF11 با فاتح ۱۱۰ در بالک های جلویی (کانارد) اونهاست. اما به غیر از این قسمت از دو موشک هیچ شباهت خاص دیگه ای بین این دو موشک دیده نمیشه. به تصویر لینک “http://goo.gl/P6AEWh” از DF11 توجه کنید و با عکس های بالا از فاتح ۱۱۰ مقایسه کنید. (علی الخصوص بالک های دم که مشخص ترین نشانه ظاهری فاتحه)
   ۲. بررسی ابعاد: فاتح ۸.۸۶ متر طول و ۶۱ سانتی متر قطر داره، DF11، اما ۱۱ متر طول و ۸۶ سانتی متر قطر داره. موشک هایی که از روی هم کپی برداری بشن نمیتونند تا این حد از نظر ابعاد و (به تبعش) وزن متفاوت باشند.
   ۳. بررسی لانچر های متحرک: فاتح ۱۱۰ چهار نوع پرتابگر مختلف داره، یعنی پرتاب گرهای دو نمونه از این موشک ممکنه با همدیگه هم متفاوت باشند، چطور ادعا می کنید که کامیون پرتابگر فاتح همون نمونه چینیه؟
   ۴. سیستم هدایت DF11 از هدایت اینرسی، هدایت با ماهواره های نسخه چینی GPS استفاده میکنه و گفته شده از حس گر ستاره نگر هم برای هدایتش بهره گرفته شده، اما فاتح از هدایت اینرسی و در برخی نمونه ها از دوربین (حسگر الکترواپتیکال) استفاده میکنه. پس سیستم هدایت این دو موشک هم متفاوته
   ۵. اگر هم ایران در طراحی فاتح از موشک چینی الهام گرفته بود این لزوماً معنای بدی نداشت، میشه گفت ۹۰ درصد از طراحی موشک های دنیا از اصلاح موشک های قدیمی استفاده کرده اند.(مثال: تمام موشک های بزرگ فضایی روسیه که همگی از نسل یک موشک به نام R7 هستند) اما در هر صورت موشک فاتح بیشتر به نظر میاد نمونه هدایت پذیری از زلزال ۲ هست و نه نمونه چینی.

   پاسخ
 • ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ در ۵:۴۰ ق.ظ
  پیوند یکتا

  دوستانی که فقط فحش دادن به کشورشون رو بلدند لطف کنند کمی هم جستجو کنند.
  موشک فاتح ۱۱۰ موشکی صد در صد ایرانی هست!(شاید بتونم بگم جزو اولین موشکهاییه که ایران به تنهایی ساخته و حاصل یک پروژه ی چند نفره!!! بوده که به اینجا رسیده–من یه زمانی تصویری داشتم از یک بروشور که نام طراح موشک و تیم طراحی روش نوشته شده بود– و اطلاعاتی که من به دست اوردم طی چند سال گذشته در مورد موشک فاتح ۱۱۰ به نظر میرسه که بر پایه موشک زلزال بوده)

  در ضمن ایران سال ۱۳۸۷ برای اولین بار در مورد موشک خلیج فارس گفت(البته اون زمان اسم نیاورد) و تستش کرد!(به خبر موشک با برد ۳۵۰ کیلومتر توجه کنید) اما تصاویرش رو پخش نکرد تا ۳ سال دیگه که بالاخره اولین تصاویر مربوط به برخورد یک موشک بالستیک ضد کشتی به هدف دریایی نمایش داده شد.(یعنی قبل از این هیچگاه تصاویری مربوط به شلیک و برخورد موشکهای بالستیک ضد کشتی مخابره نشده بود و چین هم که گفته بود موشک بالستیک ضد کشتی دارم هیچ تصویری از پرتاب و برخوردش پخش نکرده بود و تصاویر موشک ایرانی برای اولین بار در جهان بود)
  از طرفی دیگر هنوز معلوم نیست که ایران کی به تکنولوژی موشک بالستیک ضد کشتی رسیده و اون رو به مرحله تولید محصول رسونده؟ اما میشه این برنامه و برنامه موشک بالستیک ضد کشتی چین رو به موازات هم دونست… چون چینی ها به گفته وزارت دفاع امریکا تازه در سال ۸۷ موشک بالستیک ضد کشتیشونو عملیاتی کردن و ایران هم همون سال موشک بالستیک ضد کشتیشو تست کرده بود.
  انشاءالله بعدا اطلاعات بیشتری منتشر میشه و ما هم اگاهتر میشیم…

  پاسخ
 • پینگ‌بک: سوخت جامد مرکب | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.