پهپاد تلاش | هوافضای جوان

پهپاد تلاش

پهپاد تلاش در کنار پهپاد معروف مهاجر جزء اولین پهپاد های ایرانی به حساب میاد که با به پرواز در اومدنش در عملیات های کربلای ۵ و ولفجر۸ و اثبات نقش موثرش در جنگ ، راه رو برای توسعه خانواده ی پرنده های هدایت پذیر از راه دور در ایران باز کرد . به این معنی که بعد از جنگ ایران و عراق اغلب ارگان های نظامی کشور مثل وزارت دفاع(صنایع هوایی قدس) ، ارتش و سپاه با درک کارایی این پرنده ی کم هزینه ، اقدام به طراحی و تولید انواع مختلفی از اون کردند.

 تلاش1

برخلاف پهپاد های پیشرفته ی امروزی که مجهز به سیستم خلبان خودکارند ، پهپاد تلاش توسط رادیو کنترل هدایت میشه که اتفاقا هدف از طراحی اون رو آموزش خلبانی هواپیمای بدون سرنشین عنوان کردند. البته علاوه بر آموزش خلبانی میشه از اون برای تمرین پرسنل پدافند هوایی و فریب دشمن در جنگ هم استفاده کرد.

از ویژگی های این پرنده که صنایع هوایی قدس اون رو تولید کرده ، میشه به توانایی اش در انجام مانور های پروازی اشاره کرد. به دلیل نداشتن قطعات پیچیده و ابعاد به نسبت کوچک ، تعمیرات و مونتاژ ،کم هزینه و راحتی داره. حداکثر سرعت این پرنده بدون سرنشین ۱۲۰ کیلومتر برساعت است.

از این پهپاد دو مدل تولید شد که در ادامه به صورت مجزا و مختصر به اون ها می پردازیم:

  • تلاش۱: مدلی که تولید اون ، آغازی بود بر تولید پهپاد در ایران از جمله پهپاد های مهاجر ۳ و ۴. این مدل از چرخ برای نشست و برخاست استفاده می کنه.

تلاش4

  • تلاش ۲: مدلی که اون رو با نام هدف۳۰۰۰ هم می شناسند. این مدل سرعت و مانورپذیری بیشتری نسبت به تلاش۱ داره و برخلاف مدل قبلی توسط پرتابگر JATO (موتور موشک سوخت جامد، برای رساندن پهپاد به سرعت اولیه) یا پرتابگر گاز فشرده پرتاب و با چتر هم بازیافت میشه.این مدل هم توسط صنایع هوایی قدس به تولید انبوه رسید.

تلاش2

در نهایت هم پارامتر های عملکردی این پهپاد تلاش ۲ رو مرور می کنیم:

 

بیشینه سرعت

 

۱۴۰ کیلومتر برساعت

 

حداکثر شعاع عملیاتی

 

۵ کیلومتر

 

سقف پرواز

 

۲۷۰۰ متر

 

مداومت پروازی

 

۴۵ دقیقه

 

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.