راکت فراگ یا لونا | هوافضای جوان

راکت فراگ

شوروی تقریبا ۶۰ سال پیش یه موشک کوتاه برد به اسم لونا تولید کرد اما ناتو این موشک رو فراگ نام گذاری کرد. بعد از تولید شوروی اون رو تو سیستم توپخانه ای خودش بکار گرفت. هدف اصلیش از تولید این موشک محافظت از مناطق هسته ای خودش بود به همین خاطر قابلیت حمل انواع سرجنگی رو داره.

یه اشتباهی که اکثرا در نام گذاری این سیستم دارند اینه که به همه مدل های اون موشک می گویند در حالی که باید راکت گفته بشه به خاطر این که قابلیت هدایت نداره بنابراین درست اینه که گفته بشه فراگ یه سیستم توپخانه ای بلند برده. این راکت قدیمی با پیشرفت تکنولوژی پیشرفت کرده و مدل های جدید از اون تولید شده.

یکی از معایب مدل های کوتاه برد این راکت اینه که برای پرتاب نیروها باید خیلی به دشمن نزدیک می شدند به همین دلیل این امکان برای دشمن وجود داشت که محل پرتاب رو مورد اصابت قرار بده.

اولین مدل : این مدل سال ۱۳۳۵ تولید شده که تنها ۳۲ کیلومتر برد داره. وزن سرجنگی ای که حمل می کنه به ۱۲۰۰ کیلوگرم می رسه. طول اون هم تقریبا ۱۰ متره. ماشین حمل کننده اش هم به صورت تانک هایی با چرخ های شنی است. تصویر زیر این مدل رو نشون می ده.

مدل اول فراگ

مدل اول فراگ

دومین مدل : این مدل زیاد مورد استفاده قرار نگرفت و با اومدن مدل سوم سریع از خدمت مرخص شد. از ویژگی های این مدل می شه گفت که طول اون نسبت به مدل قبل ۱ متر کوچیک تره و قطر اون هم نصف شده برای همین بردش هم کمتره و فقط ۱۸ کیلومتر برد داره. علاوه بر این ۵۶۵ کیلوگرم سرجنگی حمل می کنه. این مدل هم از تانک پرتاب می شه.

سومین مدل : شاید بشه گفت یکی از موفق ترین مدل ها همین مدل باشه بخاطر این که تعداد زیادی از اون به کشورهای دیگه صادر شد. برای این که بردش رو به ۴۵ کیلومتر افزایش بدهند وزن سرجنگی اون رو کم کردند و به ۳۵۸ کیلوگرم رسوندند. گفته می شه که در جنگ ۶ روزه بین اعراب و اسرائیل از این راکت استفاده شده.

چهارمین مدل : این مدل خیلی شبیه به مدل قبل است و از بوستر سوخت جامد استفاده می کنه.

پنجمین مدل : باز در این مدل برد کم شده و سرجنگی اون زیاد شده.طراحان برای اون ۳۲ کیلومتر برد و ۵۰۳ کیلوگرم سرجنگی در نظر گرفته اند. از لحاظ ظاهری هم نوک اون تیزتر به نظر میاد.

مدل پنجم فراگ

مدل پنجم فراگ

ششمین مدل : این مدل در حقیقت مقدمه ای بود برای تولید مدل هفتم و از اون به عنوان پروتوتایپ مدل هفتم نام می برند.

هفتمین مدل : آخرین مدل از این موشک همین مدله ویژگی مهم اون اینه که از روی پرتابگری پرتاب می شه که چرخ داره و مانند خودروهای معمولی می تونه تو جاده حرکت کنه. این ماشین ۸ تا چرخ داره. استفاده از خودروی چرخ دار باعث می شه که قدرت تاکتیکی افزایش پیدا کنه به دلیل این که سرعت حرکت اون بالاست.

خودرو پرتابگر فراگ 7

خودرو پرتابگر فراگ ۷

خودرو پرتابگر فراگ 7

خودرو پرتابگر فراگ ۷

برد راکت این مدل افزایش پیدا کرده و به ۶۸ کیلومتر رسیده علاوه بر این که وزن سرجنگی اون ۴۷۵ کیلوگرمه. این راکت که مثل همه راکت های دیگه به صورت مایل پرتاب می شه برای پرتاب نیاز به دو زوایه داره که تو فیلم زیر که همه اطرف خودرو حمل کننده رو نشون می ده محل تنظیم این دو زاویه رو به صورت دستی نشون می ده. یک زاویه بیان کننده زاویه بین موشک و افق است که برد رو تعیین می کنه و یک زاویه هم برای چرخاندن راکت به سمت هدفه.

کشورهای زیادی از جمله عراق ، سوریه ، یمن ، مصر ، کوبا ، کره شمالی ، لیبی و … این سیستم رو خریداری کرده اند و تخمین هایی که زده شده بیان می کنه که ۳۵۰ دستگاه خودرو حمل کننده و ۱۴۵۰ راکت از این مدل باقی مونده. با وجود سیستم های جدیدی که وارد شده این سیستم در حال بازنشستگی است.


 

 

2 دیدگاه در ”راکت فراگ

 • ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ در ۳:۴۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  این موشک جز توپخانه محسوب میشه و یک جور راکت میباشد ! که به دلیل عدم بهره بری از سیستمهای هدایتی مانند کاتیوشا است…
  قیمت مناسب و شلیک به تعداد زیاد با قدرت سرهای انفجاری قوی برای تخریب شهرها و پادگانها از اطراف آنها جهت تسخیر منجمله اهداف طراحی این موشک کوتاه برد فوق العاده قوی میباشد …

  نوعی از این موشک نیز در ایران با نام زلزال تولید انبوه میشود …
  ۰

  پاسخ
 • ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ در ۳:۵۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خدمت همه دوستان گرامی
  عراق در زمان جنگ تحمیلی با استفاده از این موشک شهر دزفول و دیگر شهرهای مرزی ایران را هدف قرار می داد

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.