موشک اسکندر iskander | هوافضای جوان

موشک اسکندر (iskander)

یکی از انواع دسته بندی موشک های بالستیک بر اساس برد (حداکثر فاصله ای که موشک طی میکنه) هست و یکی از سیستم های کوتاه برد جهان که توسط روسیه ساخته شده اسکندر نام داره. این سیستم از نوع متحرکه و می تونه با حرکت به مناطق مختلف خودش رو به هدف نزدیک کنه و شلیک کنه. این دومین تلاش روس هاست برای این که جای موشک های اسکاد رو پر کنند اولین تلاش اون ها موشک OKA که با توافق هسته ای میان شوروی و آمریکا حذف شد.

اسکندر قابلیت این رو داره که انواع سرجنگی های متعارف مثل خوشه ای ، انفجاری و … رو با خودش حمل کنه. علاوه بر این قابلیت حمل کلاهک هسته ای برای اون در نظر گرفته شده. سال ۱۳۷۵ اولین پرتاب موفق اون اتفاق افتاد. البته با گذشت زمان مدل های مختلفی از اون ساخته شد مثلا در سال ۲۰۰۵ مدلی از اسکندر ساخته شد که بردی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر داشت و یک سال بعد از اون یک مدل دیگه ساخته شده و همین طور ادامه داشت تا سال ۲۰۱۴ که هزینه های تولید موشک ۳۰% کم شد.

موشک اسکندر

موشک اسکندر

موشک اسکندر مثل اکثر موشک های کوتاه برد دنیا از یه مرحله تشکیل شده و موتور اون از سوخت جامد استفاده می کنه. همه مدل های اون قابل کنترل هستند و می تونند در طول مسیر به سمت هدف هدایت بشند. علاوه بر این سرجنگی اون قابل جدا شدن از سیستم نیست. استفاده از سوخت جامد باعث می شه که ماندگاری موشک در حالت آماده عملیات بالا بره. اسکندر ۱۰ سال قابلیت ماندگاری داره.

موشک اسکندر آماده پرتاب

موشک اسکندر آماده پرتاب

حرکت خودروی پرتابگر باعث می شه که جلوگیری از پرتاب اون برای دشمن کار سختی باشه. خودروی حمل کننده دو موشک حمل می کنه که هر کدوم می تونه به صورت مجزا به سمت هدف خاصی پرتاب بشه. یک دقیقه بعد از پرتاب موشک اول موشک دوم قابل پرتابه.

از قابلیت های چشمگیر این سیستم اینه که در طول پرواز می تونه هدفش رو تغییر بده. برای تشخیص هدف علاوه بر این که ماهواره ها و هواپیماها کمک کننده هستند با عکس های محلی گرفته شده از هدف هم می تونه خودش رو به هدف برسونه. این قابلیت به دلیل اینه که سرجنگی از سیستم های هدایت اپتیکی استفاده می کنه. علاوه بر این ها به وسیله امواج رادیویی هم قابل کنترله. کامپیوتری که روی موشک نصب است تصویر هدف رو می گیره و سپس روی اون قفل می کنه و بعد با سرعت مافوق صوت روی اون فرود میاد.

 سرعتی که اسکندر در طول پرواز تجربه می کنه به ۲۱۰۰ تا ۲۳۰۰ متر بر ثانیه می رسه یعنی می تونه با ۶ تا ۷ برابر سرعت صوت به هدف نزدیک بشه. ارتفاع پروازی اون هم به ۵۰ کیلومتر می رسه. این سرعت بالا باعث می شه که برای سیستم های ضد موشک، کار خیلی سخت یا حتی غیر ممکن بشه. هدایت دقیق این موشک در همه فازهای پرواز باعث بالا رفتن دقت اون شده به طوری که حداکثر با ۷ متر خطا به هدف اصابت می کنه. بنابراین می شه گفت اسکندر یه موشک نقطه زن است.

کل موشک تقریبا ۴۶۱۵ کیلوگرم وزن داره که البته تو مدل های مختلف این مقدار کمی متفاوت است. از این مقدار وزن ۷۱۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم اون رو وزن سرجنگی تشکیل داده. تو طول پرواز مانورهای زیادی رو می تونه انجام بده و حتی شتاب ها ۲۰ تا ۳۰ برابر شتاب گرانش رو سازه اون تحمل می کنه.

بارگذاری اسکندر

بارگذاری اسکندر

خودروی حمل کننده می تونه تا ۴ دقیقه به بالاترین آمادگی خودش برای پرتاب برسه. برای پرتاب این سیستم خودروی پرتابگر به ۳ خدمه احتیاج داره.

انواع مدل ها :

 • Iskander-M : مدلی است که ارتش روسیه به اون مجهزه و تا ۵۰۰ کیلومتر برد داره. علاوه بر این ها ۶ تا ۵۰ کیلومتر ارتفاع پروازیش است و در تمام طول مسیر خودش قابل کنترل و هدایته. تصویر زیر همین مدل است.
 • مدل M اسکندر

  مدل M اسکندر

 • Iskander-E : مدل صادراتی این محصول که برد اون محدود شده و تا ۲۸۰ کیلومتر تخمین زده اند. کنترل اون آیرودینامیکی است و سرعت اون ۲۱۰۰ متر بر ثانیه است. دقت این مدل رو روس ها کاهش دادند و خطای اون رو به ۷۰ متر رسوندند.
 • Iskander-K : این مدل که یک موشک کروز محسوب می شه و ارتفاع پروازی اون حداکثر ۶ کیلومتره برای پیدا کردن مسیرش از عوارض زمینی کمک می گیره و ۵۰۰ کیلومتر برد داره.

کشورهایی که فعلا از این سیستم استفاده می کنند روسیه و الجزایر هستند ولی احتمالا در آینده کشورهای مثل ارمنستان ، بلاروس ، ایران و عربستان هم از این سیستم خریداری و استفاده کنند. این سیستم حالا حالا می تونه مورد استفاده قرار بگیره.

بارگذاری اسکندر

بارگذاری اسکندر

منبع :

https://en.wikipedia.org/wiki/9K720_Iskander


 

 

2 دیدگاه در ”موشک اسکندر (iskander)

 • ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ در ۹:۰۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  این موشک با سرعت ۲۱۰۰ متر بر ثانیه و بردی بیش از ۴۵۰ کیلومتر برای هر سیستم دفاعی الهه وحشت خواهد بود چرا که با سر جنگی پرقدرت خود توانایی آن را دارد تا در یک خطای هفت متری؛ هر هدفی را نابود کند.

  پاسخ
 • پینگ‌بک: موشک بالستیک | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.