موشک هرمز | هوافضای جوان

موشک هرمز

موشک هرمز، یک موشک ساخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در ۲۱ اردیبهشت ۹۳ رونمایی شد. به گفته سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، این موشک یک سلاح ضد رادار است که توانایی هدف قرار دادن اهداف زمینی و یا دریایی را دارد.

دو پرتابگر (لانچر) موشک هرمز در یک رژه نظامی

  1. اهمیت موشک های ضد رادار (به عبارت دقیق‌تر موشک های ضد امواج رادیویی) در این است که این موشک‌ها در زمان حمله به دشمن و قبل از شروع عملیات اصلی، با آسیب رساندن به فرستنده‌های امواج رادیویی دشمن، امکان دفاع وی در مقابل حمله نیروهای خودی را کاهش می¬دهند. موشک‌های ضد رادار در ارتش¬های پیشرفته¬ی دنیا مورد توجه هستند و برای حمله به دو هدف زیر به کار می¬روند:
    ۱. رادارها: توسط دشمن برای شناسایی موشک¬ها، هواپیماها و کشتی‌های خودی مورد استفاده قرار می گیرد.
    ۲. واحدهای جمر(پارازیت انداز رادیویی): این دستگاه¬ها می¬توانند توسط دشمن برای مختل کردن ارتباط رادیویی نیروهای خودی و همین طور مختل کردن سیستم‌های کنترل هواپیماهای بدون سرنشین خودی به کار روند.
    موشک هرمز از خانواده ی موشک های تیپ فاتح ۱۱۰ است. پیش از هرمز، موشک خلیج فارس هم از همین خانواده برای حمله به کشتی‌های نظامی طراحی و با موفقیت آزمایش شده بود. شکل ظاهری موشک هرمز شبیه به نمونه های قبلی این خانواده است. ولی کلاهک انفجاری آن تقویت شده و علاوه بر آن به صورت دوتایی روی کامیون پرتاب‌گر آن حمل می شود که امکان حمله شدیدتر و با تعداد بیشتر موشک را در زمان کم تر فراهم می کند.

یک کامیون پرتابگر موشک هرمز حامل دو فروند از این موشک

هرمز ۱، نمونه ی موشک هرمز مخصوص حمله به رادارهای زمینی، و هرمز ۲، نمونه دیگر این موشک برای استفاده علیه رادار کشتی‌های دشمن است. برد این موشک ۳۰۰ کیلومتر است و می‌توان گفت دقیق ترین هدف گیری در بین موشک‌های ساخت داخل کشورمان را دارد. به طوری که در اولین فیلمی که از پرتاب آزمایشی آن منتشر شده است، توانست دقیقاً روی یک کانتینر با ابعاد حدود ۶ متر فرود بیاید که این به معنای خطایی کمتر از ۳ متر از مرکز هدف است. این مقدار دقت با توجه به سرعت بالای این موشک (سه برابر سرعت صوت) پیشرفت بسیار خوبی را در سیستم های کنترلی موشک¬های کشورمان نشان می دهد.

در فیلم زیر صحنه هایی کوتاه از همین آزمایش موشک هرمز را میبینید. این فیلم متعلق به توضیحات سردار حاجی زاده درباره این موشک در گفت و گوی ویژه خبری شبکه ۲ است.

مشخصات فنی:
کشور سازنده: ایران
نوع موشک: موشک بالستیک برد کوتاه (SRBM)
نوع پرتاب: پرتابگر جاده¬ای
طول: ۸۶/۸ متر
قطر: ۶۱ سانتی متر
وزن پرتاب: حدود ۵/۳ تن
برد پرتاب: ۳۰۰ کیلومتر
سیستم پیشران: یک مرحله موتور سوخت جامد


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.