گنبد آهنین | هوافضای جوان

گنبد آهنین

گنبد آهنین، نام یک سیستم دفاعی در برابر موشک¬های با برد کوتاه ساخت رژیم صهیونیستی است. در ارتش‌های جهان زمانی که دشمن از موشک‌های با برد کوتاه و گلوله‌های توپخانه استفاده می‌کند، معمولاً راه‌حل با دقت بالایی برای سرنگون کردن این موشک ها و گلوله‌ها وجود نداشت جز اینکه منبع شلیک گلوله ها شناسایی و منهدم شود. دلیل این مشکل هم اولاً این بود که بین لحظه ی شلیک تا اصابت موشک های با برد کوتاه به خاطر فاصله ی کمی که طی می کنند، زمان خیلی کمی فاصله بود و این زمان برای اکثر سیستم‌های پدافند موشکی (موشک های ضدموشک) که قیمت بالایی نداشتند کافی نبود. از طرف دیگر به خاطر تعداد بالای شلیک موشک‌های کوتاه برد و توپخانه ای و خسارت کمی که وارد می‌کردند استفاده از موشک های پدافندی گرانقیمت، به صرفه نبود. به همین دلیل راهکار با دقت بالایی برای این تهدید وجود نداشت.

یک موشک از سامانه گنبد آهنین در حین پرتاب

اما در سال ۲۰۰۶، رژیم صهیونیستی در جنگ با حزب الله لبنان متوجه این مسأله شد که حماس و حزب الله به کمک ایران دو منبع بزرگ موشک های کوتاه برد تهیه کرده‌اند و به خاطر مساحت کوچک مناطق اشغالی این رژیم، این موشک های برد کوتاه می‌توانند تهدید جدی علیه این رژیم باشند. به همین خاطر، از این زمان طرح های مربوط به طراحی یک سیستم پدافند ضد موشک های کوتاه برد، در این رژیم اولویت پیدا کرد و این طرح ها منجر به طراحی و تولید سامانه ی ضد راکت گنبد آهنین شد.
سامانه گنبد آهنی قادر است همزمان ۱۵ موشک را در فاصله ی ۴ تا ۷۰ کیلومتری رهگیری و منهدم کند. همچنین برای کاهش هزینه سرسام‌آور این سیستم، از انهدام موشک هایی که در حال اصابت به مناطق کم اهمیت هستند صرف‌نظر می کند.
این سامانه برای انهدام موشک هدف، از فیوز مجاورتی استفاده می‌کند. یعنی به جای برخورد به هدف، در زمانی که به اندازه ی کافی به هدف نزدیک شد، خود را منفجر می کند تا از موج انفجار حاصله، موشک هدف نیز منفجر شود. تصویر زیر چگونگی کار فیوز مجاورتی را نشان می دهد.

8

نمایشی از چگونگی انهدام موشک هدف توسط موشک رهگیر گنبد آهنین

مشکلات این سامانه:
همان طور که گفته شد، این سامانه مربوط به منهدم کردن موشک های کوچک مثل گلوله های گراد، کاتیوشا، فجر(سری موشک های برد کوتاه طراحی ایران)، قسام (موشک طراحی شده توسط حماس) است و در مقابل موشک های بزرگ تر مانند شهاب ۳ و سجیل ایران عملکرد مناسبی ندارد (رژیم صهیونیستی برای موشک های بزرگ تر سامانه ی پدافندی ضد بالستیک ختس (arrow ، پیکان) راطراحی کرده است که هنوز در هیچ جنگی عملکرد خود را نشان نداده).

در فیلم زیر نوید مقصودی در مصاحبه با برنامه ثریا، این نکته را توضیح می دهد.

موشک هایی که این سامانه شلیک می کنند، بسیار گران قیمت هستند و در مقابل موشک هایی که توسط این سامانه هدف قرار می گیرند قیمت پایینی دارند. به همین خاطر این سامانه در جنگ های طولانی هزینه ی گزافی بر رژیم صهیونیستی وارد می کند. همچنین این سامانه در مقابل حملات موشکی پرتعداد و سریع پاسخ‌گویی مناسبی نخواهد داشت. اما به دلیل محدودیت امکانات گروه های مقاومت در نوار غزه به علت محاصره ی همه جانبه، رژیم صهیونیستی در جنگ های اخیر غزه، کمتر به مشکل شلیک پر تعداد مواجه شده است.

9

تصویری از لحظات آژیر قرمز اعلام خطر یک موشک حماس در سرزمین های اشغالی و شلیک یک موشک از گنبد آهنین در پشت تصویر. سربازان صهیونیست روی زمین پناه گرفته‌اند!

 

 

در انتها نگاهی به مشخصات فنی سامانه گنبد آهنین می اندازیم:
وزن موشک: ۹۰ کیلو گرم
طول موشک: ۳ متر
قطر موشک: ۱۶ سانتی متر
بخش‌های سامانه: یک اتاق فرماندهی، یک رادار، ۳ دستگاه پرتاب کننده، هرکدام حامل ۲۰ عدد موشک تامیر
سازنده: شرکت رافائل، رژیم صهیونیستی


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.