سازمان هواپیمایی کشوری | هوافضای جوان

سازمان هواپیمایی کشوری

sazman-havapeymaie-keshvar

از اونجایی که صنعت حمل و نقل هوایی باعث کوتاه شدن فاصله زمانی بین کشور ها شده و به تعبیری مرز های بین کشورها رو کم رنگ کرده ، این صنعت رو باید بین المللی بدونیم. به همین دلیل هم ایکائو یا سازمان بین المللی هوانوردی به عنوان یکی از نهاد های تخصصی سازمان ملل متحد به وجود اومد تا بین استاندار های پروازی بین کشور ها هماهنگی ایجاد کنه و خطوط هوایی در سطح جهان رو مدیرت کنه. این سازمان به طور رسمی فعالیت خودش رو از سال ۱۳۲۵ با یک رئیس و یک کارمند شروع کرد و بعدها با گسترش صنعت حمل و نقل هوایی در دنیا و به طبع اون در ایران به شکل فعلی دراومد.

cao2

  • شرح وظایف:

سازمان هواپیمایی کشوری طرف ایرانی ایکائو محسوب میشه ، به این معنی که ایکائو با دادن یک سری اختیارات به سازمان هواپیمایی ایران ، اون رو مسئول نظارت و مدیرت بر صنعت حمل و نقل هوایی داخل ایران می دونه. از طرف دیگه سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان تنها نهاد دولتی توی این صنعت وظیفه سیاست گذاری، تدوین آیین نامه و استاندارد های پروازی ، نظارت بر شرکت های هواپیمایی و فرودگاه ها و عقد قراردادهای بین اللملی در امور حمل و نقل هوایی رو بر عهده داره.

cao5

  • چارت سازمانی:

همونطور که در چارت زیر می بینید ، این سازمان که رئیس اون معاون وزیر راه و شهرسازی هم به حساب میاد از ۳ معاونت و ۴ واحد مستقل دیگه تشکل شده.

cao1

  • جای هوافضایی ها در سازمان :

با مطالعه چارت بالا و نگاه به شرح وظایف هر بخش ، که در سایت سازمان هواپیمایی کشوری (به نشانیwww.cao.ir)به صورت مجزا قرار داده شده مشخصا معاونت استاندارد پرواز به خصوص دفترهای عملیات پرواز ، مهندسی قابلیت پرواز و منهدسی نظارت بر ساخت و طراحی وسایل پرنده مرتبط ترین فضا برای همکاری با مهندس های هوافضاست . ناگفته نماند که کمیته های فنی هم می تونن به عنوان مراکز کار به حساب بیایند .

اخیرا درکنار دفترهای معاونت استاندارد پرواز ، دفتر دیگری به نام ایمنی و بررسی سوانح اضافه شده که برای تحلیل شرایط سانحه به مهندس هوافضا نیاز خواهند داشت.

برای آشنایی بیشتر با شرح وظایف معاونت استاندارد پرواز می تونید به این لینک مراجعه کنید.

به موارد گفته شده باید این رو هم اضافه کنیم ، با توجه به این که مهندس های هوافضا با مسائل فنی این حوزه آشنایی دارند با مطالعه بیشتر حول مباحث اقتصادی و مدیریتی این صنعت توانایی اداره ی معاونت های دیگه رو هم خواهند داشت . کما اینکه در سال های اخیر حضور افرادی مثل دکتر جهانگیریان و مهندس حبیبی که فارغ التحصیلان این رشته اند در امور مدیریتی ، گواه این صحبت است .

cao4

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.