پهپاد کرار | هوافضای جوان

پهپاد کرار

کرار، اولین هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) دارای موتور جت ساخت کشورمان است که در تابستان سال ۱۳۸۹ رونمایی شد. پهپاد کرار ۴ متر طول دارد و با سرعتی حدود ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت می¬تواند تا فاصله هزار کیلومتر دورتر از محل پرتاب و تا ارتفاع ۱۰ الی ۱۲ کیلومتر از سطح دریا پرواز کند. موتور آن، یک توربوجت از نوع طلوع ۴ یا ۵ و ساخت ایران است.

تصویری کامپیوتری از جت بدون سرنشین کرار

نحوه شروع پرواز کرار به این صورت است که یک موتور موشک کمکی سوخت جامد که در زیر بدنه نصب می شود آن را از روی یک ریل فلزی به هوا پرتاب می کند و بعد از چند ثانیه از پهپاد جدا شده و کرار با موتور اصلی خود به پرواز ادامه می دهد. بعد از پایان پرواز نیز با کمک چتر نجات و بالشتکی از هوا که زیر آن باز می شود، به صورت عمودی فرود می آید.

تصویری از نحوه پرتاب کرار در یک پرواز آزمایشی، موتور کمکی که در این تصویر روشن است طی چند ثانیه از پرنده جدا می شود

این پرنده، می تواند مأموریت‌های پروازی مختلفی را انجام دهد؛ از جمله حمله به کشتی‌ها یا نیروهای زمینی دشمن، جاسوسی و شناسایی منطقه درگیری، پرواز به عنوان هدف تیراندازی در مانورها برای آزمایش موشک‌های ضد هوایی.
کرار برای انجام مأموریت حمله به دشمن می تواند تا ۵۰۰ کیلوگرم موشک و بمب به همراه خود ببرد. معروف‌ترین موشکی که کرار حمل می‌کند، موشک ضد کشتی کوثر است که تا ۴ عدد در زیر بال این هواپیما قابل حمل است.

تصویری از موشک کروز کوثر در یک رژه نظامی

نگارخانه:

تصویری از کرار در یک رژه نظامی

تصویری از خط تولید کرار در این تصویر قسمت ورود هوا به موتور با رنگ سیاه در بالای هواپیما مشخص است


 

 

یک دیدگاه در ”پهپاد کرار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.