موشک نصر | هوافضای جوان

موشک نصر

موشک ها از لحاظ پرتاب و حرکتشون به دو دسته تقسیم می شوند یکی کروز و یکی هم بالستیک. موشک نصر ۱ از نوع کروز تلقی می شه. این موشک بسیار دقیق قابلیت رادارگریزی داره و به موشک کروز دریایی معرفه. موشک های کروز دریایی هم تو ناوها استفاده می شوند و هم تو سواحل کشور های مجاور آب. گفته می شه که این موشک علاوه بر این دو منطقه از روی هلی کوپتر و زیر دریایی هم شلیک می شه.

موشک نصر

موشک نصر

سال ۱۳۸۷ نیروی دریایی این موشک رو آزمایش کرد و موفقیت اون رو تو رزمایش اعلام کرد. همین آزمایش موفق باعث شد که وزارت دفاع این موشک رو سال ۱۳۸۸ به صورت انبوه تولید کنه که تصویرش تو بالا دیدید.

انهدام اهداف ۳۰۰۰ تنی از ویژگی های این موشکه. نوع موشک های کروز این طوره که سرعت های کمتری رو نسبت به بالستیک تجربه می کنند. نصر هم تو سرعت های کمتر از سرعت صوت حرکت می کنه و تقریبا سرعتش به ۰.۸ تا ۰.۹ ماخ می رسه. کروزهای دریایی بیشتر وظیفه دارند که ناوهای دشمن رو مورد هدف قرار بدهند بنابراین هدف این موشک ها سربع نیست و این موشک ها می تونند که از عهده ماموریتشون بر بیان.

موشک های کروز تو ارتفاع های خیلی پایین حرکت می کنند و نزدیک زمین هستند.

موشک نصر

موشک نصر

کنترل این موشک به وسیله بال های بزرگی که داره انجام می شه. تقریبا می شه گفت که ۳۰% بدنه رو بال ها و بالک هاش تشکیل دادند.

از لحاظ ظاهری این موشک با موشک های قادر و نور شبیه است و وزنش تقرببا به ۳۵۰ کیلومتر می رسه. قطر و طول این موشک هم به ترتیب ۰.۳ و ۳.۵ متره.

این موشک برای هدایت به سمت هدف از دو نوع هدایت کننده می تونه استفاده کنه یکی هدایت کننده های تلویزیونی هستند و دومی هم راداری. بعد از هدایت این موشک به سمت هدف با قدرت نفوذ بالایی که داره می تونه به فولادهای ضخیم ناوها نفوذ کنه. این قابلیت نفوذ هم به خاطر طراحی خاص سرجنگی اونه که ۱۵۰ کیلوگرم وزن داره.

گفته می شه که اون موشکی که تو جنگ ۳۳ حزب الله لبنان با اسرائیل باعث غرق شدن ناو این رژیم شد همین موشکه. بنابراین این موشک در یک عملیات میدانی تونسته قابلیت های خودش رو اثبات کنه.

موشک نصر

موشک نصر

این موشک جزء موشک های کوتاه برد محسوب می شه. چون بردش کمتر از ۳۰۰ کیلومتره. تو فیلم زیر می تونید لحظه شلیک این موشک رو ببینید.

مشخصات فنی :

وزن  :

۳۵۰ کیلوگرم

طول  :

۳٫۵ متر

قطر   :

۰٫۲۸ متر

کلاهک :

۱۵۰ کیلوگرم ماده با قدرت انفجاری بالابا قدرت نفوذ در زره نیمه سنگین

طول بال :

۰٫۹ متر (بازشده)

بردموثر :

۳۵ کیلومتر

سرعت   :

۰٫۹ – ۰٫۸ ماخ

سامانه هدایت :

هدایت تلویزیونی، راداری


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.