شفق | هوافضای جوان

شفق

کشورمون از بعد جنگ طراحی جنگنده های مختلف رو شروع کرد. برای رسیدن به جنگنده باید از مدل های آموزشی شروع کرد. یکی از جنگنده های آموزشی که مهندسان ایرانی با استفاده از اف-۵ طراحی اون رو انجام دادند جنگنده آموزشی شفقه. همون طور که از اسم این جنگنده معلومه به منظور آموزش خلبان جنگنده استفاده می شه و از اون برای عملیات های رزمی استفاده نمی کنند. طراحی و ساخت شفق به مدت ۵ سال طول کشید و از سال ۱۳۷۷ این پروژه شروع شد.

برای شروع به طراحی چنین جنگنده ای همکاری هایی با کشور روسیه داشتیم که بعد از مدتی قطع شد به همین خاطر وزارت دفاع تصمیم گرفت که ادامه مسیر رو به تنهایی طی کنه.

ویژگی های این پرنده

از لحاظ ظاهری می شه گفت این پرنده از یک موتور استفاده می کنه و می تونه با همین موتور تو همه شرایط آب و هوایی پرواز کنه. ورودی های موتور این هواپیما زیر کابین و قبل از بال قرار داره. دو تا دم داره که به این نوع دم ها twin tail گفته می شه. از لحاظ کانوپی هم خلبان مربی و دانشجو دید خوبی دارند که همین موضوع باعث شده تا آموزش رو بهتر کنه. بنابراین طراحی کانوپی درست صورت گرفته و این موضوع تو هواپیماهای آموزشی خیلی اهمیت داره.

تو آخر متن یک سری از پارامترهای هندسی رو اوردم مثلا طول بال ، طول هواپیما و … . از روی اون اطلاعات می شه فهمید که این جت از نوع جت های کوچیک محسوب می شه. این جت از لحاظ مانورپذیری در جایگاه خوبی قرار داره و همین موضوع برای آموزش خیلی مفیده.

18

یکی از نکته های مهم تو ساخت و تولید هر وسیله ای که قرار برای مدت طولانی استفاده بشه توجه به  تعمیر و نگهداری اون وسیله است. تو هواپیما هم این قضیه بسیار مهمه. تعمیر و نگهداری هر وسیله ای هزینه برداره بنابراین هر چه قدر بتوانیم مقدار اون رو کاهش بدیم می تونیم بیشتر از پرنده ای که ساختیم استفاده کنیم و تولید اون رو هم زیاد کنیم چون صرفه اقتصادی داره و این موضوعی که گفتم تو انتخاب و خرید هر هواپیمایی مهمه. برای تعمیر و نگهداری باید به تجهیزات موجود کشور توجه بشه.

موتوری که تو این هواپیما به کار برده شده همون موتوریه که تو هواپیمای میگ ۲۹ استفاده شده بنابراین تجهیزات لازم برای تعمیر و نگهداری اون وجود داره و هزینه ها خیلی کم شده. اما هنوز معلوم نیست که مدل های بعدی هم از این موتور استفاده می کنند یا موتورش رو تغییر می دهند.

گفته می شه تو بدنه این هواپیما از یک سری موادی استفاده شده که این مواد قابلیت جذب امواج رو دارند و همین موضوع باعث می شه که این هواپیما رادارگریز بشه.

تجهیزات

این هواپیما می تونه با خودش تسلیحاتی هم حمل کنه که تو شکل زیر اون رو می بینید. هفت عدد جایگاه برای حمل انواع موشک داره. همون طوری که تو شکل می بینید ۳ تا از جایگاه های حمل سلاح تو زیر بال قرار داره و یکی هم زیر بدنه هست. این قابلیت رو داره که انواع موشک رو با خودش حمل کنه.

33_1

 

20

یه ویژگی مهم این جنگنده استفاده از glass cockpit است. این نوع کابین ها از یه سری نمایشگر رنگی تشکیل شدند که کار رو برای خلبان راحت می کنه و خلبان می تونه داده های زیادی رو تو زمان کم دریافت کنه. مثلا این که نمایشگر سرعت ، ارتفاع ، اجسام اطراف و … تو یه صفحه نمایشگر رنگی نشون میده.

21

این نوع نمایشگرهای رنگی باعث می شه که خلبان راحت تر بتونه عملیات مورد نظرش رو انجام بده الان هواپیماهای مسافربری هم جدیدا از این نوع نمایشگرها استفاده می کنند تا کار خلبان راحت تر بشه.

خلاصه ویژگی های این جنگنده آموزشی :

اعدادی که مربوط به ویژگی های هندسی است به صورت تقریبی است و از روی عکس ها استخراج شده اند.

خدمه:

یک یا دو

طول:

۱۰٫۸۴ متر

پهنای بال:

۱۰٫۴۵ متر

ارتفاع:

۴٫۲۶ متر

وزن خالی:

۴٬۳۶۱ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست:

۶٬۹۰۰ کیلوگرم

حداکثر سرعت :

۲٫۵ ماخ

سقف پروازی:

۱۶٬۷۸۰ متر

نرخ اوج‌گیری:

۱۱۰ متر بر ثانیه


 

 

یک دیدگاه در ”شفق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.