بالگرد لینکس (Lynx) | هوافضای جوان

بالگرد لینکس (Lynx)

بالگرد لینکس (Lynx) به عنوان ۱۳امین نوع بالگرد ساخته شده توسط شرکت وست‌لند انگلیس شناخته میشه که به این منظور ساخته شد تا جایگزین دو محصول قبلی این شرکت یعنی “اسکات” و “وسپ” که دیگه از رده خارج محسوب می شدند بشه. از لحاظ فنی هم می خواست با بالگرد کبرای امریکایی رقابت کنه.

یک بالگرد لینکس متعلق به گارد سلطنتی انگلستان

یک بالگرد لینکس متعلق به گارد سلطنتی انگلستان

در ابتدا قرار بود این بالگرد با همکاری وست‌لند و شرکت آئروسپسیال فرانسه ساخته بشه اما این اتفاق نیفتاد و سال ۱۹۷۱ وست‌لند اولین نمونه این بالگرد رو که خودش به تنهایی ساخته بود به پرواز درآورد.

علی رغم این که قالب این بالگرد در اصل برای یک بالگرد رزمی دریایی طراحی شده بود اما به خاطر قابلیت ها و جادار بودن کابینش مورد توجه ارتش هم قرار گرفت. به دلیل طراحی خاص روتور اصلیش، لینکس قابلیت این را داشت که حرکات چرخش و گردش به دور خودش رو همانند یک پرنده بال ثابت انجام بده.

بالگرد لینکس در حال گشت زنی روی دریا

بالگرد لینکس در حال گشت زنی روی دریا

دو موتور توربوشفت این بالگرد در پشت و بالای کابین خلبان قرار گرفته اند و روتور چهار پره نیمه صلب اصلی و روتور چهار پره دم را به حرکت در می آورند. پره های اصلی و دم هر دو به شکل صلیبی قرار گرفته اند و روتور دم در جهت مخالف روتور اصلی می چرخه تا نویزهای هنگام عملیات را کاهش دهد. روتور اصلی این بالگرد روی یک هاب تیتانیومی قرار گرفته. ارابه فرود این بالگرد می تونه هم به همان صورت سنتی صفحات تخت و مسطح و هم به صورت ارابه فرود سه چرخ جمع شونده باشه.

نیروی دریایی انگلیس از لینکس در خلال جنگ فالکلند با آرژانتین استفاده کرد. بعدتر ارتش انگلیس هم برای رصد اتفاقات ایرلند شمالی از این بالگرد استفاده کرد. در جریان جنگ خلیج فارس هم این بالگرد به منطقه اعزام شد تا مانع پیشروی نیروی دریایی عراق بشه. حتی تو حمله به عراق توی سال ۲۰۰۳ هم از این بالگرد استفاده شد.

تصویر سه نمای بالگرد لینکس

تصویر سه نمای بالگرد لینکس

در نهایت میشه گفت که پروژه لینکس یکی از پروژه های بسیار موفق جنگ افزارهای مدرن محسوب میشه تا حدی که شرکت وست‌لند نمونه جدیدی از این بالگرد رو به اسم “لینکس آینده” در دست ساخت داره که همه ویژگی های خوب و به دردبخور نسل قبل این بالگرد توی اون حفظ شده.

توی ویدئوی زیر هم می تونید چند حرکت نمایشی خارق العاده که توسط این بالگرد انجام شده مث بک فلیپ زدن (!!) رو تماشا کنید:


منابع:

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=94

 

جدول مشخصات عملکردی بالگرد لینکس

مدل اصلی وست‌لند/آگوستا وست‌لند لینکس AH.9
کشور سازنده انگلستان
کارخانه سازنده وست‌لند/آگوستا وست‌لند
سال شروع سرویس ۱۹۷۸
تعداد تولید شده ۴۱۵
خدمه ۲ نفر
طول ۱۳.۲۴ متر
عرض ۱۲.۸۲ متر
ارتفاع ۳.۷۳ متر
وزن (خالی) ۳۴۹۵ کیلوگرم
وزن (حداکثر وزن برخاست) ۵۱۲۵ کیلوگرم
موتور دو موتور توربوشفت Rolls-Roys Gen 42-1
حداکثر سرعت ۲۵۵ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد ۶۸۵ کیلومتر
سقف پروازی ۳۲۳۰ متر
نرخ اوج گیری ۷۵۶ متر بر دقیقه
تسلیحات بسته به نوع مدل لینکس (رزمی، ضد زیردریایی، ضد نیروی زمینی، میدان جنگ) متفاوت است
کشورهای استفاده کننده الجزیره، آرژانتین، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، مالزی، هلند، نیجریه، نروژ، عمان، پاکستان، پرتغال، افریقای جنوبی، کره جنوبی، تایلند، انگلیس، قطر


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.