شهاب ۳ | هوافضای جوان

شهاب ۳

یکی از معروف ترین موشک های ایران شهاب ۳ است شاید به خاطر اینه که اولین موشک میان برد ایران و با این موشک می شه اسرائیل رو مورد هدف قرار داد. مثل هر موشک و یا هواپیمایی این موشک هم از مدل های مختلفی ساخته که هر کدوم ویژگی خاص خودش رو داره.

شهاب 3

شهاب ۳

سال ۱۳۷۲ کشورمون ایران با کره شکالی یه سری از همکاری ها رو تو زمینه موشک شروع کرد. تو این همکاری ها ابتدا روی موشک های سوخت مایع کار شد و پیشرفت هایی هم تو این زمینه کشورمون بدست اورد. کشور کره شمالی از این جهت برای همکاری با ایران مناسب بود که این کشور به موشک ها و تجهیزات شوروی دسترسی داشت و از اونجایی که کشورهای دیگه با ما همکاری نداشتند کره شمالی گزینه خوبی بود. توی اون همکاری اولین موشکی کار کار شد موشک نودونگ بود که بر اساس موشک اسکاد بی ساخته شده بود.

موشک نودونگ

موشک نودونگ

کشور کره شمالی امتیاز تولید موشک اسکاد بی و اسکاد سی را از روسیه خریده بود. کشورمون هم از این کشور چند فروند موشک خریداری کرد که بعدا همین موشک ها رو اساس ساخت موشک شهاب ۳ قرار داد.

موشک شهاب ۳ رو می شه اولین موشک میان برد ایران بنامیم. سیر تکاملی این موشک به این ترتیب بود که اولین مدلی (مدل A) از این موشک ۱۳۰۰ کیلومتر برد داشت. اما مدل شهاب ۳ B تو وزن سرجنگی و برد پیشرفت کرد و بردش به ۲۰۰۰ کیلومتر رسید. تو مدل آخر یعنی مدل  D بردش از این مقدار هم بیشتر شده به طوری که به ۲۵۰۰ کیلومتر رسید. یک مدل خاص از این موشک هم وجود داره که اون به خاطر سرجنگی خاصش مدلی متفاوت شده اما از لحاظ فنی با مدل D یکی هست. تو فیلمی که آخر این معرفی گذاشتم توضیحاتی داده شده.

با وجود این موشک ما می تونستیم تهدیدهای جدی تری نسبت به دشمن هامون داشته باشیم همان طور که تو نقشه زیر مشاهده می کنید اگر موشک شهاب ۳ از مناطق غربی ایران شلیک بشه بردش قسمت عمده ای از کشور مصر رو هم در بر می گیره بنابراین اسرائیل بیش از پیش در دسترس موشک های ایرانی قرار می گیره.

از  ویژگی های خاص این موشک اینه که سیستم های پرتاب از داخل سیلو برای اون فراهم شده و یک سری سیلو آماده شلیک از این موشک تو کشور وجود داره تا در صورت نیاز پرتاب بشه. فیلم پرتاب از سیلو هم قرار دادیم تا ببینید.

نقشه برد موشک شهاب 3

نقشه برد موشک شهاب ۳

وزن این موشک با توجه به مدل های مختلفش با یکدیگر فرق می کنه مثلا تو مدل اول این موشک تقریبا ۱۶ تن وزن داره و می تونه از ۷۶۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم سرجنگی رو تا ۱۵۰۰ کیلومتری برسونه. اما تو مدل بی که بردش به ۲۰۰۰ کیلومتر رسیده می تونه وزن سرجنگی بیشتری با خودش حمل کنه و همین موضوع باعث می شه که ویژگی های فنی یکسانی نداشته باشند. البته این نکته رو هم باید توجه داشته باشیم که اگر موتور موشک ثابت باشه هر چی وزن محموله رو کم کنیم به برد بیشتری می رسیم. گفته می شه که موشک شهاب ۳ از موتوری استفاده می کنه که نیروی تراست اون ۲۶۷۶۰ کیلوگرم می رسه.

مشخصات فنی:

عملکرد

موشک بالستیک میان برد

سازنده

سازمان هوافضای ایران

طول

۱۶.۵۸ متر

قطر

۱٫۳۸ متر

وزن

۱۷۸۰ کیلوگرم در مدل اولیه و ۲٫۱۸۰ کیلوگرم در مدل‌های بعدی

برد

۱۳۰۰ کیلومتر در مدل اول و ۲۵۰۰ کیلومتر در مدل‌های بعدی

موتور

موتور تک مرحله‌ای با سوخت مایع در مدل اولیه و سوخت جامد در مدل بعدی

وزن سرجنگی

بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم

دقت

۱۹۰ متر


 

 

یک دیدگاه در ”شهاب ۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.