بالگرد آپاچی (Apache) | هوافضای جوان

بالگرد آپاچی (Apache)

بالگرد آپاچی انقلابی در تکنولوژی‌های جنگی محسوب میشه. تا حدی که میشه گفت آپاچی یک تانک پرنده اس! بالگردی که می تونه نه تنها از زیر حملات سنگین توپخانه ای نجات پیدا کنه، بلکه صدمات جدی هم به حمله کننده ها وارد کنه، حتی تو بدترین شرایط آب و هوایی، چه شب چه روز! ویژگیهای خاص این بالگرد باعث شده که بهش لقب مرگبارترین بالگرد دنیا رو بدهند.

مثل خیلی از بالگردهای دنیا این بالگرد هم دو تا روتور (قسمت چرخنده) داره. روتور اصلی بالای بالگرد قرار داره و چهارتا پره ۶ متری رو می چرخونه. با به چرخش دراومدن روتور اصلی گشتاور چرخشی در جهت عکس، به بدنه بالگرد وارد میشه که باعث میشه بالگرد دور خودش بچرخه. به همین خاطر یک روتور هم در قسمت دم بالگرد وجود داره که گشتاور ناشی از چرخیدن روتور اصلی رو خنثی میکنه.

آپاچی از نمای روبرو

آپاچی از نمای روبرو

ماده اصلی سازنده پره های آپاچی فولاد ضدزنگه که دورش با فایبرگلاس پوشیده شده. لبه فرار(قسمت پشتی) پره های این بالگرد با کامپوزیت (مواد مرکب) گرافیت پوشیده شده و لبه حمله اش(قسمت جلویی) با تیتانیوم. دلیل استفاده از تیتانیوم توی این قسمت اینه که تیتانیوم اونقدری مقاوم هست که بتونه در صورت برخورد به شاخه های درخت ها و بوته ها، اون ها رو خرد کنه تا بالگرد آپاچی بتونه عملیات هایی مث سینه خیز به  سمت دشمن رفتن (یا همون Nap of The Earth) رو انجام بده تا بتونه بدون این که دیده بشه یا جلب توجه کنه به اهدافش نزدیک بشه.

ماموریت اصلی آپاچی توی جنگ ها اینه که اهداف زرهی سنگین زمینی مثل تانک ها و زاغه مهمات رو منهدم کنه. که برای به انجام رسوندن این هدف لازمه که توان شلیک موشک های سنگین وجود داشته باشه و چون از بالگرد قراره شلیک بشه نیاز به یک سیستم فوق العاده دقیق هدف گیری هم هست.

اسلحه اصلی بالگرد آپاچی یعنی موشک Hellfire (یعنی آتش دوزخ) هر دوی این نیازها رو برآورده می کنه. حتی میشه گفت که هر کدوم از این موشک ها واسه خودشون یک هواپیمای مینیاتوری محسوب میشن چون مجهز به کامپیوتر هدایتگر و سیستم پیشرانش و کنترل مخصوص به خودشون هستند و از یک سر جنگی با قدرت انفجاری بالا برخوردارند که می تونه توی سخت ترین زره های تانک های موجود هم نفوذ کنه.

تسلیحات قابل حمل توسط بالگرد آپاچی

تسلیحات قابل حمل توسط بالگرد آپاچی

هر آپاچی می تونه ۱۶ تا از این موشک ها رو با خودش حمل کنه چون در هر سمتش دو تا پایلون (محل نصب جنگ افزار) داره که هر کدوم از پایلون ها هم می تونه ۴ تا موشک توی خودش جا بده.

کابین خلبان آپاچی به دو بخش تقسیم می شه. توی قسمت جلویی کمک خلبان یا مسلسل چی میشینه و خلبان در قسمت عقبی سوار میشه.

یکی از جذاب ترین قسمت های آپاچی، سنسورهاشه. بالگرد آپاچی Longbow (جدیدترین ورژن آپاچی) می تونه دقیقا تشخیص بده که اهداف توی صفحه رادارش نیروهای زمین اند یا تانک یا یک شی پرنده.

روی دماغه آپاچی یک دوربین ویدئویی نصب شده که تصاویر رو به واحد نمایشی که توی کلاه خلبان و مسلسل چی تعبیه شده میفرسته و تصاویر از طریق نمایشگری که جلوی چشم راست اونها رو پوشونده بهشون نشون داده میشه. نکته جالب اینه که جهت قرارگیری این سنسورها با حرکت سر خلبان/مسلسل منطبقه تا بتونند همیشه بهترین دید ممکن رو داشته باشند.

تصوبر صفحه نمایشگر قرار گرفته جلوی چشم راست خلبان آپاچی

تصوبر صفحه نمایشگر قرار گرفته جلوی چشم راست خلبان آپاچی

آپاچی اصلی ترین بالگرد تهاجمی توپخانه ارتش آمریکا محسوب میشه. کشورهای دیگه ای مثل انگلستان و عربستان سعودی و همچنین رژیم صهیونیستی هم آپاچی رو به ناوگان هواییشون اضافه کرده اند.

اولین سری از بالگردای آپاچی توی دهه ۷۰ میلادی توسط شرکت هیوز ساخته شد و از سال ۱۹۸۵ توی ارتش آمریکا استفاده شد.

ویدئوی کوتاه زیر قسمت های مختلف آپاچی لانگ‌بو (از سختی های خلبانیش گرفته تا تسلیحات و سنسورهاش) رو معرفی می کنه:


منابع:

http://science.howstuffworks.com/apache-helicopter.htm

تصویر سه نمای بالگرد آپاچی

تصویر سه نمای بالگرد آپاچی


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.