سامانه پدافندی یا زهرا(س) | هوافضای جوان

سامانه پدافندی یا زهرا(س)

موشک ها انواع مختلفی دارند از لحاظ ماموریتی که انجام می دهند. بعضی هاشون زمین به هوا هستند بعضی دیگه زمین به زمین. موشک های هوا به زمین و هوا به هوا هم وجود دارند. سامانه یا زهرا از نوع زمین به هوا محسوب می شه. یعنی می شه با این سامانه هواپیما ، هلی کوپتر و پهپادی رو مورد هدف قرار بدیم. کاری که این سیستم ها انجام می دهند به این ترتیبه که اول هدف رو شناسایی می کنند بعد ردیابی می کنند و بعد از اون هم انهدام می کنند. البته این نکته رو بگم که این سامانه از نوع برد و ارتفاع کوتاه محسوب می شه و هر هدفی رو نمی شه با این سامانه منهدم کرد.

سامانه یا زهرا (س)

سامانه یا زهرا (س)

ویژگی قابل توجه این سامانه اینه که می تونه به شبکه پدافندی کشور متصل بشه و بتونه به صورت هماهنگ از مرکز مدیریت بشه. نکته دیگه این که قابلیت تحرک داره و با ماشینی که داره می تونه در هر مکانی مستقر بشه و ماموریت خودش رو انجام بده. در ضمن در شرایط آب و هوایی مختلف می تونه عملیات انجام بده. از لحاظ عملکردی گفته می شه که این سیستم می تونه عملیات ردیابی رو به صورت خودکار انجام بده وبه صورت همزمان با چند هدف درگیر بشه. همین موضوع باعث که این سامانه عملکرد سریعی داشته باشه.

سامانه یا زهرا (س)

سامانه یا زهرا (س)

روی پرتاب کننده موشک ها رادارهای تعقیب کننده هدف ، آنتن ارسال فرامین به موشک و چندین سیستم اپتیکی ، حرارتی و لیزری وجود داره. کامپیوتر های پردازش کننده و خدمه در این پرتابگر قرار دارند. در اتاق خدمه نمایشگرهای دیجیتالی وجود دارد که نمونه خارجی اون مثل چینی و فرانسوی این قابلیت رو نداره.

از این سامانه می شه تا برد ۱۹.۲ کیلومتر استفاده کرد و تا ۳۰ هدف رو کشف می کنه که ۱۲ تا از اون هدف رو به انتخاب فرمانده ردگیری می کنه.

سامانه یازهرا توسط مهندسان ایرانی ساخته شده و کاملا این محصل بومی به حساب میاد. این سامانه در قالب پروژه یا زهرا انجام شد. موشک این سامانه معروف به شهاب ثاقب است که در حدود ۲.۹۳ متر طول داره و وزنش به ۸۵ کیلوگرم می رسه و سرعتش هم  به حدود ۷۵۰ متر بر ثانیه می رسه یعنی تقربیا دو برابر سرعت صوت.

با آزمایش هایی که روی این سامانه انجام دادند دیده اند که این سامانه می تونه اهدافی رو که ۴۰۰ متر بر ثانیه سرعت دارند رو حداکثر تا برد ۸۶۰۰ متری مورد هدف قرار بده ولی اگر سرعت هدف ۳۰۰ متر بر ثانیه باشه تا ۱۰ کیلومتر هم بردش می رسد. در مورد بالگرد ها هم برد این سامانه بیشتره و ۱۱ کیلومتر است. برای هدفی که سرعتش ۴۴۰ متر بر ثانیه هست و ارتفاعش از ۵۵۰۰ متر کمتره می شه از این سامانه استفاده کرد.

سامانه یا زهرا (س)

سامانه یا زهرا (س)

ویژگی دیگه این سامانه اینه که می تونه با موشک های کروز درگیر بشه و تا ارتفاع حدود ۱۵ متر با هدف درگیر بشه. البته مدل های قدیمی تر اون تا ارتفاع ۳۰ متر رو پوشش می داد.

تابستون سال ۱۳۷۷ بود که اولین بار به نمایش در اومد تو اون سال کپسول حمل و موشک رو برای عموم به نمایش دراوردن. بعد از اون هم سال های بعد برای عموم به نمایش در اومد حتی الان تو نمایشگاه دائمی وزارت دفاع یه جای ثابت داره.

وجود مسافت یاب لیزری علاوه بر سیستم های دیگه باعث شده که بشه از این سیستم تو شرایط جوی مختلف استفاده کرد. تو موشک این سامانه از سیستم های هدف یاب مختلفی استفاده شده برای همین احتمال برخورد به هدف زیاد شده.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.