سامانه موشکی تور (Tor M1) | هوافضای جوان

سامانه موشکی تور (Tor M1)

تور (Tor)  یکی از سامانه های دفاع موشکی شوروی سابق محسوب میشه که توی غرب این سامانه رو بیشتر به اسم SA-15 یا گانتلت (Gauntlet) میشناسند. ساخت این سامانه از سال ۱۹۷۵ شروع شد. هدف از ساخت این سامانه این بود که بتونه موشک های کروز رو در هوا منهدم کنه. ارتش شوروی از سال ۱۹۸۶ استفاده از این سامانه  رو شروع کرد. بعد از فروپاشی شوروی روسیه، اوکراین و بلاروس از این سامانه استفاده کردند. در حال حاضر ارتش روسیه ۱۷۲ عدد از این سامانه رو در اختیار داره و اون رو به برخی از کشورهای دیگه مثل قبرس، مصر، یونان، ایران و ونزوئلا هم صادر کرده.

این سیستم توان این رو داره که تمام اهداف هوایی اعم از هلیکوپتر، هواپیما، پرنده های بدون سرنشین و موشک ها رو هم منهدم کنه. این سامانه اهدافی رو که سامانه های برد بلند و متوسط نمی تونند ساقط کنند نابود می کنه.

ماشین حمل کننده این سامانه توان حمل همزمان ۸ موشک رو داره. مثل سامانه S-300 در این سامانه هم موشک ها به صورت عمودی شلیک می شوند. برد موشک های این سامانه بین ۵ تا ۱۲ کیلومتر و بیشترین ارتفاعی که می تونند بالا بروند بین ۴ تا ۶ کیلومتره.

لحظه پرتاب عمودی موشک توسط سامانه تور

لحظه پرتاب عمودی موشک توسط سامانه تور

سامانه اصلی Tor در هر نوبت فقط می تونه یک هدف رو رهگیری و منهدم کنه. احتمال به هدف اصابت کردن موشک های این سامانه برای هواپیماها بین ۲۶ تا ۷۵ درصد، برای بالگردها بین ۵۰ تا ۸۸ درصد و برای پرنده های بدون سرنشین بین ۸۵ تا ۹۵ درصده. این اعداد و ارقام خیلی به ارتفاع هدف بستگی داره یعنی هر چی ارتفاع هدف بیشتر باشه احتمال این که موشک بتونه اونو منهدم کنه بیشتره.

زمان واکنش نشون دادن سامانه Tor خیلی پایینه. از زمان توقف ماشین حمل این سامانه تا شلیک موشکش فقط ۳ دقیقه طول میشکه. از زمان تشخیص هدف تا شلیک موشک در این سامانه فقط ۸ تا ۱۲ ثانیه طول می کشه. البته ناگفته نمونه که این سامانه قابلیت شلیک شدن از ماشین در حال حرکت رو نداره.

تصویری از ماشین حمل کننده سامانه موشکی تور

تصویری از ماشین حمل کننده سامانه موشکی تور

در مورد ماشین حمل این سامانه هم باید بگیم که به سه نفر نیرو نیاز داره: فرمانده، اپراتور و راننده. البته این سامانه تا حد بسیار زیادی اتوماتیکه و کارهای محدودی هست که این نیروها باید انجام دهند.

Tor M1 یکی از مدل های ارتقا یافته این سامانه محسوب میشه که تغییراتی توی موشک ها و ماشین های حملش رخ داده. دقت سامانه M1 در مقایسه با نمونه اصلی خیلی بالاتره. احتمال اصابت کردن به هدف M1 برای هواپیماها بین ۴۵ تا ۸۰ درصده. تولید این مدل جدید از سال ۱۹۸۹ شروع شد و از سال ۱۹۹۱ به کار گرفته شدند. از این سامانه جدید ۳۵ مورد به چین صادر شده که در اونجا با اسم HQ-17 شناخته میشه. دولت چین می خواست با همکاری روسیه به تولید مشترک این سامانه بپردازه که با مخالفت روسیه روبرو شده و در حال حاضر چین روی ساخت یک کپی از این سامانه برای خودش کار می کنه.

تصویر سه نمای سامانه موشکی تور

تصویر سه نمای سامانه موشکی تور

توی ویدئوی کوتاه زیر که توسط ارتش روسیه تهیه شده شما می تونید لحظه تست این موشک و عمود شلیک شدنش رو ببینید:


منبع:

http://www.military-today.com/missiles/tor.htm

 

 

جدول مشخصات عملکردی سامانه موشکی Tor

سال شروع به کار ۱۹۸۶
تعداد خدمه ۳ نفر
وزن ۳۲ تن
طول ۸ متر
عرض ۳.۲ متر
ارتفاع ۴ متر
طول موشک ۲.۸۹ متر
قطر موشک ۰.۲۳ متر
وزن موشک ۱۶۵ کیلوگرم
وزن سرجنگی ۱۴.۸ کیلوگرم
نوع سرجنگی قطعات HE
برد ۵ تا ۱۲ کیلومتر
تعداد موشک ۸ عدد


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.