مارس وانmars oneسفر یک طرفه به مریخ | هوافضای جوان

سفر یک طرفه به مریخ (mars one)

شاید باور سفر به مریخ زیاد سخت نباشه ولی این که بری و دیگه برنگردی کار سختیه. شرکتی در هلند به نام مارس وان قراره که در عملیاتی که هیچ سود اقتصادی برای اون در نظر گرفته نشده رویای زندگی در کره ای غیر از زمین رو محقق کنه. این سفر یک طرفه توسط دو سرمایه گذار در سال ۲۰۰۷ مطرح شد اما سال ۲۰۱۲ بود که به طور رسمی برنامه این سفر اعلام شد.

some-default

لوگوی مأموریت mars one با نماد اثر انگشت انسان روی سیاره سرخ

دو هدف تو این سفر به عنوان مهم ترین هدف ها بیان شده یکی انجام یه سری تحقیقات روی مریخ و یکی هم ایجاد یک مکان قابل زیست در فضا. در یکی از مصاحبه های لنس دروپ یکی از دو سرمایه گذار این طرح گفت هدف ما این نیست که چند نفر رو تا سال ۲۰۲۷ با هزینه ۶ میلیارد دلار و ۱۴ پرتابه به مریخ بفرستیم بلکه قصد داریم به صورت متناوب انسان ها را به مریخ ارسال کنیم.

ماموریت مارس وان

ماموریت مارس وان

اما چه کسانی حاضرند که این سفر بدون برگشت رو انجام بدهند؟ شاید فکر کنید که کسی نباشه که چنین خطری را بپذیره ولی باید بگم که تقریبا ۲۰۲۵۸۶ نفر از کشورهای مختلف برای این کار ثبت نام کردند. شرکت مارس وان از هر نفر برای ثبت نام ۳۸ دلار می گرفت تا این پول رو صرف هزینه های این سفر کنه. شرایط برای ثبت نام اولیه سن بالای ۱۸ بود. از اونجایی که ما ایرانی ها در همه جا حضور فعال داریم ۱۴ نفر از ایران ثبت نام کردند. حضور این همه داوطلب دست شرکت مارس وان رو برای انتخاب بهتر باز می کنه.

بعد از آزمون های مختلف قراره که ۲۴ تا ۴۰ نفر برای پرتاب به سمت مریخ آماده بشوند تا هر دو سال یک بار ۴ نفر عازم بشوند. تعلیم مسافرین مریخ ۸ سال طول می کشه. بعد از گزینش های اولیه یک فهرست ۷۰۵ نفره اعلام شد که تو اون فهرست ۷ نفر ایرانی بودند و در گزینش بعدی از ۶۶۳ نفر ۶ نفر ایرانی بودند. اما در گزینش آخر که تو شهریور سال ۱۳۹۴ انجام شد ۳ ایرانی همچنان باقی موندند.

الزامات سفر

این سفر یک سفر عادی نیست و مشکلات زیادی سر راه مسافرین وجود داره. شاید ساده ترین مشکلی که به ذهن همه می رسه اینه که تامین هوا برای زندگی دائمی تو مریخ چه جوری انجام می شه. یکی دیگه از این مشکلات اینه که جاذبه تو مریخ تقریبا یک سوم زمینه و همین مسأله ممکنه باعث ایجاد تغییراتی تو فیزیولوژی بدن بشه. برای این که بدن مسافرین تحلیل نره باید روزی ۳ ساعت ورزش کنند. برای تامین انرژی هم پیش بینی شده که از پانل های خورشیدی استفاده کنند. اگر این مشکلاتی که گفته شد حل هم بشود با دلتنگی برای خانواده و دوستانمون چه کنیم ؟

پنل های خورشیدی برای تامین انرژی

پنل های خورشیدی برای تامین انرژی

تکنولوژی های لازم سفر به مریخ

 برای این سفر نیاز به یه سری تکنولوژی هاست. اولین تکنولوژی لازم ساخت فضاپیمایی است که قرار فضانوردان رو به کره مریخ برسونه.

دومین تلکنولوژی مورد نیاز وسیله ای برای حمل و نقل روی کره مریخ است. وقتی به اونجا رسیدیم نمی تونیم برای همیشه تو یه قوطی زندگی کنیم بنابراین به چنین وسیله ای نیازه.

ماموریت مارس وان

ماموریت مارس وان

سومین تکنولوژی وسایل ارتباطی با زمینه. فضانوردان برای این که بتونند با زمین در ارتباط باشند و از اونجا خبر رسانی کنند باید وسایل ارتباطی داشته باشند. شرکت مارس وان برای این موضوع دو ماهواره مخابراتی پیش بینی کرده که یکی در مدار زمین باشه و یکی هم در مدار مریخ البته گفته اند که امکان داره به ۳ تا ماهواره نیاز باشه یعنی یک ماهواره میانی برای تقویت سیگنال قرار بدهند.

برای نشستن روی مریخ وسیله ای نیازه که مسافرین با اون روی مریخ فرود بیایند این چهارمین تکنولوژی مورد نیازه.

پنجمین تکنولوژی ربات مریخ نورده که بتونه جمع آوری اطلاعات رو انجام بده.

شمشین تکنولوژی مورد نیاز لباس فضانورده. این لباس علاوه بر این که باید انعطاف پذیر باشه باید دو ویژگی دیگه هم داشته باشه یکی این که از موادی ساخته شده باشه که با چندین سال استفاده شدن، خراب نشه و بتونه مادام العمر کار کنه و یکی هم این که بتونه از مسافر مریخ در برابر شرایط آب و هوایی مثل سرما ، گرما ، گازهای سمی و فشار کم اونجا مراقبت کنه.

خلاصه این که برای این سفر باید تدارکات زیادی دیده بشه فیلم زیر معرفی این ماموریت عجیبی است که ما انسان ها برای اون تعریف کرده ایم.


 

 

2 دیدگاه در ”سفر یک طرفه به مریخ (mars one)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.