پژوهشکده شهید رضایی | هوافضای جوان

پژوهشکده ی شهید رضایی

پژوهشکده ی شهید رضایی

این پژوهشکده فعالیت خودش رو از سال ۱۳۷۸ در دانشگاه شریف شروع کرده. زمینه های کاری این پژوهشکده رو می شه در سه گروه زیر جا داد:

۱) گروه سازه و اتوماسیون: به طور کلی اتوماسیون یعنی استفاده از رایانه به جای انسان! هدف اصلیِ این گروه هم طراحی و ساخت سامانه های هوشمنده. برای نمونه دوربین های سرعت سنج در بزرگ راه ها روی دکل هایی نصب شدند که متحرک هستند. یکی از توانمندی های این پژوهشکده ساخت این دوربین هاست. طراحی و ساخت سامانه ی پیشران تست موتور جت یکی از توانمندی های هوافضاییِ این گروه محسوب می شه.

۲) گروه پردازش داده: این گروه که در واقع یه گروه برقیه در زمینه ی فرستنده ها و گیرنده ها و پردازش سیگنال فعالیت می کنه.

۳) گروه هدایت و کنترل: در واقع هوافضایی ترین گروه این پژوهشکده، گروه هدایت و کنترله. از جمله توانمندی های این گروه می شه به طراحی هواپیما و پرنده های بدون سرنشین، طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی به منظور اجرای تست های زمینی و هوایی و… اشاره کرد.

یکی از کارهایی که این گروه انجام داده، برگزاری مسابقات “طراحی ماشین” و ” طراحی و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین” در سطح ملیه.

باید دقت کنیم که همیشه فاصله ی زیادی بین طرح پژوهشی و محصولات تجاری سازی شده وجود داره. پژوهشکده ی شهید رضایی سعی کرده که در بعضی موارد این فاصله رو پر کنه و محصولاتی مثلِ کمپرسور هیدرولیکی گاز طبیعی، موتورسیکلت الکتریکی، آب شیرین کن خورشیدی و … رو به مرحله ی تجاری سازی رسونده.

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.