پهپاد شاهد 129 | هوافضای جوان

پهپاد شاهد ۱۲۹

پهپاد شاهد ۱۲۹ که دو نوع رزمی و شناسایی داره اولین بار توی رزمایش پیامبر اعظم ۷ سال ۹۱ مورد استفاده و تست قرار گرفت اما معرفی رسمیش توی مهر ۹۲ اتفاق افتاد. خبر موفقیت ایران توی ساخت این پرنده اونقدری مهم بود که خبر معرفی رسمی و پروازش سریعا به خبر مهم و پربازدید رسانه های خارجی تبدیل شد چون که تا قبل از این فقط امریکا بود که تونسته بود پهپادی با این مشخصات رو تولید کنه.

این پرنده که بردی بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر، مداومت پروازی ۲۴ ساعته و شعاع دید ۲۰۰ کیلومتری داره، می تونه ۸ موشک هوا به زمین سدید رو با خودش حمل کنه و اهداف ثابت و متحرک رو مورد هدف قرار بده. به دلیل این ویژگی هاش یکی از کاربردهای اصلی که براش ذکر شده مراقبت و محافظت از مرزها و گشت زنیه.

تصویر موشک های بارگذاری شده روی پهپاد شاهد 129

تصویر موشک های بارگذاری شده روی پهپاد شاهد ۱۲۹

مداومت پروازی یک روزه شاهد ۱۲۹ به معنی حضور و نظارت طولانی مدت در فضای منطقه مد نظره. امروزه هر چند در کشورهای صاحب فناوری در حوزه هوافضا ماهواره‎های جاسوسی بی‎نظیری در حال خدمت هستند اما پهپادها به دلیل امکان حضور طولانی روی یک منطقه و در ارتفاعات متوسط که وضوح تصویری بسیار خوبی با تجهیزات ساده‎تر و ارزان‎تر ایجاد می‎کند جایگاه خاصی دارند.

از جمله ویژگی های دیگه ای که برای این پهپاد ذکر شده که اون رو منحصر به فرد و خاص می کنه، هزینه هر ساعت پروازشه. به گفته مسئولین سپاه پاسداران، در مقایسه با نمونه خارجی این پرنده که هر ساعت پروازش ۱۰ هزار دلار هزینه داره، پرواز این پرنده فقط ساعتی ۱۰۰ هزار تومان هزینه می بره که اجازه میده کاربری های زیادتری داشته باشه.

نمای از بالای شاهد 129

نمای از بالای شاهد ۱۲۹

نکته مهم در مورد بال و بدنه این پهپاد، نصب بال در بالای بدنه است. این شیوه مزایای خاص خودش رو داره از جمله: تقویت سازه بال ها، حداکثر شدن ضریب برآ -که در افزایش مداومت پروازی تأثیر داره- و امکان دید بهتر دوربین. شکل مقطع ایرفویل بال این هواپیما کاملاً متناسب با رژیم پروازی این هواپیما و با هدف رسیدن به کمترین مصرف سوخت طراحی شده.

نمایی از شاهد 129

نمایی از شاهد ۱۲۹

از نکات مثبت طراحی بدنه این هواپیما، جمع شونده بودن ارابه فرودشه جمع شدن ارابه فرود در کاهش نیروی مقاوم (پسا) نقش قابل توجهی داره که برای رسیدن شاهد ۱۲۹ به بیشترین مداومت پروازی اهمیت بالاتری هم خواهد داشت چون وزن و نیروی پسای ناشی از حمل سلاح در میزان مداومت پروازی هر هواپیمایی نقش منفی داره.

موتور شاهد ۱۲۹ از نوع ملخی با ملخ سه پره است و در انتهای بدنه قرار شده که این محل نصب به عملکرد بهینه سامانه های مستقر توی دماغه کمک می‎کنه.

در مورد ویژگی های فیزیکی این پهپاد هم باید گفت که طولی حدود ۸ متر، ارتفاع ۳ متر و طول بال ۱۶ متر داره.

توی ویدئوی زیر که مربوط به معرفی رسمی شاهد ۱۲۹ میشه فرمانده کل سپاه پاسداران قابلیت های کلیدی و مهم این پرنده رو تشریح می کنه:

 

برای آشنایی بیشتر با شاهد ۱۲۹، مقاله “پهپاد شاهد ۱۲۹، اقتداری پهپادی ایران” را نیز بخوانید

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.