مریخ در گذر از کاوشگرها | هوافضای جوان

مریخ در گذر از کاوشگرها (۲)

03rover3

در قسمت قبل از تلاش های بی وقفه روس ها برای کاوش در مریخ با ارسال مارسنیک ۱ و ۲ به عنوان اولین گام های بشریت برای کاوش در مریخ، صحبت شد که متاسفانه با شکست رو به رو شدند. به علاوه اسپاتنیک ۲۲ هم که ماموریت گردش به دور مریخ رو داشت، در همون مراحل اولیه از دور خارج شد. اما چهارمین اقدام روس ها برای کاوش در مریخ چندان هم ناامید کننده نبود و با پرتاب مارس ۱ تا حدودی به نتیجه رسید و قبل از قطع ارتباط کامل با زمین موفق شد اطلاعاتی رو از مریخ به زمین بفرسته و برای نخستین بار قدرت روسیه رو در جستجوی اسرار سیاره سرخ به رخ کشید.

گام چهارم : اسپاتنیک ۲۴ 

اسپاتنیک 24 ، عکس از سایت ناسا

اسپاتنیک ۲۴ ، عکس از سایت ناسا

مارس ۲ ام وی-۳ شماره ۱ (Mars 2MV-3 No.1) که در میان غربی ها به اسپاتنیک ۲۴ مشهور شده، در راستای برنامه کاوش مریخ جماهیر شوروی در چهارم نوامبر ۱۹۶۲ پرتاب شد. قرار بود این فضاپیما روی سطح مریخ فرود بیاد. این فضاپیما تنها Mars 2MV-3 بود که برای فرود روی سطح مریخ طراحی شده بود. پس از پرتاب این فضاپیما، بعد از حدود ۲۶۰ ثانیه مشکلی در سیستم تنظیم فشار اکسید کننده به وجود اومد که ۳۲ ثانیه بعد بخش سوخت رسانی رو هم درگیرخودش کرد. با این که مراحل اولیه موشک سالم بودند و موشک رو به مدار ارتفاع کم لئو منتقل کردند ولی مرحله جدایش با مشکل رو به رو شد و بعد از حدود یک روز این موشک سقوط کرد البته بخشی از زباله های فضایی اون در مدار باقی موندند.  بنابراین پنجمین تلاش روس ها برای تصاحب مریخ قبل از ترک مدارهای پایینی زمین با شکست مواجه شد.

گام پنجم: مارینر ۳

مارینر-3، عکس از سایت ویکی پدیا

مارینر ۳، عکس از سایت ویکی پدیا

البته روس های با اینکه تلاش زیادی در دهه ۱۹۶۰ داشتند ولی نتوانستند به موفقیت چشم گیری به جز مارس ۱ برسند لذا این بار آمریکایی ها پا به عرصه گذاشتند تاشانس خودشون رو امتحان کنند. اونها این بار سعی کردند با ارائه مارینر ۳ قدرت نمایی کنند. مارینر ۳ یکی از دو کاوشگری بود که توسط آزمایشگاه موتور جت ناسا ساخته شده بود. قرار بود این کاوشگر به نزدیکی جو مریخ بره و با تهیه و ارسال تصاویری از سطح مریخ و فضای اطراف اون، اطلاعاتی رو در مورد سطح مریخ، جو اون، سفر بین سیاره ای و فضای اطراف مریخ مخابره کنه. مارینر ۳ در ۵ نوامبر ۱۹۶۴ توسط یه موشک اطلس-آجنا پرتاب شد. ولی متاسفانه به علت نقص فنی و باز نشدن باتری های خورشیدی فضاپیما، مارینر ۳ نتونست انرژی لازمش رو از خورشید تهیه کنه و با اتمام منابع انرژیش هرگز به مریخ نرسید.

گام ششم: مارینر ۴

مارینر4 ، عکس از سایت توربواسکویید

مارینر۴ ، عکس از سایت توربواسکویید

مارینر ۴ که برای ماموریت مشابه مارینر ۳ از طرف آمایشگاه موتور جت ناسا طراحی شده بود و در واقع نمونه اصلاح شده مارینر ۳ محسوب می شد، در ۲۸ نوامبر ۱۹۶۴ با موشک اطلس-آجنا به فضا پرتاب شد و برای نخستین بار پرواز فلای بای (پرواز تحت گرانش یه سیاره بدون فرود بر سطح) موفقی رو اطراف مریخ پشت سر گذاشت و موفق شد نخستین تصاویر رو از سطح مریخ به زمین مخابره کنه. این ماموریت که برای این کاوشگر ۲۶۰ کیلوگرمی در حدود سه سال و ۲۳ روز طول کشید، نخستین پرواز موفقیت آمیز بر فراز مریخ بود که این بار آمریکایی ها رو در عرصه اکتشافات فضایی به ابر قدرتی تبدیل کرد.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.