هواپیمای خورشیدی سرانجام در شرق چین فرود آمد | هوافضای جوان

هواپیمای خورشیدی سرانجام در شرق چین فرود آمد

هواپیمای خورشیدی سولار ایمپالس (Solar Impulse 2) روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت در شهر نانجینگ چین فرود آمد و ششمین مرحله از سفر خود به دور دنیا را فقط با استفاده از انرژی خورشیدی به پایان رساند.

این سفر چند بار به علت آب و هوای نا مناسب لغو شده بود. هواپیما بعد از شهر نانجینگ به طرف هاوایی پرواز می کند و در مدت این سفر پنج شبانه روزی از روی بزرگترین اقیانوس دنیا، اقیانوس آرام رد می شود. طول این پرواز۸۵۰۰ کیلومتر است.

سولار ایمپالس ۲ بعد از توقف در چند جای آمریکا از روی اقیانوس اطلس به طرف جنوب اروپا یا شمال آفریقا خواهد رفت و از آنجا به انتهای سفر خودش یعنی ابوظبی در امارات متحده عربی خواهد رسید.

در کل این گردش به دور دنیا یک قطره بنزین هم سوزانده نمی شود و خورشید منبع انرژی هواپیماست.

طول بال های سولار ایمپالس ۲ ، ۷۲ متر است که سلول های خورشیدی را روی آنها کار گذاشته اند. انرژی پرنده برای پرواز در باتری های لیتیومی ذخیره می شود و به این خاطر در شب هم می تواند پرواز کند.

این هواپیما سبک ساخته شده و در وزش بادهایی با سرعت هفت کیلومتر در ساعت پرواز ایمنی نخواهد داشت.

این هواپیمای خورشیدی از عمان به احمدآباد و بنارس در هند سفر کرده است و بعد پروازش را به ماندالای در برمه و چونگ‌کینگ در چین ادامه داد.

جالب است بدانید که خلبانان در طی سفر پنج روزه ی خودشان حق ندارند از جایشان تکان بخورند حتی برای دستشویی. برای این کار کاسه ی توالت آنها همان صندلی شان خواهد بود(البته محفظه ای در زیر صندلی کار گذاشته شده است). درضمن اتاقک خلبان وسیله ی گرمایشی هم ندارد.

Solar-Impulse-2-2

Solar-Impulse-2-1

 

Solar-Impulse-2

image002

منبع : ایسنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.