شهید حسین خلعتبری | هوافضای جوان

شهید حسین خلعتبری

شهید حسین خلعتبری جزو اون دسته شهیدای بزرگ و ماندگار این آب وخاکه که همه آدمای این سرزمین تا همیشه مدیون فداکاری ها و از خودگذشتگی های ایشون هستند و خواهند بود. بزرگمردی که حاضر بود با خون خودش کوچک ترین ذرات خاک وطن رو هم از پوتین دشمن پاک کنه (این جمله، اولین جمله وصیت نامه این شهید والامقامه) تا حتی ذره ای از خاک این وطن هم به دست بیگانه نیفته. که الحق و الانصاف هم این کار رو انجام داد.

حسین، زاده یکی از روستاهای شهرستان رامسر استان مازندرانه. بعد از گذراندن دوران تحصیل، در سال ۱۳۵۱ به شوق خلبان شدن وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی میشه و پس از طی کردن دوره مقدماتی، برای طی کردن دوره پیشرفته خلبانی به دانشگاه شپارد امریکا و از اونجا به تگزاس اعزام میشه.

شوق بیش از حد حسین به خلبانی و هوش و استعداد خیره کننده اش باعث میشه که اسمش به عنوان دانشجوی ممتاز بر سر زبون همه بیفته و تمام اساتید دانشکده از ایشون به عنوان یک خلبان ماهر و تیزپرواز یاد کنند.

بعد از پایان دوره دو ساله آموزشی، حسین با کوله بار تجربه و مهارتی که در زمینه خلبانی اف ۴ به دست آورده بود به ایران برگشت و خدمت خودش در نیروی هوایی رو توی پایگاه ششم شکاری بوشهر شروع کرد.

khalatbari

اما اوج رشادت ها و خدمت های این شهید بزرگ به کشور، به دوران جنگ تحمیلی برمیگرده. جایی که حسین خلعتبری، نابغه جنگ های هوایی و یکی از زبده ترین خلبان های اف ۴ دنیا (حتی به اعتراف یک نشریه تخصصی امریکایی که در سال ۲۰۰۶ این لقب رو به حسین داد) به کابوس ارتش عراق بدل شده بود.

در دوران جنگ یکی از اولین بخش هایی از نیروهای رزمی ایران که وارد عمل شدند همین نیروی هوایی بود به طوری که شهید خلعتبری به فرماندهی چهار فروند هواپیمای دیگه در همان روز ۳۱ شهریور ۵۹ دست به یک عملیات زدند و تونستند که پایگاه شهر بصره رو مورد هدف قرار بدهند.

و فردای آن روز یعنی اول مهر ماه هم عملیات دیگری با نام کمان ۹۹ توسط نیروی هوایی صورت گرفت که طی اون ۲۰۰ فروند جنگنده از پایگاه های هوایی ایران به سمت عراق پرواز کردند که از این تعداد ۱۴۰ فروند از مرز عبور کنند. فرماندهی یک دسته هشت تایی از جنگنده ها بر عهده حسین خلعتبری بود و با ناوگان پروازیش تونستند به بغداد حمله کنند. که این حرکت اون ها موجب حیرت و تحسین خبرگزاری شد.

او در دوران جنگ و مخصوصا اوائل جنگ به قدری پرواز انجام می داد که به نقل از همرزمان، بلافاصله پس از فرود از یک جنگنده سریعا سوار بر یک جنگنده دیگه می شد و حتی برای غذا خوردن از همین زمان کم تعویض هواپیما استفاده می کرد و به علت همین کثرت پرواز دچار سائیدگی ستون فقرات شد و دکترها این شهید بزرگ را تهدید کرده بودند که در صورت ادامه این روند فلج خواهد شد و باید روی ویلچر بنشیند. اما پاسخ او محکم و مصمم بود: من ویلچر را بر این که بنشینم تا متجاوزان وارد خاک کشورم شوند ترجیح می دهم.

شهید خلعتبری سابقه حضور یا فرماندهی چندین مورد از عملیات های مهم و تاثیرگذار نیروی هوایی را داشته اند که از به یادماندنی ترین های اون ها عملیات مروارید و اچ-۳ بوده.

عملیات مروارید آذر ۵۹ اتفاق افتاد. هدف از این عملیات این بود که دو اسکله البکر و الامیه در عراق نابود بشه. در این عملیات توانمندی هایی که حسین خلعتبری از خودش نشون داد نامش رو بیشتر بر سر زبون ها انداخت. شهید خلعتبری در این عملیات تونست ۲۳ فروند از ناوهای اوزا، ناوهای مین جمع کن، ناوهای نیروبر و چندین اژدرافکن عراق رو نابود کنه که این کار باعث شد به ایشون لقب شکارچی اوزا داده بشه. اوزا ناوچه­های موشک‌انداز عراقی بود که به علت بُرد بلند و قابلیت مانورش ناوهای ما را در خلیج فارس مورد هدف قرار می­داد و مزاحمت­های زیادی به­ویژه در خارک به وجود می آوردند و مانع صدور نفت ما می‌شدند.

khalatbari01-copy

از دیگر ماموریت های پررنگ ایشون حضور در عملیات اچ-۳ به همراه زبده ترین خلبان های نیروی هوایی بوده. در این عملیات که بی نظیرترین حمله هوایی ایران و حتی جهان محسوب میشه هشت فروند فانتوم از پایگاه هوایی همدان به پرواز در اومدند و با چهار بار سوخت گیری و طی کردن مسافتی ۱۰۰۰ کیلومتری تونستند پایگاه الولید رو که عراق همه هواپیماهای ذخیره خودش رو برای در امان موندن از حملات هوایی به اونجا منتقل کرده بود بمباران کنند و همگی سالم برگشتند.

برشمردن و وصف همه عملیات هایی که این شهید دلاور در اون ها خوش درخشیده طولانی تر از این حرف هاست. پس به برشمردن عناوین اون ها بسنده می کنیم:

  • انهدام بندر ام القصر
  • نماینده نظامی نیروی هوایی در دادگاه بین المللی لاهه برای رسیدگی به موضوع حمله عراق به ایران
  • انهدام پایگاه الرشید و المثنی در قلب بغداد
  • انهدام پل العماره
  • انهدام خانه های متحرکی که با هدف قرار دادنشون ۴۸ افسر عالی رتبه و دو ژنرال ارتش عراق کشته شدند.
  • انهدام پالایشگاه کرکوک و بصره
  • انجام بیشترین پروازهای طرح پدافندی و اسکرامبل (حالت آماده باش) تا زمان شهادت

اما گویی دنیا برای این مرد بزرگ کوچک بود. یکم فروردین ماه ۶۴ ناگهان صدای آژیر هشدار پایگاه سوم شکاری همدان بلند میشه و خلبان خلعتبری به همراه کمک خود برای مقابله با هواپیمای متجاوز با یک فروند فانتوم به پرواز در می آیند و در منطقه سقز کردستان با دو فروند میگ ۲۳ و یک فروند میگ ۲۵ درگیر می شوند. پس از سرنگون کردن یکی از میگ های ۲۳، مورد اصابت موشک آر-۴۰ از سوی میگ ۲۵ قرار می گیره. که در این حین کمک خلبان فرصت اجکت پیدا می کنه اما روح بلند خلبان حسین خلعتبری به آسمان ها پر می کشه.

khalatbari.jpg5

روحش شاد


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.