راکت نازعات | هوافضای جوان

راکت نازعات

از اواسط جنگ تحمیلی بود که نیاز به ساخت راکت و موشک در داخل کشور شدیدا احساس شد و تلاش برای دستیابی به تکنولوژی ساخت موشک و راکت آغاز شد. به همین منظوری تیمی ۱۲ نفره به فرماندهی سردار شهید حسن تهرانی مقدم راهی سوریه شد تا دوره آشنایی با فناوری های ساخت و عملکرد موشک رو بگذرونند. از جمله دستاوردهای مهم این دوره چند ماهه شروع به ساخت راکت ایران-۱۳۰ در داخل کشور بود. راکتی که بعدها نام نازعات برای اون انتخاب شد.

13920126000651_PhotoL

راکت توپخانه ای نازعات (یا همون ایران-۱۳۰) جزو موشک های زمین به زمین، کوتاه برد و سوخت جامد ایران محسوب میشه که از سال ۱۳۶۶ تولید و ساختش با این هدف شروع شد که قدرت نواخت بالا (تعداد شلیک زیاد) داشته باشه که بتونه برای جنگ های شهری و مقابله به مثل برای موشک باران شهر ها مورد استفاده قرار بگیره و البته مثل موشک های اسکاد که اون زمان ایران در اختیار داشت گرون قیمت هم نباشه که بشه برای اهداف کم اهمیت تر هم مورد استفاده قرارش داد.

293414_316

این راکت در طول جنگ تحمیلی چندین بار مورد استفاده قرار گرفته و پس از جنگ روند توسعه اون ادامه داشته به طوری که در حال حاضر این راکت در پنج سری نازعات ۵،  ۶، ۶H، ۱۰ و ۱۰H تولید میشه.

همون طور که از اسمش بر میاد، نازعات یک راکته، یعنی بعد از پرتاب شدن قابلیت هدایت شدن و مسیرپذیری نداره و هدف گیری هاش باید پیش از پرتاب و از طریق سکوی پرتابش صورت بگیره.

برد نسل اول این راکت ها چیزی حدود ۸۰ کیلومتر بوده که با تلاش های صورت گرفته نسل های جدید اون به بردی ۱۵۰ کیلومتری دست پیدا کردند.

در مورد سایر مشخصات این راکت ها هم باید گفت که طولی حدود ۶ متر، وزنی بین ۸۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر و حدود ۱۸۰۰ متر بر ثانیه سرعت دارند.

ویدئوی زیر لحظات تست کامل این راکت رو به خوبی نشون میده که با دیدنش می تونید اطلاعات بیشتری از روی تصاویر به دست بیارید: (این فیلم علاوه بر تست راکت نازعات، تصاویری از تست راکت زلزال هم داره)


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.