شهید علیرضا یاسینی | هوافضای جوان

شهید علیرضا یاسینی

نمیشه عاشق سرزمینت و مردمش باشی و به خاطرش از خیلی چیزا نگذری. محاله عاشق خدمت به مردم کشورت باشی و پست و مقام بتونه شیفته و فریفته ات کنه یا باعث فراموشی مردم و خدمت بهشون بشه. شهید خلبان، سرلشکر علیرضا یاسینی از آدم هاییه که به تمامی این ویژگی ها در موردش صادقه. کسی که حتی وقتی مسئولیت های مهمی هم در نیروی هوایی داشت و قانونا نمی بایست پرواز کنه، اگر می دید که تعداد نیروها کمه آستین بالا می زد و سریعا وارد عمل می شد تا مبادا ماموریتی ناتموم باقی بمونه. شاید همین وِیژگی ایشون بود که باعث شده بود در طول ۸ سال دفاع مقدس بیشترین ساعات پروازی (بعد از تیمسار محققی) رو به نام خودش ثبت کنه.

13911013000353_PhotoL

علیرضا یاسینی از شیردل های دلاور آّبادانه که سال ۱۳۳۰ توی این شهر به دنیا اومده بود. سال ۱۳۴۸ بود که سودای پرواز و عشق خدمت به کشور علیرضا رو به سمت خلبانی توی نیروی هوایی سوق داد. آموزش های اولیه خلبانی هواپیمای سبک اف ۳۳ رو توی فرودگاه قلعه مرغی گذروند و برای گذروندن دوره تکمیلی یک ساله راهی تگزاس امریکا شد.

1597191

با بازگشت به ایران برای پرواز بر روی جنگنده های اف ۴ به پایگاه ششم شکاری بوشهر اعزام شد و تا زمان شروع جنگ توی پایگاه های هوایی بوشهر، شیراز و همدان خدمت کرد.

شروع جنگ ایران و عراق برای علیرضا به معنی شروع تلاش شبانه روزی برای وطنش و مردمش بود. به طوری که در طول جنگ ساله فقط رکورد بیش از ۹۰ پرواز عمقی به داخل خاک عراق رو به ثبت رسوند. یکی از مهم ترین پروازها و عملیات هایی که این سرباز رشید اسلام توی اون حضور داشت عملیات حمله ۱۴۰ فروندی به خاک عراق بود که ایشون نقش مهمی توی این عملیات داشت.

شهید یاسینی در طول دوران حیاتشون مسئولیت های مهمی روهم بر عهده داشتند، ازجمله:

  • فرمانده عملیات پایگاه سوم شکاری همدان
  • فرمانده عملیات پایگاه های شکاری همدان و چابهار از سال ۶۳ تا ۶۵
  • افسر هماهنگ کننده آموزش خلبانان ایرانی در پاکستان در سال ۶۴
  • فرمانده پایگاه ششم شکاری بوشهر در سال ۶۷
  • مدیریت جنگ الکترونیک و معاون عملیاتی نهاجا در اواخر سال ۶۹
  • فرمانده منطقه هوایی شیراز در سال ۷۱
  • معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سال ۷۲ تا زمان شهادت

شهید یاسینی در کنار شهید دوران

گویا سرلشکر یاسینی نمی تونست عقب موندن از قافله شهدا را تاب بیاره. صبح روز پانزدهم دی ماه سال ۷۳ هواپیمای جت استار حامل فرماندهان ارشد نیروی هوایی (شهید منصور ستاری، شهید علیرضا یاسینی، شهید مصطفی اردستانی) از تهران به سمت کیش پرواز میکنه تا فرماندهان در جلسه شورای هماهنگی نیروی هوایی در کیش شرکت کنند. بعداز ظهر قرار میشه که هواپیما قبل از عظیمت به تهران، در پایگاه هوایی اصفهان توقفی کوتاه داشته باشه. مدتی کوتاه پس از بلند شدن از باند فرود اصفهان از سوی خلبان اعلام میشه که به علت بازشدن پنجره کابین خلبان، هواپیما مجبور به فرود اضطراریه. لحظاتی بعد هواپیما در حال گردش برای نشستن بر روی باند در پایگاه اصفهان، سقوط می کنه و روح علیرضا یاسینی در شب ولادت امام حسین (ع)، به ملکوت پر می کشه تا بالا سرور و سالار شهیدان محشور بشه.

شهید یاسینی در کنار فرزندانش

شهید یاسینی در کنار فرزندانش

روحش شاد


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.