F-16 | هوافضای جوان

F-16

همیشه میشه به روز ترین تکنولوژی ها رو توی هواپیماها و به خصوص جنگنده ها دید. با پیشرفت های تکنولوژیک، این کارخونه های ساخت جنگنده ها هستند که سریعا دست به کار می شوند که یا جنگنده های قبلیشون رو به روز کنند یا اگر قابل به روز رسانی نباشند، دست به طراحی و ساخت یک مدل جدید بزنند. جنگنده های F-15 و F-16 هم از این قاعده مستثنی نبودند.

پرواز F-16 بر فراز آسمان

پرواز F-16 بر فراز آسمان

تجربه امریکا در جنگ ویتنام اونها رو متوجه این موضوع کرده بود که برای برتری در جنگ ها نیاز به برتری هوایی دارند و برای برتری هوایی به جای تمرکز روی حداکثر سرعت و ارتفاع پروازی باید روی قدرت مانور و میزان دید هواپیماهاشون تمرکز کنند تا جنگنده ها بتونند از نبردهای از فاصله نزدیک سربلند بیرون بیایند. این موضوع امریکایی ها را به تشکیل تیمی برای طراحی جنگنده های سبک رزمی واداشت. که این امر سرآغاز ساخت یک سری جنگنده در قالب پروژه F-X بود که یکی از محصولاتش همین F-16 بود.

F-16 در حال اجرای حرکات نمایشی

F-16 در حال اجرای حرکات نمایشی

F-16 فالکون (به معنی شاهین شکاری) جنگنده ای چابک، سبک وزن، کم هزینه و چندمنظوره است که توسط مک دانل داگلاس طراحی و ساخته شده تا هم در نبردهای هوایی و هم در نبرد هوا به زمین مورد استفاده قرار بگیره. این جنگنده نخستین بار در سال ۱۹۷۴ به پرواز در اومد. البته به صورت رسمی در سال ۱۹۷۸ معرفی رسمی شد و از اون زمان تا کنون ۴۵۰۰ فروند از این جنگنده تولید شده و به ۲۵ کشور فروخته شده. البته از آن زمان به بعد پروژه های مدرن سازی این جنگنده تا همین حالا هم ادامه داشته.

مدل اصلی این جنگنده با نام F-16 بلوک ۵۰ شناخته میشه که تک صندلیه و نیروی پیشرانش از طریق یک موتور با توان تولید ۲۸۶۰۰ پوند تراست (با پس سوز) تامین میشه و قابلیت رسیدن به سرعت ۱.۲ ماخ (نسبت سرعت به سرعت صوت) رو هم داره. برد معمولی این پرنده ۲۶۰۰ مایله که البته تو حالت های رزمی و بارگذاری حداکثر تسلیحات شعاع عملیاتیش به ۳۵۰ مایل می رسه. همه این ویژگی ها F-16 رو به یک سریع با قدرت مانور بالا تبدیل کرده.

1404252678481 (1)

البته ورژن های دو موتوره ای هم از این جنگنده طراحی شده. در طراحی جنگنده های تک موتوره تمرکز زیادی باید روی ایمنی و قابلیت اطمینان جنگنده بشه تا در صورت از دست رفتن اون تک موتور بتونه خلبان رو سالم نگه داره. مساله ای که واقعا کار سخت و دشواریه. البته مشکلی هم که جنگنده های دو موتوره دارند این که هم هزینه های ساختشون به طور سرسام آوری بالاتر میره و هم طراحیشون خیلی پیچیده تر میشه.

در مدل های جدیدتر و به روز این جنگنده، سیستم های راداری و الکترونیکی ارتقا و بهبود یافته اند. در کنار این، قابلیت کاربرد در همه وضعیت های آب و هوایی به آن اضافه شده و توانایی اش برای حمله به اهداف زمینی هم بهتر شده.

همون طور در طراحی اولیه مدنظر بود، طراحی کابین خلبان این جنگنده خیلی خوب از آب در اومد و خلبان های این جنگنده خیلی از اون رضایت دارند چون مجبور نیستند برای داشتن دید کامل به اطراف خم بشوند که همین موضوعات باعث شده که این مدل طراحی توی F-22 هم حفظ بشه.

طراحی زیبای کابین خلبان F-16 در این تصویر مشخص است

طراحی زیبای کابین خلبان F-16 در این تصویر مشخص است

احتمالا این جنگنده نسل چهار، با جنگنده نسل پنجمی مثل F-35 جایگزین خواهد شد اما این پروسه به دلیل هزین های بسیار سنگین جنگنده های نسل پنجم احتمالا به این زودی ها و تا سال ۲۰۳۰ اتفاق نخواهد افتاد.

توی ویدئوی کوتاه زیر هم می تونید یک حرکت آکروباتیک عجیب رو از خلبان یک F-16 ببینید. ارتفاع پروازی این خلبان به قدری کمه که چیزی نمونده به سر عابرهای پیاده برخورد کنه!

جدول مشخصات عملکردی F-16

مدل اصلی لاکهید مارتین F-16C فایتینگ فالکون
کشور سازنده امریکا
کارخانه جنرال داینامیکز/لاکهیدمارتین
سال شروع به کارگیری ۱۹۷۸
تعداد تولید شده ۴۵۰۰
خدمه ۱ نفر
طول ۱۵ متر
عرض ۱۰ متر
ارتفاع ۴.۸۰ متر
وزن (خالی) ۸۶۰۰ کیلوگرم
وزن (حداکثر وزن برخاست) ۱۹۲۰۰ کیلوگرم
موتور یک موتور توربوفن F110-GE با ۲۸۶۰۰ پوند تراست
حداکثر سرعت ۲۱۲۰ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد ۴۲۲۰ کیلومتر
سقف پروازی ۱۵۲۴۰ متر
نرخ اوج گیری ۱۵۲۴۰ متر بر دقیقه
تسلیحات (استاندارد) ۱ توپ ۲۰ میلیمتری M61A1 از نوع Galting
کشورهای استفاده کننده: بحرین، بلژیک، شیلی، دانمارک، مصر، یونان، اندونزی، عراق، رژیم صهیونیستی، اردن، مراکش، هلند، نروژ، عمان، پاکستان، لهستان، پرتغال، تایوان، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند، ترکیه، امارات، امریکا، ونزوئلا

تصویر سه نمای جنگنده F-16

آشنایی با مدل های مختلف F-16

F-16A مدل تک صندلی و مدل اصلی طراحی شده
F-16B مدل دو صندلی  مدل F-16A
F-16C مدل تک صندلی با سیستم رادار و اویونیک به روز شده، مناسب برای استفاده در همه شرایط آب و هوایی
F-16D شبیه به مدل C اما با دو صندلی
F-16E تک صندلی، شبیه به مدل C، با رادار، اویونیک و موتور ارتقا یافته (مدل صادراتی به امارات)
F-16F دو صندلی، شبیه به مدل D، با رادار، اویونیک و موتور ارتقا یافته (مدل صادراتی به امارات)
F-16N تولید شده برای نیروی دریایی امریکا براساس مدل D
TF-16N تولید شده برای نیروی دریایی امریکا براساس مدل D
F-16XL مدل دارای بال دلتا بر اساس مدل A
F-2 مدل تولید شده توسط میتسوبیشی برای نیروهای دفاعی ژاپن
F-16I مدل تولید شده برای رژیم صهیونیستی براساس مدل D
F-16IQ مدل صادر شده به عراق
F-16V  مدل مدرن سازی شده و ارتقای یافته توسط لاکهید مارتین
KF-16 تولید شده برای نیرو هوایی کره جنوبی

منابع:

http://fas.org/man/dod-101/sys/ac/f-16.htm

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail-page-2.asp?aircraft_id=22

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Dynamics_F-16_Fighting_Falcon


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.