سوخو ۳۴ (Su-34) | هوافضای جوان

سوخو ۳۴ (Su-34)

سوخو ۳۴ یک جنگنده ضربتی (strike fighter) روسیه است. این جنگنده دو موتور و دو سرنشین داره. روس ها برای این که یواش یواش سوخو ۲۴ رو از ناوگان نیروی هوایی خودشون خارج کنند سوخو ۳۴ رو طراحی و تولید کردند. پرنده ای که به عنوان پایه برای طراحی سوخو ۳۴ قرار گرفت سوخو ۲۷ بود. سوخو ۳۴ در ابتدا برای مقابله با اهداف دریایی مثل کشتی و زمینی توسعه داده شد اما بعدا قابلیت انجام عملیات های شناسایی هم به اون اضافه شد. ماموریت هایی که توسط این جنگنده انجام می شه هم می تونه به صورت گروهی باشه و هم به صورت فردی.

قابلیت هایی مثل جنگیدن در شب و هر نوع آب و هوایی برای جنگنده های امروزی یه امر متداوله و سوخو ۳۴ هم از این موضوع مستثنا نیست. این جنگنده می تونه در برابر جنگ های الکترونیکی دشمن مقاومت کنه و ماموریت خودش رو انجام بده.

سوخو 34

سوخو ۳۴

تاریخچه

از سال ۱۳۵۹ روس ها شروع به توسعه یه جنگنده چند منظوره جدید برای جایگزینی سوخو ۲۴ کردند که منجر به تولید سوخو ۲۷ شد. سوخو ۲۷ هم مانورپذیری بالایی داشت و هم برد بلندی. اما این روند توسعه با فروپاشی شوروی کند شد اما بالاخره بعد از گذشت زمان زیاد، روس ها به خودشون اومدند و در سال ۲۰۰۶ تولید سوخو ۳۴ رو شروع کردند. تا سال ۲۰۱۵ تقریبا ۸۱ فروند از اون ساخته شده که قیمت هر کدوم ۳۶ میلیون دلار است.

جنگنده سوخو ۳۴ شباهت هایی به جنگنده های قبل از خودش داره مثلا ساختار دم ، بال و دهانه موتورش خیلی شبیه به سوخو۲۷ و ۳۰ است. کانارد (بالک های جلویی هوایپما) اون شبیه به کاناردهایی است که در سوخو ۳۰ و ۳۳ استفاده شده. دماغه و جلوی بدنه اون به طوری کلی تغییر کرده. در سوخوی ۳۴، دو خدمه در کنار هم می نشینند.

قرارگیری دو خلبان کنار هم در سوخو 34

قرارگیری دو خلبان کنار هم در سوخو ۳۴

موتورهای استفاده شده در این هواپیما از مدل توربوفن است و همان موتوری است که در سوخو ۲۷ استفاده شده. این موتور در بیشترین تراست خود می تونه سرعت هایی بیشتر از ۱.۸ ماخ برای هواپیما ایجاد کنه. سوخوی ۳۴ قابلیت سوخت گیری هوایی هم داره بنابراین می تونه علاوه بر بردی که در حالت عادی داره بردهای بیشتری رو با سوخت گیری هوایی داشته باشه. گفته شده در مجموع با عملیات های سوخت گیری هوایی می تونه ۱۰ ساعت به طور مداوم پرواز کنه.

سوخت گیری هوایی سوخو 34

سوخت گیری هوایی سوخو ۳۴

سوخو ۳۴ به طور رسمی از سال ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار گرفت بنابراین وقت زیادی نیست که خودش رو نشون داده باشه. اما با ورود روسیه در جنگ سوریه با تروریست ها این جنگنده خودش رو به خوبی نشون داد. از این جنگنده برای بمب باران کردن مناطقی که تروریست ها پایگاه داشتند مورد استفاده قرار گرفت. چیزی که در نبرد این جنگنده جلب توجه می کنه دقت بالای اون در بمب ریزی در مناطق مورد نظر از ارتفاع ۱۶۴۰۰ پایی است. فیلم زیر نحوه بمب ریزی این جنگنده روی داعشی ها رو نشون می ده.

مسیر حرکت این جنگنده برای رسیدن به سوریه در تصویر زیر به نمایش در اومده. دسته سوخوهای اعزامی روسیه به خاک سوریه برای رسیدن به مقصد از فراز دریای خزر، کشور ما و عراق گذشتند.

مسیر حرکت سوخو 34 از روسیه به سوریه

مسیر حرکت سوخو ۳۴ از روسیه به سوریه

تسلیحات

سوخو ۳۴ از یک توپ ۳۰ میلی متری با ظرفیتی بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ گلوله استفاده می کنه و قابلیت حمل انواع بمب ها و موشک ها رو داره. ۱۲ نقطه از بال و بدنه اون توانایی نصب تسلیحات داره. علاوه بر این در این محل ها می تونه تانکرهای سوخت خارجی یا تجهیزاتی برای جنگ الکترونیکی یا شناسایی حمل کنه.

سوخو 34 به همراه تسلیحات

سوخو ۳۴ به همراه تسلیحات

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول بدنه : ۲۳.۳۴ متر
طول دهانه بال : ۱۴.۷ متر
ارتفاع : ۶.۰۹ متر
وزن خالی : ۲۲۵۰۰ کیلوگرم
وزن سوخت باک های داخلی : ۱۲۱۰۰ کیلوگرم
بیشترین وزن برخاست : ۴۵۱۰۰ کیلوگرم
تراست هر موتور : ۱۳۲ کیلونیوتن

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت در ارتفاع بالا : بیشتر از ۱.۸ ماخ
حداکثر سرعت در ازتفاع پایین : ۱.۲ ماخ
شعاع عملیاتی : ۱۰۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۹۲۰۰ پا
برد عبوری : ۴۰۰۰ کیلومتر

 

سه نمای سوخو 34

سه نمای سوخو ۳۴

منابع :

http://www.military-today.com/aircraft/su34_fullback.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-34

http://theaviationist.com/2015/09/29/su-34-have-arrived-in-syria


 

 

7 دیدگاه در ”سوخو ۳۴ (Su-34)

  • ۶ آبان ۱۳۹۴ در ۵:۳۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   جنگنده ها برای حرکت سریع در هوا نیاز دارند که نیروی مقاومت هوا در برابر حرکت (درگ) رو کاهش بدهند برای همین جنگنده ها از بال های کوچکتری استفاده می کنند.

   پاسخ
 • ۵ آبان ۱۳۹۴ در ۸:۳۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  راستی چرا دمش زیادی ادامه داره و بزرگه؟

  پاسخ
  • ۶ آبان ۱۳۹۴ در ۵:۴۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   در این قسمت از هواپیما یک سری از رادارهای کنترل موشک قرار داره. بعضی از جنگنده ها علاوه بر رادارهای جلویی رادارهای عقبی هم دارند. مثلا سوخو ۳۰ و ۳۲ هم چنین رادارهایی دارند.

   پاسخ
 • ۶ آبان ۱۳۹۴ در ۲:۴۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  چنگ‌دو جی ۱۰. رو معرفی کنید.خیلی خیلی خوبید.میگن که رقیب میگ۲۹ و سوخو۲۷ هستش!

  پاسخ
  • ۶ آبان ۱۳۹۴ در ۳:۵۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ممنون
   در اولویت قرار می دیم.

   پاسخ
 • پینگ‌بک: سوخوی 34 در یک نگاه (اینفوگرافی) | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.