شهید علی اکبر شیرودی | هوافضای جوان

شهید علی اکبر شیرودی

شاید بشه گفت نام خلبان های جنگ تحمیلی بیش از سایر شهیدان جنگ شنیده شده و از بین این سرافرازان هم نام شهیدایی مثل شیرودی، کشوری، دوران و بابایی به گوشمون خورده، اما شاید کمتر از جزئیات و فراز و نشیب زندگی شهیدی مثل علی اکبر شیرودی باخبر باشیم. پس بد نیست برای آشنایی بیشتر با این شهید بزرگ با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

36313

خواب پدر علی اکبر که عبور ستاره پرنوری از بالای خونه اشون رو دیده بود که چشم ها رو به خودش خیره می کنه با به دنیا اومدن علی اکبر تعبیر شد و پدرش تحت تاثیر همین خواب تعلیم و تربیت علی اکبر رو خیلی جدی دنبال کرد. علی اکبری که مایه افتخار وسرفرازی زادگاهش، بالاشیرود تنکابن مازندران شد.

اما علی اکبر توی یک خانواده پرجمعیت و روستایی به دنیا اومده بود و طبیعی بود که تامین هزینه های زندگی برای پدرش به تنهایی سخت باشه به همین خاطر علی اکبر سال آخر دبیرستان برای پیدا کردن کار راهی تهران شد و در کنار کار به تحصیلش هم ادامه داد و تو سن ۱۷ سالگی برای گذروندن دوره خلبانی وارد نیروی هوایی شد و بعد از اون برای گذروندن دوره خلبانی هلیکوپتر کبرا به پادگان هوانیروز اصفهان منتقل شد و پس از فراگیری دوره به پادگان کرمانشاه منتقل شد که این انتقال موجبات آشنایی با صمیمی ترین دوست و همرزمش، شهید کشوری، رو فراهم آورد.

موج انقلاب و ارادتی که به شخص امام خمینی (ره) پیدا کرده بود انقلاب و تحولی توی علی اکبر به وجود آورد و اون را با انقلاب همراه کرد و باعث شد جزو ارتشیانی باشه که پیش از انقلاب و پس از فرمان امام، پادگان رو ترک کردند.

بعد از انقلاب هم عشق و علاقه علی اکبر به امام و انقلاب روز به روز شدیدتر می شد به طوری که در غائله کردستان داوطلبانه به این منطقه رفت و به مبارزه با ضدانقلاب پرداخت. در همین دوران و بعد از رشادت ها و فداکاری های بی شماری که از خودش نشون داد توی سن ۲۴ سالگی به عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد. رشادت هایی که شهید چمران ازشون این طور یاد می کنه: “هنگام هجوم به دشمن با هلیکوپتر به صورت مایل شیرجه می رفت و دشمن را زیر رگبار گلوله می گرفت و مثل جت جنگنده فانتوم مانور می داد. او با آن وحشتی که در دل دشمن ایجاد می کرد، بزرگترین ضربات را به آنها می زد”

شهید شیرودی در کنار شهید کشوری، دو همرزم و دوست جدا نشدنی

شهید شیرودی در کنار شهید کشوری، دو همرزم و دوست جدا نشدنی

عشق شهید شیرودی برای دفاع از کشور و انقلاب به حدی بود که حتی موقع به دنیا اومدن اولین فرزندش، بودن در میدون جنگ و دفاع از انقلاب رو به بودن کنار خانواده اش ترجیح داد و فرزند اولش، عادله، رو ۲۵ روز بعد از تولدش برای اولین بار دید.

شهید شیرودی با شروع جنگ تحمیلی یعنی همون ۳۱ شهریور ۵۹، سریعا خودش رو به کرمانشاه رسوند و با وجود این که بنی صدر دستور تخلیه و عقب نشینی نیروها رو داده بود با مسئولیت شخصی خودش از این دستور سرپیچی کرد و همراه با دو خلبان دیگر حمله ای ۱۲ ساعته به قلب نیروهای دشمن داشتند که به قدری این حمله مهم و تاثیرگذار بود که خبرش به تیتر یک بزرگترین خبرگزاری های دنیا تبدیل شد و علی اکبر رو بیش از پیش به خاری در چشم دشمنان انقلاب تبدیل کرد.

شهید شیرودی رکورددار بالاترین ساعت پروازی جنگی در دنیا محسوب میشه و در طول این پروازها هلی کوپترش بیش از ۴۰ بار سانحه دید و بیش از ۳۶۰ بار مورد اصابت گلوله واقع شد اما هیچ کدوم از این موارد باعث نشد که علی اکبر شیرودی لحظه ای از دفاع از انقلاب و کشورش پا پس بکشه یا ترسی به دلش راه بده.

10

اما سرانجام این عقاب تیزپرواز و دست نیافتنی قله ها و فاتح گردنه های غرب کشور به دست دشمن به شهادت رسید تا عقرب سیاهی که همسر شهید در خواب دیده بود که بر سمت چپ قفسه سینه اش نشسته بود در واقعیت تبدیل به تزکشی بشه که سمت چپ قفسه سینه شهید شیرودی رو میشکافه.

صبح هشتم اردیبهشت ۶۰، خبر رسیده بود که عراق با یک لشکر زرهی مجهز به ۲۵۰ تانک  به سمت ایران در حرکته. این موضوع باعث شد که شیرودی و همرزمانش لحظه ای تعلل رو جایز ندونند و به جنگ با دشمن بپردازند. در این نبرد، پس از منهدم کردن چندین تانک، هلی کوپتر شیرودی از پشت مورد اصابت گلوله تانک واقع میشه و روح این مرد آسمانی به آسمان پر می کشه تا در عمارتی که شهید کشوری در خواب بهش وعده داده بود ساکن بشه.

شهید شیرودی، دقایقی پس از شهادت

شهید شیرودی، دقایقی پس از شهادت

ویدئوی کمتر دیده شده زیر شامل لحظات کوتاهی از صدا و تصویر مصاحبه های شهید شیرودی و فیلمی از لحظاتی پس از شهادت این شهید عزیز است:

روحش شاد

منابع: سایت فرهنگی مدهبی آوینی، مصاحبه خبرگزاری فارس با همسر شهید، کتاب نیمه پنهان ماه (خاطرات همسر شهید)، همشهری آنلاین

 

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.